Příčiny onemocnění očí:
Unavené oči – počítač, tablet, telefon, televize… To vše na nás den co den bliká svým, většinou podsvíceným displejem a nás pak trápí migrény a rozmazané vidění. Přitom by jen stačilo mít korektně nastavený jas displeje a dívat se na monitor z větší vzdálenosti. Doporučená vzdálenost pro sledování obrazovky je 55 až 65 cm. A i když jste to jistě už slyšeli stokrát – přikládejte práci nebo sledování televize pauzami. Ideální je co půl hodinu odvrátit zrak od displeje a dopřát očím pár minut odpočinku. Pohled do zeleně nebo z okna, ale klidně i jen na obrázek na zdi vaše oči ocení.
Plody arónie jsou vhodné i pro lidi pracují intenzivně na počítači – regeneruje oko, harmonizuje působení záření monitorů na organismus, zlepšuje paměť, koncentrace. Neléčená infekce očí může vést až k trvalému poškození zraku.
Chabozrakost – je únava a přetížení očí a často příčinou zhoršování zraku. Bez dostatečného odpočinku a při nedostatečném světle oči nefunguji naplno.
Projevy onemocnění:
bakterie, kvasinky a viry, které způsobují nepříjemní zarudnutí a svědění očí, bolest, hnisání nebo přecitlivělost na světlo.
Léčí-li se infekce očí včas, můžete se jí poměrně brzy zbavit
Blahodárné účinky čaje lapacho jsou mezi bylinkářkami pověstné, hubí mnoho druhů bakterií a je opravdu silný při hnisavých zánětech.
Obklad z vatových tamponů, namočený po dobu 20 minut v čaji jistě uleví i vašim očím.
Na zarudlé oči od pláče, z únavy nebo z kosmetických přípravků je obklad z chrpy polní ideální.
Z bazalky lze připravit oční vodu, která výborně slouží jako prevence, ale i jako první pomoc pro zarudlé nebo podrážděné oči. Oční vodu z bazalky si vyrobíte tak, že listy bazalky umyjete, na noc ponoříte do destilované nebo zchladlé převařené vody a ráno scedit.
Heřmánek je skvělý pomocník při zánětu spojivek. Doporučuje se jak v podobě obkladu, tak pro výplachy a omývání očí.
Gemmoterapie z borůvek zlepšuje vidění přímým ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Doplnit vitamín A, zinek. Pomáhá petrželová nať, zelená paprika, dýňové semínka, špenát……Zevně použijeme obklady či výplachy z listu maliníku, jitrocel, řebříček, anýz, nať světlíku, květ měsíčku…
Měsíček lékařský – ostrost vidění, fenykl a kontryhel – záněty.
Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a lymfy v těchto oblastech něčím omezen. Jelikož zde krev proudí pomalu, dochází také k tomu, že jsou cévy a cévky mnohem znatelnější. Je tedy zřejmé, že kruhy pod očima jsou ovlivněny klíčovým slovem – životní styl, kam spadají všemožné návyky, denní rytmus, strava a vše ostatní, co ve větší či menší míře ovlivňuje lidské tělo. Pomáhá – fenyklový nebo bramborový obklad. Proti bolestem očí se přikládá na zavřené oči teplý obklad z květů heřmánku vařených v mléce.
Nakapejte si kapku ricinového oleje do očí, aby jste vyléčili šedý zákal . Udělejte to předtím, než půjdete spát. Jemně vetřete trochu ricinového oleje na víčko, abyste zmírnili oční alergii. Nejlépe před spaním.
Přírodní doplňky a prevence:
echinacea, lichořeřišnice, extrakt z houbičky penízovky, jitrocel, řebříček, jírovec, jinan, kustovnice, heřmánek, sléz lesní, ginkgo biloba, hloh
Zaměřte se na potraviny, které jsou bohaté na vitamín A, zinek, bílkoviny, antioxidanty a lutein ( mrkev, dýně, meruňky, zvýšit přísun borůvek, brusinky, maliny,červená řepa, špenátu, kapusty a další listové zeleniny. Obsahují zeaxantin a lutein, které chrání sítnici oka. Jejich konzumace jednou týdně skvěle slouží jako prevence. Při obtížích se doporučuje konzumace těchto potravin dvakrát až třikrát týdně po dobu nemoci.
Doporučuji bylinné preparáty pro dobrý zrak.