Příznaky
Sucho v ústech poznáte velmi jednoduše. Máte totiž dojem, že jste právě doběhali maraton a potřebujete osvěžit dutinu ústní vodou. Vaše pusa je suchá, může se vám hůře polykat a v mnoha případech sledujete i vedlejší příznaky. Hlavním příznakem je ztráta slin. Dalším častým je zápach z úst. Sucho v ústech v noci vás může probudit s nutkáním se okamžitě napít.
Sucho v ústech při cukrovce je velmi častým projevem této nemoci. Se suchostí přichází i pálení jazyka, které se může změnit v bolestivé přijímání potravy stejně jako obtížnější polykání jídla či problém při mluvení. Sucho v ústech vedoucí ke snížení produkce slin vede k větší tvorbě zubního kazu.
Příčina
Co způsobuje sucho v ústech? V první řadě může být na vině nedostatečný pitný režim. Se suchostí v ústech se setkáváme rovněž při častějším dýchání ústy. Sucho v krku a kašel bývají průvodním jevem nachlazení a zánětu dýchacích cest. Běžná suchost v krku může mít spojitost také s delším řečněním, proto u sebe mějte vždy alespoň sklenici vody.
Xerostomie, jak označuje odborný termín sucho v ústech, se projevuje jako vedlejší účinek při užívání vybraných léků, zejména pak antihistamik, léků na alergie, při ozařování a chemoterapii.
Existuje rovněž celá řada zdravotních problémů, jež úzce souvisí se suchosti v ústech, jako například cukrovka, HIV a Parkinsonova choroba. Autoimunitní onemocnění Sjögrenův syndrom doprovází kromě sucha v ústech též sucho v očích. I určitá poranění hlavy či krku mohou ovlivnit funkčnost specifických nervů, jež mají za úkol korigovat aktivitu slinných žláz. Sucho v ústech může významně ovlivnit užívání drog, konkrétně metamfetaminu.
Léčba
Pokud vás trápí sucho v ústech v noci, suchost v ústech ve dne, nebo se vám jen špatně polyká, mluví a občas máte pocit, že je váš jazyk jakoby kožený, svěřte se svému praktickému lékaři, popřípadě zubaři, který vám navrhne možná opatření pro podporu tvorby slin.
Zpravidla jde o ústní spreje či tablety. Kvalitní ústní sprej dokáže zvlhčit dutinu ústní a pomáhá při tvorbě slin, a dokonce dokáže sliny nahradit. Tablety se pak užívají pravidelně tak, že se nechají rozpustit v ústech. Vyrábí se bez cukru, aby nedocházelo k poškozování zubů. Některé tablety mají příjemnou a osvěžující příchuť, volte ale takové, jež garantují dlouhé působení. Možnou alternativou je též kloktadlo.
Jestli se nejedná o dlouhodobý stav, zkuste osvědčené tipy, s nimiž se zbavíte suchosti v ústech i krku. Léčbu můžete zahájit tím, že si začnete hlídat svůj pitný režim. Dva až tři litry nemusí být vždy dostačující, zvláště u náročnějších povolání či nadměrné fyzické aktivitě. Přes den i v noci pijte vodu pokojové teploty po menších doušcích a vždy u sebe mějte lahev s vodou. Pijte nejlépe nesycenou vodu bez cukru. Naučte se pít před jídlem i během něho.
Významně vám může pomoci, když se vyhnete kouření a pití alkoholu. Cigarety i alkohol vysušují hrdlo a podle studií zvyšují náchylnost k onemocnění dutiny ústní či rakovině. Používáte-li pravidelně ústní vodu, přesvědčte se, že neobsahuje alkohol. Pokud užíváte léky, jež vykazují jako vedlejší účinek právě sucho v ústech, obraťte se na svého lékaře a hledejte jiné řešení.
Babské rady
Suchost v ústech a krku lze eliminovat i pomocí zaručených tipů našich babiček. Zkuste například pravidelně kloktat kuchyňskou sůl rozpuštěnou ve vlažné vodě, popřípadě použijte známou Vincentku pokojové teploty, eventuálně ji můžete sehnat ve formě pastilek k cucání.
Z bylinek se osvědčil islandský lišejník dostupný ve formě pastilek. Doma si lze připravit třeba vlažný čaj ze slezu či proskurníku. V obou případech při pravidelném popíjení můžete zaznamenat zvlhčení úst a ustupující suchost.
Prevence
Začněte u své denní rutiny a dbejte na dodržování ústní hygieny. Prevence sucha v ústech znamená omezit kofein, alkohol i cigarety. Naučte se pít nesycené nápoje bez cukru a ze žvýkaček volte takové, jež neobsahují xylitol. Sliznici úst snadno a efektivně zvlhčíte takzvanými umělými slinami a pokud se naučíte pravidelně zavlažovat organismus vodou bez cukru či čaji, máte vyhráno. Jasnou prevencí jsou pak pravidelné lékařské prohlídky u vašeho obvodního lékaře a zubaře.