Možné příčiny otoků nohou
Zvýšený tlak v cévách vede k tomu, že tekutina uniká ven a vede k otokům. Zvýšený tlak v cévách je způsoben různými problémy a nemocemi.
- Systémové příčiny se týkají hormonálních potíží, jaterní cirhózy, poruch ledvin, problémů se srdcem a se štítnou žlázou, také nízké hladiny bílkovin v krvi. Otok je většinou měkký, po obou stranách a zůstávají na něm otisky.
- Žilní příčiny jsou nejčastější a jde hlavně o stavy po úrazu a po operaci, rovněž se točí kolem akutní trombózy, chronické žilní nedostatečnosti a horšího průtoku krve. Otok je bolestivý, elastický, měkký a postupem času se mění jeho barva.
- Lymfatický systém má zhoršenou funkci. Nárty a prsty jsou naběhlé kvůli pevnému a nebolestivému otoku. Lymfatické příčiny se musí léčit, jinak se otoky neztratí.
Menstruace a dlouhé hodiny strávené na nohou mohou být rovněž důvodem k otokům, ale v těchto případech se nemusíte příliš obávat nejhoršího, postačí vám dodržování babských rad. Pokud problémy způsobuje nedostatečný pitný režim, kdy v těle není tolik vody, aby se dobře ředila krev a zjednodušilo se její proudění v těle. Potrápit vás mohou nevhodné boty, zejména ty na podpatcích, hormonální antikoncepce a kouření, které škodí cévám.
Léčba otoků nohou
V rámci možností si odpusťte činnosti, které způsobují otoky nohou. Jedná se o sezení nebo stání po dlouhou dobu, obezitu, nadváhu, kouření, hormonální léčbu, ale také oblékání příliš těsného oblečení, například ponožek nebo kalhot. Co nejvíce se zaměřte na chození pěšky a na aerobní aktivity. I při sedavém zaměstnání si najděte chvilky na důkladné protažení, vypínejte špičky, choďte na špičkách, patách a na stranách nohou. Udržujte si optimální tělesnou váhu, nepřekřižujte nohy během sezení a nezůstávejte dlouho sedět bez pohybu.
Od bolesti si ulevíte i tak, že si dáte nohy nahoru, například je opřete o stěnu, když si lehnete na zem. Z moderních způsobů pomáhají ruční nebo přístrojové lymfodrenáže, které rozproudí ztuhlou lymfu v těle. Krevní oběh posilují speciální gely a tablety, které jsou buď volně prodejné v lékárnách, nebo na předpis od lékaře.
Babské rady na otoky nohou
Krevní oběh pořádně rozproudí střídání teplé a studené vody během sprchování. Bylinky na otoky nohou používejte ve formě mastí nebo si z nich uvařte čaj. Díky bylinkám se vám uleví, zmírní se napětí a svědění. Pomohou vám směsi na odvodnění, ale také na podporu jater a srdce. Čaj si lze uvařit z vřesu nebo břízy. Na našem trhu najdete spoustu krémů a mastí, které obsahují měsíček lékařský, kostival, aloe, heřmánek, arniku, eukalyptus, kaštan nebo jalovec.
Odvodňovacími účinky oplývá vřesová tinktura a čaj, který připravíte z lžičky vřesu obecného a dvou set mililitrů horké vody. Po čtvrt hodině vyluhování se scedí a pije se dvakrát za den.
Lymfatický systém rozhýbe výborný jalovcový éterický olej, jenž zabraňuje městnání mízy a podporuje odvod zplodin metabolismu z těla. Normalizuje hladinu cukru v krvi a pomáhá také při zadržování tekutin a otocích. Ředěný jej můžeme použít i v těhotenství.
Tinkturu z přesličky rolní vetřete do dobře umytých a osušených nohou. Můžete si vzít ponožky nebo je ovažte vhodným zábalem, aby se lépe vstřebávala. Na přípravu tinktury si sežeňte 50 ml pravé režné a deset gramů čerstvě natrhané přesličky. Dva týdny se směs vyluhuje na okně, kam jde slunce. Každý den protřepejte či zamíchejte, nakonec přeceďte a používejte na otoky podle libosti.
Zázraky se studenou vodou spatříte hned ráno, když otoky osprchujete studenou vodou nebo použijete lavor, kde budete aspoň tři minuty přešlapovat v chladné vodě.