Příznaky a projevy
Pálení na hrudi může mít různý průběh, zpravidla jej pacienti popisují jako neschopnost popadnout dech, tlak na prsou, a s tím spojené motání hlavy a pocení. Vše dohromady vyvolává paniku. Klíčem k minimalizaci těchto nepříjemných stavů je správná diagnóza ze strany lékaře a nasazení vhodné léčby. Příčin může být skutečně mnoho, je proto důležité vnímat i další signály těla mezi nimiž se objevuje píchání na hrudi, pocit tíhy, tlaku a svírání, popřípadě bolestivé stavy při dýchání a hlubokém nádechu.
Možná příčina pálení na hrudi
Pokud se s pálením na hrudi dostavuje i pálení žáhy, jedná se pravděpodobně o refluxní nemoc jícnu. Jde o stav, kdy se kyselý obsah z žaludku vrací zpět do jícnu. Svěrač pravděpodobně nefunguje tak, jak by měl a při dlouhodobém stavu je třeba vyhledat odbornou pomoc.
Bolest na hrudi a pálení může být odrazem žaludečních vředů, primárně se objevuje v oblasti nadbřišku, není ale výjimkou, že se projevuje právě pálením na hrudi ihned po jídle. Pálení na hrudi může signalizovat též kostochondritidu, zánět chrupavky hrudního koše, kdy se pálení a tlak na hrudi nejvíce podobá tlaku při infarktovém stavu. Zánět chrupavky postihuje nejčastěji osoby od 45. roku života, přičemž častěji trápí ženy. Je důležité tento nález správně diagnostikovat a zahájit léčbu protizánětlivými léky. Jednat se ale může i o problémy s páteří způsobené nejen nevhodným držení těla.
Tlak na hrudi při kašli a dýchání signalizuje problémy s plícemi, kdy přesnou příčinu musí najít lékař. Zpravidla jde o bakteriální, virové i houbové původy zánětů. V praxi to znamená zápal plic, který doprovází bodavá bolest mezi nádechy a výdechy, kašel a dušnost. Úlevu přináší klidový režim, poloha na boku a sražení horečky.
V dnešní uspěchané době hovoří mnoho lidí o pálení na hrudi ze stresu, kdy tělo signalizuje přetížení a dožaduje se odpočinku.
Mnoho nakažených onemocněním Covid-19 popisuje tlak a pálení na hrudi jako typický příznak nemoci, který mnohdy trvá po celý průběhu onemocnění.
Za pálení na hrudi může též akutní pankreatitida, neboli zánět slinivky břišní. Bolest doprovází nevolnost, zvracení a vysoký srdeční tep. Okamžitá odborná pomoc je na místě.
V neposlední řadě je při pálení na hrudníku diagnostikována angina pectoris, která je zapříčiněna nedokrvením srdečního svalu.
Léčba
Pálení na hrudníku a tlak při dýchání jsou doprovodnými signály nemoci. Proto je důležité zaměřit se na primární příčinu těchto stavů a podle ní naordinovat správnou léčbu. Určitě o svých obtížích informujte lékaře, který provede diagnózu a navrhne způsob, jak se pálení na hrudi zbavit. U nezávažných nemocí a stresu často pomůže úprava stravovacích návyků, změna životního stylu a odpočinek. U závažných nemocí a při akutních stavech pak nastupuje medikace potřebnými léky.
Babské rady
Máte-li nemocné dýchací cesty, například angínu, zánět průdušek či nachlazení, babské rady doporučují cibulový sirup, kdy cibuli najemno nakrájíme a dáme spolu s lžící medu odstát. Následně šťávu z cibule s medem podáváme po lžičkách. Velké oblibě se při těchto nemocech těší Priessnitzovy zábaly střídající studené a teplé vrstvy v dobré izolaci, klid na lůžku a teplé čaje. Pálení na hrudi může ulevit i dobrá mast z teplého sádla či másla, a stejně tak mastička z tymiánu pro uvolnění dýchacích cest.