Příznaky pálení očí
Mnoho lidí se s pálením očí potýká velmi často, protože mají suché oči. Očím chybí slzná tekutina a slzný film se může roztrhnout. Nedostatečně zvlhčená místa jsou hodně citlivá a vadí jim i běžné tření při mrkání. Oči nejen pálí, ale také svědí, jsou oteklé a zarudlé. Objevuje se také přílišná citlivost na světlo, rozmazané vidění a bolesti hlavy.
Možná příčina pálení očí
Únava a nedostatek spánku jsou nejčastější příčinou pálení očí. Oči se příliš namáhají také čtením, sledováním televize, mobilů, či prací v místnosti s umělým světlem. Tyto potíže ovlivňuje také stres i staré nevyhovující brýle. Na slzení mají vliv i externí činnosti, jde třeba o krájení cibule, potápění v chlorované vodě s otevřenýma očima, po svařování a koukání do UV lampy.
Za pálením stojí také cizí těleso v oku, stačí smítko, aby se vaše oko muselo dlouho dostávat do normálního stavu. Vinu si často nesou i kontaktní čočky, které jsou v očích příliš dlouho a mohou spustit infekci nebo poškodit oční rohovku.
Alergie a senná rýma způsobuje některým osobám pálení oči. Hlavně se tyto problémy odehrávají během jara a léta, kdy kvete nejvíce rostlin.
Prasklá cévka se může objevit přímo pod očním povrchem a bělmo se hned zabarví červeně. Obtíže by však měly samy brzy zmizet. Stává se to při problémech s krevním tlakem, při onemocnění štítné žlázy, po zátěži v posilovně, po kýchání, při vředu na rohovce, při potápění atd.
K dalším příčinám náleží bakteriální a virové infekce, syndrom suchého oka nebo zelený zákal, který poškozuje optický nerv.
Léčba pálení očí
Na pálení a řezání v očích se používají speciální kapky a spreje. Použití vede ke zmírnění podráždění a uleví od bolesti. Ovšem je nutné si kapat několikrát denně, jak doporučuje lékař či výrobce. Obtíže trvající delší dobu se řeší s lékařem. U bakteriální infekce se předepisují antibiotika jako kapky nebo masti. Oči se prokapávají a oplachují borovou vodou. Zánět spojivek vyžaduje dodržování přísných hygienických pravidel. U alergie se najdou přípravky proti alergii s obsahem antihistaminik a další léky, které budou pro vás přínosné, ale je pochopitelně nutné se maximálně vyhýbat alergenům. Na otoky a pálení pomůže i studený obklad. Při syndromu suchého oka sáhněte po očních kapkách nebo mastích, které zvlhčují. Zkuste do nich také nakapat umělé slzy, které vám připadají nejvhodnější.
Babské rady na pálení očí
Zklidnění očí z únavy zkuste provádět tak, že budete hodně mrkat. Pomáhají také obklady namočené v odvaru z chrpy nebo světlíku lékařského. Vaše strava by měla obsahovat dostatek omega-3 a omega-6 mastných kyselin, proto jezte mandle, ryby a rostlinné oleje. Oči vyžadují kyslík, proto jim prospěje, když strávíte dost času venku na čerstvém vzduchu. Pochopitelně je chraňte před větrem a sluncem.
Prevence pálení očí
Oči můžete chránit tak, že na ně budete myslet dříve, než bude pozdě. Nezapomínejte se každý večer před spaním odlíčit. Fénujte vlasy tak, aby vám horký vzduch neproudil do očí. Vyvarujte se pobývání v prostředí, kde je zakouřeno, přetopeno nebo hodně prachu. Klimatizace a větráky vám nesmí směřovat do očí. Práce na místech, kde je vysušený vzduch, potřebuje pravidelný odpočinek očí. Každá práce, kde se příliš soustředíte, vyžaduje odpočinek. Oči na chvíli zavřete a relaxujte. Hlavně pokud dlouho čtete a pracujete s počítačem. Monitor počítače by měl být tak vysoko, aby měl horní okraj stejnou výšku jako vaše oči. Pracovní vzdálenost by se u počítače měla měnit. Od práce občas odvraťte oči na jiné místo, aby si odpočinuly. Ve slunečném počasí noste brýle s ochranným faktorem.