Příčiny
Zvětšené uzliny v tříslech u žen i mužů mohou být z mnoha příčin, někdy jde o nezhoubné cysty, jindy se může jednat o rakovinu, a proto byste bulky neměli brát na lehkou váhu.
Cysty
Cysty jsou nenádorové výrůstky vznikající pod kůží. Obvykle jsou neškodné, ovšem pokud cysta pod kůží praskne, její obsah může infikovat okolní zdravou tkáň. Infikovaná cysta bývá zarudlá a oteklá, na dotek často citlivá a teplá. V tříslech se vytváří dva druhy cyst, a to epidermoidní a mazové.
Zduření lymfatických uzlin
Lymfatické uzliny jsou malé žlázy, které jsou součástí imunitního systému. Úkolem těchto uzlin je odstraňovat viry, bakterie a toxiny z lymfatické tekutiny. Tekutina pomáhá vyživovat tělesné buňky a odvádět odpadní látky. Obsahuje také bílé krvinky zvané lymfocyty, jež pomáhají v boji proti infekcím.
Pokud máte v těle nějakou infekci, mohou se objevit zduřelé uzliny v tříslech. Lymfatické uzliny jsou totiž náchylné k otokům, a to většinou při vaginální kvasinkové infekci, bakteriální vaginóze, zánětu močových cest, pohlavně přenosné nemoci i rakovině pohlavních orgánů.
Kýla
Občas se objeví zvětšené uzliny v tříslech u dětí, za což může právě kýla. V blízkosti třísel se mohou vyskytovat hned dva typy kýly, a to tříselná a stehenní.
Diagnostika
Zvětšené uzliny v třísle by měl zhodnotit i lékař. Během úvodní konzultace vám položí otázky týkající se příznaků, stejně tak s vámi projde anamnézu. Lékař se bude zajímat, jestli se v rodině nevyskytuje u jiných příslušníků kýla, kardiovaskulární onemocnění, případně jiné onemocnění, které by mohlo přispět ke vzniku bulky v třísle. Poté lékař přistoupí k vyšetření, které zahrnuje:
- prohlídku a prohmatání oblasti třísel,
- vyšetření případných uzlin,
- měření krevního tlaku,
- měření teploty,
- posouzení hmotnosti nebo indexu tělesné hmotnosti (BMI).
Jestliže jsou nateklé uzliny v třísle bolestivé, použije lékař ještě další diagnostické nástroje, jako jsou:
- ultrazvuk, který odhalí, jestli uzlina obsahuje tekutinu nebo buňky tkáně,
- CT a magnetická resonance, což jsou zobrazovací metody, jež vytváří podrobné snímky struktur uvnitř těla (orgánů a cév),
- analýza krve a moči pro identifikaci infekce,
- biopsie, během níž se odebírá vzorek tkáně pro laboratorní analýzu.
Léčba
Léčba se odvíjí od toho, jaká je příčina. Uvedeme tedy některé časté příčiny, které způsobují zvětšené uzliny v tříslech, a k nim i možnosti léčby.
- Cysty. Bolestivé cysty vyžadují drenáž pomocí duté jehly či řezu, který umožní odtok tekutiny. V některých případech může doktor doporučit chirurgické odstranění.
- Zduření lymfatických uzlin. Pokud jsou lymfatické uzliny zduřelé v důsledku bakteriální infekce, je nezbytné užívat antibiotika.
Tříselná kýla. Někdy se podaří kýlu vmasírovat zpět na své místo, v opačném případě musíte podstoupit operaci.
Babské rady
Pokud vás trápí zvětšené uzliny v tříslech, vyzkoušejte čaj z mladých výhonků jedle i svízele syřišťového. Úspěch má v tomto směru také tinktura z chmele otáčivého. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na majoránkovou mast, kterou se potírají zatvrdlé žlázy lymfatického systému.
Prevence
Vzniku zduřelých uzlin v tříslech není vždy možné zabránit. Některým typům boulí je možné předcházet, jiným zase nikoliv.
Cystám a infekcím můžete předcházet dodržováním správné osobní hygieny. Znamená to tedy pravidelně se mýt a udržovat oblast třísel v suchu, zejména po fyzické aktivitě. Dalším způsobem prevence zduření lymfatických uzlin je vyhýbání se pohlavně přenosným nemocem. Používejte tedy kondomy při pohlavním styku a omezte počet sexuálních partnerů.