Příznaky řídké stolice
Porucha zažívání se projevuje průjmy, které se dělí na akutní a chronické druhy. U akutního se s potížemi lidé potýkají průměrně dva až tři dny, někdy však trvá až čtyři týdny. Stavy trvající déle než jeden měsíc se již považují za chronické. Stolice bývá velmi řídká až vodnatá, často ji doprovází škrundání a křeče v břiše. Tělo nezvládne vstřebávání vody, která se dostává do stolice, a tělu tak hrozí dehydratace. Vyměšování probíhá několikrát denně, tělo je celkově slabé, oblast břicha bolestivá. Řídkou stolici může doprovázet nevolnost, zvracení a horečka.
Možná příčina řídké stolice
Nejčastější příčinou jsou přijímané potraviny, které tělu nesednou a jdou z těla ihned ven. Někdy jde o konkrétní druh jídla, jindy o nevhodně zvolenou kombinaci, která stimuluje střeva tak, aby pracovala v nouzovém režimu. Zažívací systém je obecně citlivější na mastnou, olejnatou a kořeněnou stravu. I nápoje způsobují průjmy. Káva stimuluje střeva. Alkohol, alkoholové cukry a fruktóza jsou také příčinou řídké stolice.
Alergie na lepek, intolerance pšenice, mléka a nesnášenlivost laktózy – to jsou potíže, které se pojí s průjmovými stavy. Dále jde o chronická onemocnění, kdy pacienti čelí pravidelným průjmům. Jde zejména o Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu a syndrom dráždivého tračníku.
Infekce se dotýkají i trávicího a vylučovacího systému. Viry, paraziti a bakterie je infikují a problém je na světě. K nejznámějším patří obávaná salmonela a E. coli.
Léky a potravinové doplňky mohou mít za vedlejší účinek řídkou stolici. Pokud je berete pravidelně, svěřte se doktorovi se svými obtížemi, aby vybral něco jiného. Jde zejména o antibiotika, projímadla a účinky chemoterapie. Střevní pohyby ovlivní i přemíra hořčíku.
Léčba řídké stolice
Jak zpevnit stolici? Doporučují se přípravky obsahující aktivní uhlí, které má vysoké adsorbční schopnosti, a tím se podílí na ochraně trávicího ústrojí před potravinovými dráždivými účinky. Umí snižovat přílišné hromadění plynů ve střevech, poradí si s nadýmáním, s průjmy, které vznikly po dietní chybě, ale i se zánětem žaludku a střev. Pomáhá půst na jeden až tři dny, kdy se střeva vyprázdní a vy podpoříte rovnováhu trávení bylinkovými čaji a vhodnými potravinami. Řídká stolice u dětí do půl roku se řeší podáváním rehydratačního roztoku, který užívají pomalým tempem po lžičkách. Takto do tělíčka dostanou vodu, glukózu a minerály.
Babské rady na řídkou stolici
Už naše babičky znaly několik osvědčených triků, jak se zbavit řídké stolice a opět docílit správného vyprazdňování. Doporučuje se neslazený černý čaj, který se pije během celého dne. Dobrou volbou je i heřmánkový čaj pro pití po dobu dvou až tří dnů, ale i déle podle potřeby. Zastavit průjem pomáhají borůvky, u kterých není nijak omezena maximální dávka za den. Obsahují antioxidanty a dezinfekční látky. Pevné stolice dosáhnete dostatkem vlákniny, kterou obsahují banány. Jezte je třeba po menších porcích, stačí celkem jeden až dva banány za den. Dále se hodí černý rybíz, který lze přijmout i ve formě dvou sklenic džusu.
Na akutní průjem rovněž pomáhají sušené švestky, kysané zelí a neochucená rýže v jídelníčku.
Prevence řídké stolice
Řídká stolice a co jíst, abyste se vyhnuli nepříjemnostem? Podle svých zkušeností víte, po jakých pokrmech letíte ihned na toaletu, proto je vyřaďte z jídelníčku. Omezte solení a kořenění jídel, protože dráždí střevo. Do stravy přidejte více ovoce, klidně i sušeného – avokádo, borůvky, jablka, banány, ananas.