Příznaky
Bolest žeber se projevuje hned několika různými příznaky. Pokud se tedy u vás bolest dostavila, je velice pravděpodobné, že máte i:
- modřiny,
- deformaci hrudníku,
- potíže s hlubokým nádechem,
- bolesti při hlubokém nádechu,
- bolest kloubů,
- deprese,
- potíže se spánkem.
Příčiny
Bolest žeber (neboli hrudní stěny) může mít různé příčiny. Velké obavy vzbuzuje zejména bolest žeber na dotek způsobená úrazem hrudní stěny, protože se může jednat o zlomeninu žebra, klíční kosti i hrudní kosti, případně může jít dokonce o poranění plic a jiných orgánů v hrudním koši.
Bolest žeber bez úrazu je zase projevem svalového přetížení, zánětu kloubů i bolestivého syndromu neznámé příčiny.
Příčiny bolesti žeber po úrazu
Zlomenina žebra. Zlomeniny jsou časté po úrazech hrudní stěny a jsou velice bolestivé. Občas se deformuje hrudník, někdy můžete mít problémy s dýcháním. Zlomeniny žeber jsou většinou důsledkem autonehody či pádu.
Zlomenina klíční a hrudní kosti (kost uprostřed hrudníku). Stejně jak u žeber, tak i v tomto případě bývají zlomeniny následkem úrazů a nehod.
Pohmoždění plic. Úraz hrudníku povede i ke zhmoždění plic nebo plicní tkáně, a potom může výrazně bolet hrudní stěna.
Vnitřní poranění. Jakékoliv velké poranění hrudní stěny má za následek vnitřní poranění, což vyžaduje urgentní vyšetření lékařem, aby se identifikovalo zranění a bylo co nejdříve ošetřeno.
Příčiny bolesti žeber bez úrazu
Zánět žeberního kloubu. Mezi žeberními kostmi a žeberní chrupavkou se nachází spojka, která po zanícení způsobí bolest žeber i hrudníku. Příčina zánětu není známá.
Natažený sval. I mezi jednotlivými žebry se nachází malé svaly, jež mohou být natažené a namožené, například zvedáním těžkých břemen či intenzivním kašlem.
Bolestivé syndromy. Existuje několik bolestivých syndromů způsobujících bolesti žeber. Syndrom bolesti je definován jako chronická bolest s nejasnou příčinou. Většinou se jedná o bolest spodních žeber.
Blokáda žeber. Blokované postavení žebra představuje rotaci, což znamená, že žebro mírně změnilo svou polohu. Ve skutečnosti se jedná o miniaturní posun, na nějž však reagují okolní svaly, a tím pádem se začnou vytvářet zřetězené spasmy.
Další příčiny
Fibromyalgie. Chronický syndrom bolesti se projevuje četnými citlivými body, poruchami spánku a depresemi. Bolest na hrudi je při tomto syndromu běžná a může se podobat bolesti žeber.
Autoimunitní poruchy. Některé autoimunitní poruchy, jako jsou revmatoidní artritida, psoriatická artritida a ankylozující spondylitida, se také projevují bolestí na hrudi.
Diagnostika
V první řadě je důležité, abyste lékaři popsali přesně typ bolesti, kterou pociťujete, a pohyby, jež bolest zhoršují. Lékař potom může mnohem lépe určit, jaká vyšetření pomohou stanovit správnou diagnózu.
Pokud se bolest spustila po úrazu, lékař zřejmě nařídí zobrazovací vyšetření, a to rentgen. Rentgenový snímek hrudníku totiž prokáže zlomeniny či abnormality kostí. Užitečné jsou i detailní rentgenové snímky žeber.
Když se na rentgenovém snímku a při vyšetření odhalí nějaké abnormality, například výrůstek, lékař doporučí další vyšetření měkkých tkání magnetickou rezonancí. Skenování magnetickou rezonancí poskytne lékaři podrobný pohled na hrudní koš a okolí svaly, orgány i tkáně.
Pokud trpíte chronickou bolestí, může lékař nařídit i vyšetření kostí. Příčinou bolesti totiž může být i rakovina kostí. Při tomto vyšetření vám vstříkne malé množství radioaktivního barviva, jemuž se říká tracer. Lékař pak pomocí speciální kamery naskenuje vaše tělo a zjistí přítomnost stopovací látky. Obraz z kamery zvýrazní případné kostní abnormality.
Léčba
Co pomáhá na bolest žeber? Doporučená léčba závisí na příčině bolesti. V případě drobného zranění (například při natažení svalu nebo pohmožděnině), použijte studený obklad na postiženou oblast, čímž snížíte otok. Při výrazné bolesti užívejte volně prodejné léky na bolest (paracetamol).
Jestliže se bolest nezmírní, lékař vám může předepsat silnější léky a také kompresní zábal, což je velký elastický obvaz, jež obepne celý hrudník. Kompresní zábal pevně drží danou oblast, aby se zabránilo dalšímu zranění a větší bolesti. Zábaly se doporučují jen ve výjimečných případech, neboť těsnost kompresního zábalu ztěžuje dýchání, což zvyšuje riziko zápalu plic.
Blokáda žeber zase vyžaduje návštěvu fyzioterapeuta. Velice častá je blokáda čtvrtého žebra, která je následkem infarktu myokardu.
Babské rady
Důležité je řešit hlavně příčinu. V domácím prostředí si můžete dávat obklady.
Prevence
Bolestem žeber, které jsou způsobené natažením svalů, můžete předcházet protahováním svalů, správným používáním cvičebních pomůcek a dostatečnou hydratací.