Možná příčina praskání v uchu
Příčin praskání v uchu může být skutečně celá řada. Někdy se jedná o banality, jindy jde o život ohrožující stavy.
Tubární dysfunkce
Jedná se problematiku přímo související s dysfunkcí Eustachovy trubice. Tento párový dutý krátký orgán je spojnicí středního ucha s nosní dutinou, konkrétně s její zadní částí a hrdlem. Má za úkol vyrovnávat tlaky ve středním uchu, funguje jako štít před různými záněty a rovněž se stará o odvádění tekutin.
Když se neděje nic zásadního, je Eustachova trubice uzavřená. Otevírá se pouze během polykání, žvýkání, případně zívání. Jakmile se trubice otevírají i mimo výše zmíněné případy, mohou nastat různé druhy potíží, například praskání v uchu a bolest.
Dále se přidružují příznaky typu pocit zalehnutí nebo tlaku v uších, závratě, či dokonce ztráta sluchu.
Tubární dysfunkci mohou mít na svědomí různé nemoci, například záněty horních cest dýchacích, případně alergie. Rovněž ji mohou způsobovat i zduřelé mandle, nosní polypy, rozštěp patra nebo dráždivé látky.
Na praskání v uších si pacienti běžně stěžují i v případě diagnostikovaného zánětu středního ucha.
Myoklonus
I myoklonus standardně patří mezi příčiny praskání v uchu, konkrétně myoklonus svalů středního ucha. Jde víceméně o svalové záškuby, kvůli nimž vznikají vibrace, jež negativně ovlivňují i Eustachovu trubici.
Myoklonus středního ucha není ničím vzácným, ovšem i přesto se doteď nepodařilo hodnověrně vysvětlit příčinu tohoto jevu. Hypotéza, která se zdá nejpravděpodobnější, hovoří o akustickém traumatu. To může vzniknou různými způsoby, třeba poslechem velice hlasité hudby.
Ušní maz
Ano, i ušní maz může za jistých okolností způsobovat praskání v uchu. Hlavně když je ho nadbytek. Takto totiž dochází k ucpání zvukovodu a následně i k rozvoji mnoha příznaků. Krom praskání mohou lidé s nadbytkem ušního mazu pociťovat i svědění, zalehnutí, případně také částečnou ztrátu sluchu.
Běžně k ucpání zvukovodů ušním mazem dochází při snaze o jeho odstranění, a sice za pomocí tyčinek. S těmi se však dostane maz hlouběji do zvukovodu, který následně ucpe.
Nádory
Ve sluchovém ústrojí mohou růst i nádory, jež se projevují i praskáním v uších. Nejedná se však o příliš častou příčinu, jelikož je tento druh nádorů velice vzácný a mnohem častěji se projevují pískáním v uchu.
Diagnostika praskání v uchu
Tímto fenoménem se zabývají primárně specialisté na problematiku uší, nosu a krku. Diagnostika praskání v uchu se obvykle skládá z fyzikálního vyšetření, vyšetření krve, případně se občas používají i zobrazovací metody typu rentgen a CT. Zařadit je možné i takzvané pneumootoskopické vyšetření.
Léčba praskání v uchu
Léčba se ordinuje podle toho, co je příčinou praskání. Například přebytek mazu se odstraňuje výplachem uší. Záněty Eustachovy trubice se řeší hlavně antibiotiky. Stojí-li za problémy nádor, je potřeba ho většinou vyříznout.
Babské rady ohledně praskání v uchu
Někdy praskání v uších přestane při pomalém kontrolovaném zívání. Takto se totiž vyrovnává tlak v Eustachově trubici. Je možné zkusit i výplach nosu pomocí speciálního solného roztoku z lékárny. V případě, že tyto rady nepomáhají, je vhodné vyhledat lékaře.
Prevence praskání v uchu
Mezi ty nejefektivnější prevence praskání v uchu patří snaha vyhnout se respiračním nemocem, které mohou vyústit třeba i v zánět středního ucha. Určitě je vhodné vyhodit všechny vatové tyčinky. Jejich používání je kontraproduktivní. Také je dobré vyhýbat se kontaktu s nebezpečnými látkami, případně alergeny.