Možné příčiny vody v koleni:
Pacient může obyčejný otok zaměnit za vodu v koleni. Rozdíl je především v hybnosti kloubu. Otok sám odezní, ale voda v koleni vyžaduje lékařský zásah. Jde o běžnou potíž, která může postihnout prakticky každého. Nezáleží na pohlaví, ani na věku, i když větší riziko existuje u starších lidí. Rizikovějšími se stávají také lidé s nadváhou, ale i ti, co příliš moc sportují a nadměrně zatěžují klouby. Nejde však jen o sportovce, ale také o lidi, kteří namáhají klouby při své práci, tedy klečí na kolenou. K častým příčinám se dále řadí artróza, úrazy, revma a nádor.
Léčba vody v koleni:
Jak poznat vodu v koleni? Problém poznáte lehce sami, když dáte nohy k sobě a uvidíte, jak je jedno koleno podstatně větší než druhé. Otok je jen jeden z příznaků.
Voda v koleni se projevuje i silnou bolestí, čímž se člověk stane nehybný. Během osteoartritidy kloub bolí při zatěžování, ale v klidovém režimu nebolí. K příznakům náleží ztuhlost kloubů, kdy nejde nohu ohnout nebo natáhnout, jak byl člověk zvyklý. Objevují se modřiny a otoky. Lékaře navštivte ihned, jakmile kloub zrudne a kůže se stane teplou.
Léčba vody v koleni se odvíjí podle zjištěné příčiny. Hlavním cílem je zbavit pacienta bolesti. Nejprve se provádí punkce, kdy se do místa s tekutinou zavede jehla a odsaje se. Zároveň se získaná tekutina podrobně prozkoumá, jestli neobsahuje krev, krystaly či bakterie. Vyšetří se také krev, aby se vyloučily nebo potvrdily poruchy krvácení. U vyšetření jde pacient i na rentgen a magnetickou rezonanci.
Jak bolí tahání vody z kolene? Nejde o nic příjemného, ale po zákroku se pacientům dost uleví. Podle zkušeností pacientů se nedá hovořit o nijak výrazném bolestivém zákroku a jde to vydržet. Úleva přichází takřka ihned.
Při zjištění infekce se užívají antibiotika. Kortikosteroidy pomáhají při příčinách
autoimunitními chorobami, aplikují se jako tablety nebo se injekcí vpravují přímo do kloubu. Během léčby se preferuje relaxování, zdvihy kolene a ledové obklady. Léčení se řeší i chirurgickým zákrokem, implantuje se umělý kloub. Jakmile se otoky neléčí dlouhou dobu, poškodí se chrupavka, proto je dobré zakročit co nejdříve.
Babské rady na vodu v koleni:
Přírodní léčba se zaměřuje především na kostival, který dovede vytahovat vodu. Stačí kořen z čerstvého kostivalu nastrouhat nebo nakrájet na jemné plátky, přiložit na koleno a ovázat šátkem nebo jinou látkou. Nechte působit klidně celou noc a ráno obklad vyměňte. Postup opakujte do doby, než po otoku nezbyde ani památka.
Pomáhá také bylinkový čaj, který si smícháte ze shodných dílů břízy, kopřivy, tužebníku a přesličky.
Voda v koleni domácí léčba slaví úspěchy také s květy heřmánku, které se zalijí trochou mléka s medem. Vše se krátce povaří, až vznikne hustý odvar. Na plátýnku vytvoříte slabou vrstvu odvarovou směsí, polijete bílkem z vejce a přiložíte ještě v teplém stavu na koleno. Necháte působit celou noc.
V tradičním léčitelství narazíte rovněž na brambory, které se v syrovém stavu nastrouhají a uvaří společně s troškou mléka. Jakmile vznikne řídká kaše, přidá se jedna třetina objemu mouky z ovsa, vše se promíchá, dodá mléko v takovém množství, aby vznikla hustá kaše. Směsí pokladete plátýnko a obklad přiložte na místo, které vás bolí. Jakmile uplynou dvě hodiny, obklad vyměňte. Koleno následně promasírujte olejem z rozmarýnu a levandule.