Prevence
V ústech máme bakterie všichni, některé z nich jsou pro nás prospěšné a pomáhají nám s trávením, jiné mohou způsobit nemoc. Zdravý imunitní systém drží obě skupiny mikrobů v rovnováze vůči nám. To, že po chutné česnečce bude s našich úst cítit zmíněná cibulovina, ještě neznamená, že bojujeme se zápachem z úst. Štiplavě hnilobný zápach pochází od přemnožených ústních bakterií, které holdují na zbytcích stravy na jazyku, v zákoutích zubů a dásní.
Přemnožení bakterií mohl zapříčinit zánět (zubní kaz, zánět zubní dřeně, paradentóza, zánět vedlejších dutin nosních, mandlí, nosohltanu), či pálení žáhy, pyróza, nedostatek slin, selhávající játra, kvasinková infekce. Zápach z úst je ovlivněn nejen dentálními návyky, ale i skladbou naší stravy, kouřením, působení léků, cukrovkou, zánět žaludku, vřed žaludeční, nedostatek vitamínu C. Nestačí-li naše játra čistit tělo od odpadních látek, např. v případě jaterní selhání, pak může zápach z úst připomínat výkaly. Popisováno je i onemocnění charakteristické zápachem z úst (syndrom rybího zápachu).
Léčba
Pro vyčištění střev použijeme rostlinné uhlí – nabaluje na sebe toxiny a odvádí je z těla ven. Přitom ale neodvede tělu prospěšné živiny, vitamíny ani minerály. Má také ochranné vlastnosti – pokrývá vnitřní povrch trávicího ústrojí a chrání jej před dráždivými účinky některých složek potravy. Pomáhá tak nejen k přirozené očistě organismu, ale i ke správné činnosti střev a vytvoření příznivého prostředí. Účinné i při nadýmání. Extrakt z čerstvých bylinek – šalvěj, máta, heřmánek, lichořeřišnice, ořešák, třezalka, řebříček.
Doporučuje se unikátní ústní sprej z extraktu bylinek, který budete mít vždy po ruce. Špatné zuby, které je třeba bezpodmínečně opravit; vředy v dutině ústní, zánět mandlí, výměšky nosní sliznice, ale i zkažený žaludek, nedostatek žaludeční kyseliny a zácpa. Zde je třeba především upravit trávení.
Při vředech v ústní dutině třeba kloktat teplým čajem ze svízele, při zánětu mandlí čajem ze šalvěje, při odlučování nosní sliznice vtahovat vlažný šalvějový čaj. Občas při zápachu z úst pomůže několik kapek jalovcového oleje, který dáme do sklenice vlažné vody a pomalu, po doušcích pijeme. Zápach z úst se může odstranit i žvýkáním koprového semene.
Pokud příčinou zápachu jsou poruchy dutiny ústní, pomůže časté kloktání s 30 až 40 kapkami myrtové esence, zředěnými vlažnou vodou. Při povlaku na jazyku a při odporném zápachu z úst upřednostňujeme pelyňkové čaje. Všeobecné mínění, že pelyněk je zdravý a nemůže škodit, není vůbec správné. S pelyňkem třeba zacházet úsporně. Na jeden šálek dáme jen slabé půl čajové lžičky pelyňku.
Příznaky – klinický obraz
Bakteriální se projevují hnilobným zápachem s příměsí pachů síry. Naopak cukrovkáři mívají v dechu zápach čpavku (amoniaku). Selhávající játra budou mít podobu zápachu po výkalech. Česnekový zápach může znamenat ojedinělý nadbytek selenu.