Úvod Magazín Články Mastě z bylin si můžeme vyrobit i sami

16. listopadu 2021 |

Mastě z bylin si můžeme vyrobit i sami

Bylinné masti a jejich účinky:

Arnika horská: 

Obsahuje flavonoidy a sekviterpenové laktony s protiplísňovým a antimikrobiálním účinkem. Používá se při hematomech, nečisté pleti, otocích, zánětech, zlomeninách a cévních problémech.

Bedrník anýz:

Dobře ovlivňuje činnost plic, zlepšuje elasticitu pokožky, působí bakteriostaticky a má vliv na hormonální systém.

Kaštan koňský: 

Má protizánětlivý účinek. Ovlivňuje pružnost a pevnost cév, užívá se při nedostatečném prokrvení, migrénách, otocích a bolestech kloubů.

Komonice lékařská: 

Obsahuje allantoin, flavonoidy, mírní otoky, změkčuje kůži a tiší bolest. Léčí vředy a hnisavé rány. Užívá se při bolestech hlavy, při revmatizmu, otocích, artritidě a proti nespavosti.

Kopr vonný:

Zevně působí na zhmožděniny a tlumí nadýmání. Užívá se při náhlých nevolnostech, bolestech hlavy a proti kinetóze. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu.

Kostival lékařský:

Obsahuje hojivou látku allantoin, který má vynikající vliv na regeneraci poškozených tkání. Urychluje hojení zlomenin, zánětů svalů, kloubů a výronů.

Lékořice lysá:

Obsahuje protizánětlivé látky a fytohormony s podobným účinkem jako mají kortikoidy.

Levandule lékařská:

Obsahuje látky, které brzdí růst bakterií. Má omlazující účinky na buňky a značně urychluje regeneraci poškozené kůže.

Lnice květel:

Obsahuje kyselinu mravenčí, jablečnou a octovou. Má vynikající účinky na různé druhy vyrážek a hnisavé rány.

Měsíček lékařský: 

Obsahuje flavonoidy, karotenoidy, saponiny, kyselinu salicylovou. Užívá se při zánětech žil, výronech, pohmožděninách, proleženinách, otocích, při rakovině kůže a svalové únavě.

Pískavice řecké seno: 

Působí jako univerzální tonikum, vytahuje hnis, užívá se při otocích, zánětech, podlitinách, cukrovce a zvětšených lymfatických uzlinách.

Pupečník asijský:

Zmírňuje napětí a má velký vliv na psychiku. Zpomaluje stárnutí, posiluje ledviny a centrum řeči. Regeneruje buňky a pomáhá při různých onemocněních kůže, při nepravidelné menstruaci a cukrovce.

Puškvorec lékařský:

Zevně působí antirevmaticky a podporuje hojení ekzémů. Je účinný při dětských obrnách a celkové slabosti dětí i dospělých. Má protialergický účinek, posiluje nervovou soustavu a prokrvuje kůži.

Rýmovník:

Mast z rýmovníků proti rýmě a nachlazení použijeme čerstvě natrhaný rýmovník, majoránku, měsíček lékařský, levandule, propolis a dáme do oliv. oleje na 14 dní stát na parapet. Občas promícháme. Nakonec slijeme a přidáme pár kapek eukalyptového oleje. Masírujte dutiny a strany nosu. Necháme působit.

Šišák bajkalský:

Tonizuje organizmus a má větší ochranné účinky na játra než ostropestřec mariánský. Obsahuje steroidní saponiny a organické kyseliny. Má kladný vliv na CNS a léčí alergie.

Třezalka tečkovaná: 

Obsahuje flavonoidy, má antibiotické účinky a užívá se při onemocnění cév, nervů, kůže, omrzlin, popálenin, vředů, při migréně a krevních výronech. Urychluje hojení poraněných tkání.

Turan kanadský:

Užívá se při chronickém revmatismu, dně a zánětlivých procesech močových cest, ekzémech, pásovém oparu, staví krvácení a má silné protizánětlivé účinky.

Tužebník jilmový:

Obsahuje přírodní salyciláty, užívá se při horečce, revmatismu a polyartritidě. Mírní křeče a otoky.

Vavřín vznešený: 

Používá se při svrbivých vyrážkách, plísňových onemocněních kůže, proti revmatismu, při cukrovce. Zlepšuje sluch a stimuluje dýchací centrum.

Zázvor lékařský:

Je velmi účinný při migrénách, kinetóze, proti otokům a bolestem kloubů při artritidě. Má antibakteriální a antimikrobiální účinky.

Zlatobýl obecný:

Mast ze zlatobýlu –  nádory, nehojící se rány, špatně se hojící rány, při tvrdnutí břicha, hnisavé rány, na bolest ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní.

Snižuje lámavost krevních kapilár, zlepšuje činnost ochablých svalů, a tím i pohyblivost po úrazech a obrně

Související produkty

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět dvanácterníku

Věrka

dobrý den, maminku trápí již několik měsíců zánět dvanácterníku, je jí 90let, mudr nechce zatěžovat ATB, protože mimo to bere spousty prášků na srdce, žaludek, ředění krve, tlak, cukrovku...
Je možné doporučit nějaké byliny? má silné bolesti břicha, v nemocnici byla týden, ale k ničemu, jen určili původce bolestí.
Děkuji.

Dobrý den Věrko,

dvanácterník je první částí tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. V této 12 cm dlouhé trubici ( z toho důvodů název dvanácterník ) dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny vypuzení ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky.

Dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny.

Věrko, pro vysvětlení jsem popsala v krátkosti, jak je důležitý dvanácterník v našem těle. Tím, že vaše maminka bere tolik prášku, není se čemu divit, že má takové bolesti žaludku.

Já bych doporučovala, hlavně na zklidnění heřmánek, řepík, jitrocel, ostropestřec, šalvěj, kořen čekanky. Můžu doporučit i extrakt z Kalisie – je výborný proti zánětu žaludku, slinivky, dvanácterníku i sleziny. Při bolesti žaludku pomáhá 2 dcl vody a jedna lžička jablečného octa. Můžete i na špic lžičky sodu bicarbonu s vodou. Pít ráno nebo po jídle.

Je důležité, aby lékařka schválila této byliny i další mé rady , při užívání tolik léku.

V maximální míře je třeba odlehčit omezením smažených a tučných jídel, cukru a sladkostí, alkoholu a dalších jedů. Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol.

Ještě vyzkoušejte –  kápnete 4 kapky kokosového oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku. Bolesti by měli ustoupit.

Věrko, přeji vám hodně trpělivosti a mamince úlevu od bolestí.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800