Úvod Magazín Články Svět rostlin a rostlinná léčba

3. srpna 2023 |

Svět rostlin a rostlinná léčba

V tomto článku zjistíte:

Život rostlin

Předchůdci dnešních organismů pocházejí z vody a postupně dobyli souše i vzduch. Život rostlinných organismů se vyvíjel především na půdě, zřídka ve vodě (řeky, moře, oceány).

Svět rostlin je primitivnější než svět živočichů. Na existenci zelených rostlin jsou potřebné voda, vzduch, světlo a některé minerální látky rozpustné ve vodě.

Funkce rostlin

Fotosyntézou se z vody, oxidu uhličitého a za přítomnosti sluneční energie vytvářejí nejjednodušší organické sloučeniny, především sacharidy. Fotosyntéza je vlastně proces proměny energie, přičemž katalyzátorem jsou chlorofylové zrna ( chloroplasty). Světelná energie se přemění na chemickou energii organických látek. Od této základní činnosti zelených rostlin závisí i délka života na Zemi.

Zelené rostliny jsou transformátorem energie živé přírody. Při fotosyntéze rostlin pomocí světelné energie produkují kyslík z vody ve formě molekulárního kyslíku, který se vylučuje do atmosféry. Díky fotosyntéze milionů rostlin atmosféra kolem Země je nasycená kyslíkem, nevyhnutným pro život všech dýchajících organismů.

Zelené rostliny nevytvářejí jenom kyslík, pomoci kterého dýchající organismy existují, ale i syntetizují primárně organické sloučeniny.

Organické sloučeniny se dělí na primární ( sacharidy, lipidy a bílkoviny) a sekundární, ze kterých někteří mají cenný specifický účinek. Sekundární organické sloučeniny patří k nejrozšířenějším chemickým skupinám a vytvářejí se při sekundární výměně látek.

Sekundární sloučeniny syntetizované v rostlinách mají určitou úlohu při některých funkcích živé buňky. Nemají však rozhodující význam pro život rostlinných organismů, no mohou být výjimečně prospěšné při určitých poruchách fyziologických procesech v lidském organismu. Některé rostliny jsou velmi bohaté na sekundární organické sloučeniny, které se cílevědomé využívají při léčení rostlinami nebo mají zvláštní ekologický význam.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Mám v ráně na hlavě zlatého stafylokoka. Mam alergii na penicilin a užívala jsem Biseptol 7 dnů. Mast lokalně Fucidin. Hojení je zdlouhavé.

Dobrý den Danuško,

Stafylokoky běžně žijí na kůži člověka, mezi nejznámější a klinicky nejvýznamnější druhy patří zlatý stafylokok.

Stafylokoky se obvykle do organizmu dostanou narušením kožního krytu a riziko infekce roste u osob s poruchou imunity. Vyšší riziko vzniku stafylokokových infekcí mají lidé po otevřených operacích, lidé s proleženinami, popáleninami a narkomani.

Při onemocnění stafylokokem, je důležitá okamžitá léčba, aby se předešlo bakteriím dostat do krevního oběhu a nezpůsobily záněty uvnitř těla. Stafylokok může způsobit – ječné zrno, zánět dutin, zánět průdušek, zánět plic, hnisavé kožní infekce, hnisavá rýma a mnoho dalších onemocnění.

Já nejsem lékař, ale mnoho klientu mi píše, že jim pomohl lék proti zlatému stafylokoku – Prostaphlin [Prostaflin] . Je to lék ze skupiny penicilinových antibiotik , jeho účinná látka je sloučenina oxacilin. Na rozdíl od většiny penicilinů je Prostaphlin účinný proti stafylokokům. Doporučuji se poradit s paní lékařkou.

Důležitá je dostatečná hygiena. Po ošetření rány, ihned oplachujte čistou vodou nebo odvarem z bylin a ránu zakrývejte, aby se nemnožili okolní bakterie v ráně.

Přírodní varianty podporují běžnou léčbu a to je bylinka Lichořeřišnice, Tužebník jilmový , které jsou známe jako rostlinné antibiotikum. Výborná je i česneková tinktura do vody a užívat vnitřně. Šalvěj a heřmánek mají dezinfekční a uklidňující účinky.

Imunitu posílí :

Křen – podporuje imunitu, ochraňuje proti infekcím.

Dýňový olej podporuje obranyschopnost organismu.

Olej z černého kmínu je jedním z nejsilněji působících prostředků na imunitní systém

Černý bez, třezalka, jablečný ocet –  posiluje imunitu.

Věřím, že některé rady vyzkoušíte a váš problém se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800