Úvod Magazín Články Svět rostlin a rostlinná léčba

3. srpna 2023 |

Svět rostlin a rostlinná léčba

V tomto článku zjistíte:

Život rostlin

Předchůdci dnešních organismů pocházejí z vody a postupně dobyli souše i vzduch. Život rostlinných organismů se vyvíjel především na půdě, zřídka ve vodě (řeky, moře, oceány).

Svět rostlin je primitivnější než svět živočichů. Na existenci zelených rostlin jsou potřebné voda, vzduch, světlo a některé minerální látky rozpustné ve vodě.

Funkce rostlin

Fotosyntézou se z vody, oxidu uhličitého a za přítomnosti sluneční energie vytvářejí nejjednodušší organické sloučeniny, především sacharidy. Fotosyntéza je vlastně proces proměny energie, přičemž katalyzátorem jsou chlorofylové zrna ( chloroplasty). Světelná energie se přemění na chemickou energii organických látek. Od této základní činnosti zelených rostlin závisí i délka života na Zemi.

Zelené rostliny jsou transformátorem energie živé přírody. Při fotosyntéze rostlin pomocí světelné energie produkují kyslík z vody ve formě molekulárního kyslíku, který se vylučuje do atmosféry. Díky fotosyntéze milionů rostlin atmosféra kolem Země je nasycená kyslíkem, nevyhnutným pro život všech dýchajících organismů.

Zelené rostliny nevytvářejí jenom kyslík, pomoci kterého dýchající organismy existují, ale i syntetizují primárně organické sloučeniny.

Organické sloučeniny se dělí na primární ( sacharidy, lipidy a bílkoviny) a sekundární, ze kterých někteří mají cenný specifický účinek. Sekundární organické sloučeniny patří k nejrozšířenějším chemickým skupinám a vytvářejí se při sekundární výměně látek.

Sekundární sloučeniny syntetizované v rostlinách mají určitou úlohu při některých funkcích živé buňky. Nemají však rozhodující význam pro život rostlinných organismů, no mohou být výjimečně prospěšné při určitých poruchách fyziologických procesech v lidském organismu. Některé rostliny jsou velmi bohaté na sekundární organické sloučeniny, které se cílevědomé využívají při léčení rostlinami nebo mají zvláštní ekologický význam.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět dvanácterníku

Věrka

dobrý den, maminku trápí již několik měsíců zánět dvanácterníku, je jí 90let, mudr nechce zatěžovat ATB, protože mimo to bere spousty prášků na srdce, žaludek, ředění krve, tlak, cukrovku...
Je možné doporučit nějaké byliny? má silné bolesti břicha, v nemocnici byla týden, ale k ničemu, jen určili původce bolestí.
Děkuji.

Dobrý den Věrko,

dvanácterník je první částí tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. V této 12 cm dlouhé trubici ( z toho důvodů název dvanácterník ) dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny vypuzení ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky.

Dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny.

Věrko, pro vysvětlení jsem popsala v krátkosti, jak je důležitý dvanácterník v našem těle. Tím, že vaše maminka bere tolik prášku, není se čemu divit, že má takové bolesti žaludku.

Já bych doporučovala, hlavně na zklidnění heřmánek, řepík, jitrocel, ostropestřec, šalvěj, kořen čekanky. Můžu doporučit i extrakt z Kalisie – je výborný proti zánětu žaludku, slinivky, dvanácterníku i sleziny. Při bolesti žaludku pomáhá 2 dcl vody a jedna lžička jablečného octa. Můžete i na špic lžičky sodu bicarbonu s vodou. Pít ráno nebo po jídle.

Je důležité, aby lékařka schválila této byliny i další mé rady , při užívání tolik léku.

V maximální míře je třeba odlehčit omezením smažených a tučných jídel, cukru a sladkostí, alkoholu a dalších jedů. Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol.

Ještě vyzkoušejte –  kápnete 4 kapky kokosového oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku. Bolesti by měli ustoupit.

Věrko, přeji vám hodně trpělivosti a mamince úlevu od bolestí.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800