Úvod Magazín Články Svět rostlin a rostlinná léčba

23. ledna 2023 |

Svět rostlin a rostlinná léčba

V tomto článku zjistíte:

Život rostlin

Předchůdci dnešních organismů pocházejí z vody a postupně dobyli souše i vzduch. Život rostlinných organismů se vyvíjel především na půdě, zřídka ve vodě (řeky, moře, oceány).

Svět rostlin je primitivnější než svět živočichů. Na existenci zelených rostlin jsou potřebné voda, vzduch, světlo a některé minerální látky rozpustné ve vodě.

Funkce rostlin

Fotosyntézou se z vody, oxidu uhličitého a za přítomnosti sluneční energie vytvářejí nejjednodušší organické sloučeniny, především sacharidy. Fotosyntéza je vlastně proces proměny energie, přičemž katalyzátorem jsou chlorofylové zrna ( chloroplasty). Světelná energie se přemění na chemickou energii organických látek. Od této základní činnosti zelených rostlin závisí i délka života na Zemi.

Zelené rostliny jsou transformátorem energie živé přírody. Při fotosyntéze rostlin pomocí světelné energie produkují kyslík z vody ve formě molekulárního kyslíku, který se vylučuje do atmosféry. Díky fotosyntéze milionů rostlin atmosféra kolem Země je nasycená kyslíkem, nevyhnutným pro život všech dýchajících organismů.

Zelené rostliny nevytvářejí jenom kyslík, pomoci kterého dýchající organismy existují, ale i syntetizují primárně organické sloučeniny.

Organické sloučeniny se dělí na primární ( sacharidy, lipidy a bílkoviny) a sekundární, ze kterých někteří mají cenný specifický účinek. Sekundární organické sloučeniny patří k nejrozšířenějším chemickým skupinám a vytvářejí se při sekundární výměně látek.

Sekundární sloučeniny syntetizované v rostlinách mají určitou úlohu při některých funkcích živé buňky. Nemají však rozhodující význam pro život rostlinných organismů, no mohou být výjimečně prospěšné při určitých poruchách fyziologických procesech v lidském organismu. Některé rostliny jsou velmi bohaté na sekundární organické sloučeniny, které se cílevědomé využívají při léčení rostlinami nebo mají zvláštní ekologický význam.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Dobrý den.
Jsem měsíc po operaci brániční kýly a stále mne bolí žaludek. Beru na bolest novalgin tak že to jde ale jak zkusím vysadit zas se dostaví ta bolest v trojúhelníku. Občas bolest v zádech. Jakoby se to stěhuje žaludek,hrudník, záda. Krev,rentgen žaludku i plic,EKG vše v pořádku. Prostě hlavní je ten žaludek. Z bylinek zkouším kořen i list pampelišky, heřmánek, meduňku už nevím jak dál strašně mě to unavuje. Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den Václave,

věřím, že po operaci vás lékař poučil a dal vám nejdůležitější rady :

Nejdůležitější je životospráva
1. nejméně 1 měsíc nekonzumujte bílé pečivo, rýži, knedlíky
a suché kuřecí maso
2. nepřejídat se, ale ani nehladovět
3. jídlo konzumujte v přiměřené teplotě, zažívacímu traktu
škodí jak příliš studená, tak i horká jídla
3. jezte v klidu, častěji a menší porce, potravu dobře požvýkejte
4. jezte zásadně vsedě nebo ve stoji, nikdy vleže
5. nelehejte nejméně 2 hod. po jídle

Vyhýbejte se stresu, omezte množství alkoholu a kouření. Výborná je procházka, ale žádná velká tělesná aktivita. Vyvarujte se těžké fyzické práci, zejména v předklonu, zvedání břemen, snažte se předcházet úpornému kašli.

Při problémech se žaludkem je super tinktura zeměžluč, pelyněk. Dále čaje – měsíček lékařský, meduňka, řepík, chmelové šištičky, krušina olšová.

Akátový sirup výborný na křeče žaludku a střev.

Václave, je nutné dodržovat rady a věřím, že vaše problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800