Úvod Magazín Články Co dělat proti stárnutí a samotě?

26. října 2021 |

Co dělat proti stárnutí a samotě?

Stáří obvykle není období života, na které se těšíme. Je spojeno s řadou nejistot. Přesto existuje způsob, jak zvětšit pravděpodobnost, že prožijete stáří pěkné a spokojené. Máme několik dobrých rad. Docela na úvod je třeba říct, že k prožití šťastného stáří není třeba spousta peněz a pevné zdraví. Dokonce, i když se vám obojího nedostává, ještě stále není vše ztraceno. Na šťastné stáří je ovšem se třeba připravovat už léta předtím, než nastane.

V tomto článku zjistíte:

Neodkládejte cíle

Největší chybou, kterou si můžete život zcela zkazit, je neustálé odkládání cílů vašeho života na později. Ano, vždy je dost důvodů, že něco nejde, že je třeba své cíle odložit. Ale to je zásadně špatně. Až vám totiž bude více let, nebudete mít dost sil ani peněz a své cíle už neuskutečníte. Budete mít pocit, že jste svůj život promarnili a budete se tak zbytečně trápit.

Udržujte se v pohybu

Jednou složkou větší naděje na spokojené stárnutí je udržování těla v dobré kondici. Sice musíme počítat s tím, že nám bude sil ubývat, ale na druhou stranu, čím více budeme akční, tím více schopní budeme jako starší. Navíc pohyb vyplavuje endorfiny, tedy hormony štěstí, a to nám dodá dobrou náladu, kterou nezbytně potřebujeme.

Jezte zdravě

Naučte se už v mládí jíst zdravě. Strava bohatá na vitaminy a vlákninu, strava, která neobsahuje zbytečně mnoho jednoduchých sacharidů, vám dodá elán nejen během aktivního života, ale udrží vaše tělo provozuschopné i v pokročilém věku. Soustřeďte se na příjem vitaminu C, vitaminů řady B a stopových prvků. Používejte kvalitní oleje, zejména olej olivový, hořčičný či kokosový. Vyhýbejte se průmyslově zpracovávaným potravinám, slazeným pokrmům a přemíře uzenin.

Nezůstávejte sami

Každý člověk žije v různých vztazích a společenstvích. Vedle rodiny to je samozřejmě pracovní kolektiv, známí, přátelé, zájmové skupiny. Snažte se už během aktivního života pěstovat čilý sociální kontakt s různými lidmi. Nefixujte se jen na rodinu či práci. Pro mnoho lidí je pak totiž obtížně zvladatelný přechod do důchodu, kdy najednou skončí i možnost sociálního kontaktu. Děti jsou dávno z domu, žijí třeba i ve vzdálených zemích a pro čerstvého důchodce nastává velký otřes. Pokud navíc dojde k úmrtí partnera či už dříve došlo k rozpadu vztahu, je na neštěstí zaděláno.

Rozvíjejte humor a nadhled

Neberte se příliš vážně a snažte se naučit ze sebe dělat legraci. Stárnutí znamená řadu omezení. Pokud ale zůstanete duchem mladí, budete ve společnosti ceněni, vyhledáváni a nebudete na obtíž. Je lepší, pokud si člověk dokáže udělat legraci ze svého zhoršeného sluchu, zraku či řídnoucích vlasů, než se tvářit, že jste všechno slyšeli a viděli. Stanete se tak spíš terčem posměchu. I tento životní přístup se formuje už od mládí, takže nečekejte, že se z protivné cílevědomé paní stane najednou milá stařenka.

Neztrácejte zájem o dění

Sledujte dění ve společnosti, ve vědě, v oboru, ve kterém jste pracovali. Klidně se přihlaste do různých kursů a na univerzitu třetího věku. Jednak se poučíte, poznáte nová místa, nové lidi. Hodně čtěte. Je to dobrá prevence demence a chátrání duševních schopností.

Láska a sex v každém věku

Netvařte se, že láska a sex je jen pro mladé. Naopak i v pokročilejším věku se snažte milovat, být milována či milován a užívejte sex v takové formě, která je pro vás možná. Problémy mohou nastat, pokud jeden z dvojice má jiné potřeby než ten druhý, ale to trápí i mladé páry. Nestyďte se proto spolu o tom mluvit a nalézat kompromisy, které budou přijatelné pro oba.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

DOBRÝ DEN PROSÍM O RADU LEČIM SE ŠTÍTNÁ ŽLÁZA, ARITMIE . UŽ DLOUHO MĚ BRNÍ JAZYK A DÁSNĚ PROŠLA JSEM NĚKOLIKA LÉKAŘI ALE NIKDO NEVĚDĚL CO TO MUŘE BÝT. DĚKUJI ZA RADU. HUDECOVÁ

Dobrý den Drahuško,

arytmie, je porucha srdečního rytmu a jedna z nejčastějších srdečních nemocí. Jedná se o nepříjemný pocit, kdy srdce pracuje pomaleji nebo naopak má zrychlené bušení srdce. Arytmii vyvolává střes, úzkost, deprese, strach, srdeční vady, fyzická námaha, hypertenze……je nutné odborné lékařské vyšetření.

Nadledvinky samozřejmě významně ovlivňují nervy, které vyživují srdce. A jsou-li nadledvinky oslabené a acidóze nestojí nic v cestě, dochází k usazování cholesterolu. Srdce má nedostatečné prokrvování a selhává, člověk je unavený, trpí otoky nohou, dušností, bolest na prsou, pocit tíhy na horní částí hrudníku…

Tento nenahraditelný svalový orgán může být  postižen řadou problému, většinou z důsledku nezdravého životního stylu.

Výborné tonikum pro srdce je ptačinec, ostropestřec, kozlík lékařský, kořen čekanky…

Kurkuma – funguje jako účinná „čistička“ cév – odstraňuje nahromaděný plak a cholesterol, čímž předchází kardiovaskulárním onemocněním.

Uklidňující účinky na srdce, silné bušení, tlumí napětí – hloh (listy, květy plod), svízel vonný, tinktura z Šišáku.

Rozchodnice růžová, žen šen – prospívá dlouhověkosti, podporuje srdce, cévní systém, podporuje okysličování krve.

Dále – šípky,  černucha setá (olej), pomáhá udržovat čisté cévy bez tukových usazenin a usnadňuje průtok krve.

Pozor ! arytmie může vyvolávat česnek medvědí.

Dobrá je procházka nebo krátký spánek. Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím potravy.

Brnění jazyka je běžný příznak nedostatečné činnosti štítné žlázy. Dále to může způsobovat nedostatek vitamínů B12 nebo nedostatek vápníku a zvýšení draslíku. Další může být porucha jazykových nervů nebo brnění způsobuje krční páteř.

Těch zdravotních problému, které brnění vyvolává je spoustu. Pokud se léčíte se štítnou žlázou , je pravděpodobné, že problém bude ve snížení funkce štítný žlázy.

Doporučuji jíst každý den lžičku máku. Můžu doporučit extrakty na zvýšení (hyperfunkci) činnosti štítné žlázy – svízel syřišťový, aronie, rozchodnice růžová, jmelí bílé, levanduli, meduňku, Lapacho….

Drahuško, věřím, že některé rady využijete a váš zdravotní stav se zlepší. Chce to trpělivost.

Přeji vám hodně energie a vše dobré.

Darina

Doporučím skvělé produkty Salvia Paradise Kozlík lékařský kapsle 120 ks, Salvia Paradise Čekanka kořen 250 g,….

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800