25. října 2021 |

Kurkuma mletá (Indický šafrán)

Kromě výborné chutě má i celou řadu užitečných vlastností. Používala se už ve starověké Číně a Indii. Také se v Indii nazývá externí mandlí, nakolik pomáhá lidem bez mandlí.

Osobní popis:

V posledních letech její léčebné vlastnosti potvrzují i ​​mnohé vědecké výzkumy. Nejvýznamnější složkou je kurkumin, který má silné antioxidační, protinádorové a protizánětlivé vlastnosti. Potlačuje vitální aktivitu mikrobů a virů.

Účinnost kurkumy se výrazně zvyšuje v kombinaci s pepřem. Doporučuje se její vnitřní užívání kombinovat s tukem, jelikož je to látka rozpustná v tuku. Fantastickou kombinaci vytváří v spojení s černým kořením, ale aj s hřebíčkem, chilli, kokosovým mlékem, fenyklem, česnekem, citronem, semínky hořčice či paprikou. Vzhledem k tomu, že kurkuma má dost silné účinky, netřeba její množství na začátku přehánět. Jako ve všem i zde platí – všeho s mírou. Vynikající proti bolesti, zánětům kostí i svalů.

Tradičně se používá k ochraně před poruchami trávení, onemocnění jater, žloutenky, močových cest, na kožní problémy, pomoc při hojení ran a u artritických a alergických zánětů. K velmi příznivým a významným účinkům kurkuminu patří jeho vliv na trávicí ústrojí, kdy jeho silné antioxidační a protinádorové schopnosti pomáhají udržovat zdravou činnost jater, žlučníku a trávicí soustavy. Kurkumin také zvyšuje tvorbu a vylučování žlučových kyselin a tím napomáhá k trávení potravy, která je bohatá na tuky. Kurkumin, jako antioxidant, je vhodný nejen při nádorových onemocněních, ale i při infekčních zápalech jater a toxickém poškození jater. Kurkuma – Kurkumin byl také celosvětově použit s výbornými výsledky u rakoviny tlustého střeva a prostaty.

Účinek:

dezinfekční a protizánětlivé účinky

 • antibiotické účinky
 • zlepšuje činnost jater, žlučníku a ledvin, podporuje vylučování žluči
 • snižuje vysokou hladinu cholesterolu
 • prevence kardiovaskulárních onemocnění
 • pozitivně působí při onemocněních kloubů
 • snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění
 • zlepšuje činnost mozku, snižuje riziko Alzheimerovy choroby
 • pozitivně působí při kožních onemocněních, v Indii přidána do olejů se používá k ošetření kůže
 • přírodní analgetikum, studie ukazují, že funguje jako přírodní Ibuprofen
 • podporuje trávení, pomáhá léčit žaludeční sliznici, pomáhá předcházet vředem
 • napomáhá regeneraci střevní mikroflóry
 • příznivé účinky při diabetes
 • pozitivně působí při chemoterapii i radioterapii
 • každodenní kloktání vody s kurkumou pomáhá lidem, kteří nemají mandle

Používaná část:

Kořen – prášek

Způsob použití:

Čaj, tinktura, kloktadlo, koření

Kurkumová pasta

 • ¼ sklenice kurkumy (cca 40-50 g), ½ čajové lžičky pepře, ½ sklenice převařené vody
 • ingredience smíchejte v malé pánvičce, zahřejte na slabém ohni a míchejte, dokud z toho nebude pasta, cca 5-7 minut
 • pastu přeložíme do skleněné nádoby, vychladíme a dáme do lednice
 • takto vyrobenou pastu můžete používat 30-40 dnů

Související výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Absces

Blanka

Dobrý den paní Darino,
potřebovala bych od vás poradit. Před léty jsem brala drogy a teď se mi vše odplácí. Už přes rok mám velký problém, že se mi začali tvořit na těle, ale hlavně na tváři, šílené hluboké vředy, které jsou zarudlé. Šíleně bolí a nedá se z nich vymáčknout žádný hnis. Pokaždé, když je mačkám, slyším, jak v nich něco praskne, ale hnis ven nevyteče. Bolest je nesnesitelná a do rána, se mi vyhodí vřed nový. Hlavně se mi vyhazuji, když mám menstruaci a jsou moc bolestivé. Víte si představit, jak pak vypadá můj obličej.
Kámoška mi vás doporučila, protože jste jí též pomohla s jinými zdravotními problémy.
Prosím moc o radu.

Blanka

Dobrý den Blanko,

ano, máte pravdu, že se vám teď tělo za vaše pokusy s drogami odplácí.

Absces (vřed), je dutina v těle vyplněná hnisem. Vzniká důsledkem hnisavé bakterie, které jste si do těla zanesla. Proto jsem přesvědčená, že jste pokusy dělala i vpichy drogy do těla. Právě táto skupina narkomanů, má zhoršenou funkci imunitního systému a zničený drogami i organismus.

V krátkosti vám vysvětlím, proč se vředy tak hluboko tvoří a co vlastně ten hnis obsahuje.

Jakmile si do těla zanesete bakterie, vyšle organismus na postižené místo bíle krvinky, které bojují  s infekcí. Postupně vzniká dutina plnící se hnisem tvořená odumřelou okolní tkání, mrtvými i živými bakteriemi a bílými krvinkami. Imunitní systém je oslabený a nedokáže infekci zničit, tak ji aspoň ohraničí. Nejhorší je, když se infekce nekontrolovaně začne šířit do okolních tkání a začne způsobovat vážné komplikace. Čím myslím, selhání orgánů či otravu krve.

Pokud si vředy mačkáte a slyšíte prasknutí, to jste si právě roznesla hnis do těla, čím si zaděláváte na skutečně vážné životu nebezpečné problémy.

Tento hnis vy sama, nikdy nedostanete z těla ven. Je hluboko v tkáni a to je práce pro chirurga a léčby u kožného lékaře.

Na zmírnění bolesti vám můžu doporučit cibuli –  vaříme ji 20 minut, rozmačkáme, uložit do plátěného kapesníku a přiložíme na postižené místo.

Posílit imunitní systém tinkturou nebo čajem – aronie, černý rybíz, ořech, kurkuma, oregano, šalvěj, oman, oves, kukuřičné vlasy, řebříček, jitrocel.

Hlavně doporučuji čím nejdřív navštívit lékaře.

Blanko, přeji vám hodně zdraví a klidné vánoční svátky.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800