
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum L)
Třezalka je oblíbená trvalka velice odolná a v léčitelství se využívá už od starověku.
Je to vzpřímená rostlina, v horní části silně rozvětvená, s okrouhlým načervenalým stonkem. Dorůstá do výšky až 60 cm.
Listy jsou světle zelené dlouhé 10–30 mm. Proti světlu vypadají tečkované, což zapříčiňují žlázy se silici nacházející se v listech. Květ má pět volných žlutých lupínků. Plod je vajcovitá, třípouzdrá tobolka. Rostlina kvete v létě (květen a srpen).
Má mnoho lidových jmen: bylina svatého Jana, čarovník, prostřelenec, krevniček nebo svatojánská bylina.

V tomto článku zjistíte:
Výskyt:
Třezalka tečkovaná se vyskytuje v Evropě, v Číně a Malé Asii, ale také v Africe. Patří mezi invazivní rostliny. Postupně se dostala i na další kontinenty i do Austrálie a Ameriky. Výjimku tvoří arktické oblasti.
Odrůdy třezalky poznáme:
- Třezalka tečkovaná
- Třezalka kalíškatá
- Třezalka olympská
- Třezalka skvrnitá
Pěstování:
Stanoviště
Roste v nížinách i v podhorských oblastech. Vyskytuje se volně na suchých loukách, mýtinách, okraji silnice i lesa v neúrodných půdách.
Jako ideální stanoviště se pro třezalku hodí zahradní louka. Nízké druhy třezalky se sází i do skalek na zahradě. Třezalka je bez nároků.
Půda
Půda jí vyhovuje propustná a písčitá, pH kyselejší.
Množení
Třezalka se množí semeny, ale dnes je vhodnější rostlinu pořídit od specialistů – zahradníků. Je možné ji množit i vegetativně – kořenovými řízky. Ale na zahradách se většinou nepěstuje, pro sběr se využívají porosty v přírodě.
Zalévání
Není náročná na zalévání.
Sběr
Během července a srpna se sbírají květy a nať, a to výhradně za suchého počasí.
Sušení
Konzervuje se sušením přirozeným vzduchem v tmavém vzdušném prostoru.
Léčivé účinky:
V třezalce se nachází až 150 různých látek. Nejvýznamnější obsahové látky jsou naftodiantrony – hypericin a pseudohypericin (jsou koncentrovány v tmavých žilkách a v roztoku jsou červené), floroglucinoly, flavonoidy, xanthony, třísloviny, esenciální oleje, deriváty antrachinonu a další látky.
Tyto účinné látky se nacházejí jen v třezalce tečkované, proto nemá význam sběr jiných třezalek. Třezalka se využívá při léčení lehkých a středně těžkých forem depresí a, také při léčení somatoformních poruch a úzkostných stavů.
Při krátkodobém a střednědobém užívání se naštěstí neprokázaly toxické účinky. Mohou se vyskytovat vedlejší účinky – jsou mírné a můžou to být trávicí potíže a únava. Zřídka se vyskytují alergické, kožní nebo psychiatrické reakce, ale je to většinou způsobeno užíváním preparátů z třezalky v kombinaci s jinými léčivy. Proto se doporučuje vždy konzultovat užívání třezalkových preparátů s lékařem.
- Uklidňuje ústní dutinu, žaludek a střeva
- Při nervových problémech jako přírodní antidepresivum
- Při nadměrném stresu
- Při nespavosti
- Při menstruaci
- V období klimakteria
- Pomáhá správné funkci krevního oběhu
- Je vhodná na potíže s játry a žlučníkem
- Při žlučových a ledvinových kamenech
- Při zánětu sedacího nervu
- Posiluje nervovou soustavu
- Při strachové nervóze
- Ve formě oleje – na vředy, špatně hojící se rány, a popáleniny
Využití:
Třezalka velmi pomáhá při léčbě atopických ekzémů. Prokázané účinky jsou také sedativní, nootropické, antischizofrenické, antidiabetické a analgetické. Dá se využít při léčení alkoholové a nikotinové závislosti.
Využití najde hlavně lékařství a kosmetice.
Tinktury, olej, odvar, masti, krémy.
Související výrobky
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Hemeroidy
Dobrý den paní Darino,
mám problém s hemeroidy. Je to nepříjemné a bolestivé. K lékaři s tím nechci jít a stydím se o tom s někým mluvit. Můžete mi prosím poradit, jak s tím bojovat nebo bolest zmírnit?
Děkuji moc.
Vojta

Dobrý den Vojtěchu,
hemeroidy vznikají z často se opakujících infekcí, parazitů, nevhodného stravování, stresu a alergií. Proto je důležité se jím vyhýbat a zdravě se stravovat.
Při léčení hemeroidů se do léčby zařazuji byliny proti zánětům, proti alergiím, na přečištění a proti krvácení zastavujícím účinkem. Někdy se přidávají i byliny obsahující hořčiny, které ovlivňují hladké svalstvo tenkého střeva nebo stimulují hojení a zesilují sliznice. Výtažky z těchto bylin se používají vnitřně i jako koupele a klystýr.
Účinkující byliny proti zánětům jsou – heřmánek, nať řebříčku, list máty peprné.
Byliny zastavující krvácení hemeroidů – rdesno peprník, kapsička pastoušky, přeslička nebo kořen dřišťálu.
Byliny na hojení rán – třezalka tečkovaná, kostival lékařský.
Do receptu na hojení sliznic můžeme zařadit i byliny proti silným bolestem – nať vlaštovičníku.
Při přípravě výtažku určeného na klystýr i oplach, použijeme i byliny s hlenotvorným a stahujícím účinkem – heřmánek, semeno lnu, rdesno peprník.
Při zánětu tlustého střeva můžeme použít klystýr s olejovým výtažkem třezalky tečkované.
Vojtěchu, hemeroidy dnes trpí hodně lidí a není to nic, za co by jste se měl stydět. Klidně navštivte lékaře, při léčbě užívejte i byliny, které jsem vám doporučila. Léčbu úspěšně posílí.
Přeji Vám vše dobré a brzké uzdravení.
Darina