Druhy
- Panax ginseng – ženšen pravý, ženšen čínský = ženšen korejský
- Panax quinquefolius = Gynostemma pentaphyllum – ženšen americký = ženšen pětilistý
- Panax japonicus – ženšen japonský
- Panax vietnamensis – ženšen vietnamský
- Panax trifolius – ženšen trojlistý
Ženšen pravý
Je to vytrvalá vzpřímeně rostoucí rostlina (výška 30 – 60 cm).
Lodyha je nevětvená a každým rokem odumírá.
Listy vyrůstají přeslenu, jsou dlanitě složené z 3 až 5 lístků. Největší je prostřední oválný lístek (dlouhý 8 – 12 cm, široký 3 – 5 cm), ostatní lístky jsou vejčité až kosočtverečné. Dlouze řapíkaté listy vyrůstají v přeslenu.
Jednotlivé květy jsou drobné – 3 mm, zelenobílé, sestavené do okolíku po 30 – 50 květech. Plodem je šťavnatá, červená, kulovitá peckovice.
Nejdůležitější je podzemní část – z kořenové hlavy vyrůstají 1 – 2 řídce rozvětvené mrkvovité kořeny, které dosahují délky 20 cm a šířky 3 cm.
Ženšen pravý – využívá se kořen.
Podle zpracování se kořen dělí na BÍLÝ kořen (po vyjmutí z půdy se kořen oškrábe a suší na slunci či na horkém vzduchu bez páry.
Druhý typ je ČERVENÝ kořen (před sušením se neškrábe; poté se paří v cukerném, bylinném nálevu, či v horké páře; škrob se zkaramelizuje – zvýší se účinek saponinů a dalších látek; během tohoto procesu kořen mění barvu na hnědou a později na sytě červenou; kořen je sklovitý, křehký).
Pěstování
Ženšen pravý nemá u nás dobře podmínky na pěstování, protože potřebuje specifické podmínky půdní i mikroklimatické. V nepříznivých podmínkách upadá ženšen do vegetačního klidu, ve kterém může být několik let.
Vhodnější je pěstovat přes zimu jako pokojovou rostlinu, v létě je možné ji letnit.
Ženšen pětilistý – Gynostemma pentaphyllum – není botanicky příbuzný pravému ženšenu, ale má v sobě podobné účinné látky.
Stanoviště
Stanoviště může být polostinné, či na přímém slunci.
Půda
Potřebuje půdu humózní, propustnou s dostatkem živin.Vyžaduje humózní dostatečně propustný, hlinitopísčitý substrát. Půda je pro něj, moc důležitá.
Množení
Dá se množit generativně – semenem – nakoupená semena se namáčí na 24 hod do odstáté vody pro lepší klíčení.Vhodnější je si pořídit sazenici od zahradníků. Je to popínavá rostlina.
Při dobrém růstu je možné množit i pomocí řízků.
Výsev
Po výsevu je nutné semena zatlačit do substrátu cca 0,5 cm hluboko. Výsevní misku je nutné udržovat v dostatečné vlhkosti (přikrýt igelitem, přiklopit sklem).
Zalévání
Vyžaduje dostatečnou zálivku, ale ne přemokření. Znese max -10 °C.
Hnojení
Ideální je pravidelné hnojení – po 14 dní organickým hnojivem rozpuštěným ve vodě. Pro svůj růst potřebuje oporu.
Léčivé účinky
Použití ženšenů: k prevenci stresu, při cukrovce, jako afrodiziakum, při neurastenické indikaci (střídání podrážděnosti, únavy, bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění), pro zvýšení fyzické a duševní schopnosti.
Zlepšuje sexuální funkce u mužů i žen. Zvyšuje soustředěnost, paměť, dlouhověkost a posiluje imunitu.
Využití
Ženšen pětilistý – je možné využívat po celý rok – listy se přidávají do salátů, nebo se suší, nebo je možné uvařit čaj (několik lístků přelít horkou vodou – 5 minut nechat louhovat, !! maximálně 4 šálky denně).
Léčivé produkty
Tinktury, čaj, Ženšen – mateří kašička, kapsle, extrakt z kořene, Instatní nápoj (přidaním extraktu ženšenu).