Kojenci a péče o ně
Pravidelné koupání novorozence.
Byliny vhodné do koupele.
Péče o pokožku dítěte.
V tomto článku zjistíte:
Pravidelné koupání novorozeněte odpovídá dnešním požadavkům hygieny. Koupele jsou nezbytné pro zajištění důležitých funkci kůže i vnitřních orgánu.
Nezapomínejme, že dítě strávilo devět měsíců v matčině lůně za konstantní teploty. A tak bylo chráněno proti nepříznivým vlivům okolního prostředí. Jakmile se octne na světě, je novorozeně vystaveno chladnější atmosféře, na kterou se jeho organismus musí teprve adaptovat. Teplota koupele by neměla být vyšší než 37°C. Koupel je pro dítě příjemný a dokazuje to plácáním ručiček do vody. Kojenci mají jemnou a citlivou kůži.
Byliny vhodné pro ošetření kojence:
Přeslička – uzdravuje a hydratuje kůži.
Meduňka – hodí se pro neklidné a nervózní děti.
Kontryhel – zpevňuje tkáně a svaly kojenců.
Heřmánek – pomáhá při zažívacích poruchách.
Měsíček lékařský – je výborný pro batolata, které trpí ekzémem nebo podrážděním pokožky.
Mateřídouška – je účinná u dětí náchylných k nachlazení, rýmě a kašli. A pro děti rodičů trpících plicními chorobami nebo jim náchylným.
Jitrocel kopinatý – přidáme do lázně pro děti, které se pomočují.
Oleje, odvary a nálevy pro kojence.
K mytí používáme jemné kojenecké mýdlo. Není vhodné jej používat denně. Po omytí, dítě osušíme a ošetříme masážním olejem pro kojence (svatojánský olej). Tímto olejíčkem třeme tělíčko kojence dvakrát týdně. Nožičky třeme každý den. Olej je každopádně lepší než zásyp, který ucpe póry, drží se na něm moč a živí bacily. Používáním oleje můžeme předcházet kožním zánětům.
Odvary a nálevy z bylin, přidáváme do koupele v malém množství, které pomohou :
Fenyklový nebo anýzový nálev – od okamžitých potíži a při poruchách trávení.
Řebříčkový nálev – vyskytne-li se průjem nebo nechutenství. Pokud nepomůže proti průjmů, přidáme ještě špetku mochny nátržníku.
Nálev Zlatobýl – nejúčinnější při potížích ledvin nebo močový měchýř. Pokud nebudeme mít Zlatobýl, k stejnému účelu použijeme přesličku nebo šípek.
Ještě upozornění pro ženy těhotné a matky kojíci – zařadit do jídelníčku černý rybíz a aronie, prospěšný a důležitý pro vývoj mozku dítěte.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zdravím do bylinkové poradny. Před dvěma lety jsem prodělala střevní potíže po konzumaci zkaženého jídla a od té doby se mi střeva nevrátila do normálu. Nějakolik měsíců jsem trpěla stavem, který by se dal nazvat jako chronický průjem (vodnatá stolice několikrát denně). Ale nejsem si jistá, jestli to byl pouze následek střevních potíží. Mohlo to být způsobené i stresem. Z toho, co jsem byla schopná vypozorovat, tak na to neměly potraviny vliv. U lékaře jsem byla, tvrdil, že jsem v pořádku, nenašel žádný zánět ani bakterie, stěr byl v pořádku. Poslal mě na kolonoskopii, ale tam jsem nechtěla jít. Tak mi radil psyllium, ale to moc nepomáhá. Nyní je stav mnohem lepší. Ale přesto mám přibližně jednou za týden tekutou stolici. Léčím se jen se štítnou žlázou, beru Letrox. Jinak jsem zdravá. Chtěla jsem se zeptat, jestli na obnovení rovnováhy ve střevech existuje nějaká bylinná směs. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den paní Adámková,
proti otravě jídlem je nejlepší kořen čekanky nebo Lékořice lysá. Čekanka obsahuje Inulin – podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu užitečných střevních bakterií.
Na očistu střev – kořen pampelišky, kořen čekanky a kořen lopuchu.
Sléz – pohlcuje plyny a jedy ze střev.
Lněné semínka – obsahují velké množství vlákniny, bílkovin, manganu, železa, fosforu, selenu, hořčíku a vitamínu B1,B6, a mají blahodárny vliv na střeva.
Očista střev – čaj z ořechových listů je skvělý na vyčištění střev.
Trnka květ, řepík – pro uchování normální funkce střevního traktu.
Na ozdravení střev – dobromysl.
Pilát lékařský – posiluje žaludek, čistí střeva.
Borůvková nať – podporuji správnou funkci střev.
Heřmánek pravý – napomáhá správné činnosti střev.
Routa vonná – přispívá k normální činnosti střevního traktu, ovlivňuje mikrobiální rovnováhu.
Na pročištění střev nalačno : 2 dcl vody + čtvrt malé lžičky sody bic. + čtvrt malé lžičky javorového sirupu.
Vyzkoušejte některé bylinky a věřím , že váš problém se vyřeší.
Darina