Úvod Magazín Články Kojenci a péče o ně

23. srpna 2022 |

Kojenci a péče o ně

Pravidelné koupání novorozence.

Byliny vhodné do koupele.

Péče o pokožku dítěte.

Pravidelné koupání novorozeněte odpovídá dnešním požadavkům hygieny. Koupele jsou nezbytné pro zajištění důležitých funkci kůže i vnitřních orgánu.

Nezapomínejme, že dítě strávilo devět měsíců v matčině lůně za konstantní teploty. A tak bylo chráněno proti nepříznivým vlivům okolního prostředí. Jakmile se octne na světě, je novorozeně vystaveno chladnější atmosféře, na kterou se jeho organismus musí teprve adaptovat. Teplota koupele by neměla být vyšší než 37°C. Koupel je pro dítě příjemný a dokazuje to plácáním ručiček do vody. Kojenci mají jemnou a citlivou kůži.

Byliny vhodné pro ošetření kojence:

Přeslička – uzdravuje a hydratuje kůži.

Meduňka – hodí se pro neklidné a nervózní děti.

Kontryhel zpevňuje tkáně a svaly kojenců.

Heřmánek – pomáhá při zažívacích poruchách.

Měsíček lékařský – je výborný pro batolata, které trpí ekzémem nebo podrážděním pokožky.

Mateřídouška – je účinná u dětí náchylných k nachlazení, rýmě a kašli. A pro děti rodičů trpících plicními chorobami nebo jim náchylným.

Jitrocel kopinatýpřidáme do lázně pro děti, které se pomočují.

Oleje, odvary a nálevy pro kojence.

K mytí používáme jemné kojenecké mýdlo. Není vhodné jej používat denně. Po omytí, dítě osušíme a ošetříme masážním olejem pro kojence (svatojánský olej). Tímto olejíčkem  třeme tělíčko kojence dvakrát týdně. Nožičky třeme každý den. Olej je každopádně lepší než zásyp, který ucpe póry, drží se na něm moč a živí bacily. Používáním oleje můžeme předcházet kožním zánětům.

Odvary a nálevy z bylin, přidáváme do koupele v malém množství, které pomohou :

Fenyklový nebo anýzový nálev – od okamžitých potíži a při poruchách trávení.

Řebříčkový nálev – vyskytne-li se průjem nebo nechutenství. Pokud nepomůže proti průjmů, přidáme ještě špetku mochny nátržníku.

Nálev Zlatobýl – nejúčinnější při potížích ledvin nebo močový měchýř. Pokud nebudeme mít Zlatobýl, k stejnému účelu použijeme přesličku nebo šípek.

Ještě upozornění pro ženy těhotné a matky kojíci zařadit do jídelníčku černý rybíz a aronie, prospěšný a důležitý pro vývoj mozku dítěte.

Související výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

  •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
  • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
  • zdravé, co nejméně zpracované tuky
  • tučné mořské ryby
  • ořechy
  • koření zázvor, kurkuma
  • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800