Úvod Magazín Články Lék na kosti, klouby, chrupavky, potlačí zánět, odstraní bolest

16. listopadu 2021 |

Lék na kosti, klouby, chrupavky, potlačí zánět, odstraní bolest

Příčiny bolestí kostí a kloubů a problémy klasických léků

Někteří lidé tvrdí, že kosti jsou necitlivé a proto v nich není možné pociťovat bolest.

Není to však pravda. Kromě osteoporózy dalšími příčinami bolestí kostí a kloubů bývají zánětlivé onemocnění jako osteoartritida, revmatoidní artritida či dna.

Účinky jednotlivých ingrediencí

Mák patří k potravinám s najvyšším obsahem vápniku. Obsah vapnika v mg/100 g

Vapnik a vitamín D sú pro stav a kvalitu kostí důležité jako i další látky – fosfor, horčík, vitamíny C, K, B12 a B9 – kyselina listová. Příjem těchto látek je, samozřejmě, důležitý průběhu celého života.

U léků na potlačení bolestí je, že mají řadu vedlejších účinků, z nichž nejvážnější je jejich toxicita a poškozování jater. Při jejich dlouhodobém užívání dokonce hrozí její úplné selhání.

Recept na jeden super silný domácí lék, který vám pomůže posílit vaše kosti, zbaví vás zánětů a dalších nepříjemných příznaků.

Navíc zajistí i dobrou lubrikaci vašich kloubů, takže už nebude docházet k jejich dalšímu poškozování.

Za svou sílu vděčí tento lék dvěma hlavním složkám – zázvoru a mrkvi.

Zázvor je silným protizánětlivým prostředkem, který nejen potlačuje samotné záněty, ale také výrazně posiluje váš imunitní systém.

Mrkev, na druhé straně, je plná vitamínů, minerálů a dalších látek, které vyživují a regenerují vaše kosti a klouby.

Recept pro přípravu elixiru

Na výrobu našeho účinného domácího přípravku budete potřebovat tyto suroviny:

  • 1/2 čajové lžičky mletého pepře
  • 2 cm dlouhý odřezek kořen zázvoru
  • 5 až 6 středně velkých mrkví
  • 1 čajovou lžičku kurkumy v prášku nebo 1 cm dlouhý odřezek čerstvé kurkumy

Příprava:

1. Na začátek očistěte zázvor, kurkumu (pokud použijete čerstvou) a mrkev.

2. Všechny suroviny pak vložte do odšťavňovače.

3. Na konec do šťávy přidejte pepř a zamíchejte.

4. Léčivý nápoj je připraven na užití. Uskladňujte ho v chladničce.

Pokud nemáte doma odšťavňovač, můžete suroviny i rozmixovat v mixéru s přidáním trochu vody. Výsledný nápoj však bude o něco hustší, včetně vší vlákniny.

Můžete ho pít i takto, případně ho pak přeceďte přes látku nebo gázu.

Užívání:

Jedna dávka takto připraveného léku je na 1 den. Rozdělte si ji na menší části a pijte v průběhu dne, nejlépe 3 krát denně, 15 až 30 minut před jídlem na prázdný žaludek.

Pokud by byla šťáva příliš hustá, přidejte do ní trochu vody.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět dvanácterníku

Věrka

dobrý den, maminku trápí již několik měsíců zánět dvanácterníku, je jí 90let, mudr nechce zatěžovat ATB, protože mimo to bere spousty prášků na srdce, žaludek, ředění krve, tlak, cukrovku...
Je možné doporučit nějaké byliny? má silné bolesti břicha, v nemocnici byla týden, ale k ničemu, jen určili původce bolestí.
Děkuji.

Dobrý den Věrko,

dvanácterník je první částí tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. V této 12 cm dlouhé trubici ( z toho důvodů název dvanácterník ) dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny vypuzení ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky.

Dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny.

Věrko, pro vysvětlení jsem popsala v krátkosti, jak je důležitý dvanácterník v našem těle. Tím, že vaše maminka bere tolik prášku, není se čemu divit, že má takové bolesti žaludku.

Já bych doporučovala, hlavně na zklidnění heřmánek, řepík, jitrocel, ostropestřec, šalvěj, kořen čekanky. Můžu doporučit i extrakt z Kalisie – je výborný proti zánětu žaludku, slinivky, dvanácterníku i sleziny. Při bolesti žaludku pomáhá 2 dcl vody a jedna lžička jablečného octa. Můžete i na špic lžičky sodu bicarbonu s vodou. Pít ráno nebo po jídle.

Je důležité, aby lékařka schválila této byliny i další mé rady , při užívání tolik léku.

V maximální míře je třeba odlehčit omezením smažených a tučných jídel, cukru a sladkostí, alkoholu a dalších jedů. Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol.

Ještě vyzkoušejte –  kápnete 4 kapky kokosového oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku. Bolesti by měli ustoupit.

Věrko, přeji vám hodně trpělivosti a mamince úlevu od bolestí.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800