Možné příčiny vzniku celulitidy
Na vznik celulitidy má vliv celá řada faktorů. Může za ni například dědičnost či špatný životní styl. Celulitidu rovněž mohou vyvolávat i některé hormonální změny, případně specifické uspořádání buněk v podkoží.
Často za vznikem celulitidy může nestabilní hladina estrogenu v krvi. Jednou z jeho funkcí je i změkčování vaziva. Čím vláčnější pak vazivo je, tím je větší šance k usazování tuku, což vede k celulitidě.
Mezi příčiny vzniku patří i nedostatek pohybu, případně těhotenství, puberta či menopauza. Potíže s celulitidou mají i lidé nedbající na dostatečný přísun tekutin.
Příznaky celulitidy
Celulitida se typicky projevuje hrbolatou kůží, a sice v oblasti stehen, hýždí, případně boků. Mezi typická místa výskytu patří i břicho. Méně častěji je možné ji objevit například na rukou. Zde už se objevuje spíše raritně. Celulitida se běžně dělí do čtyři stupňů.
- Při počátečním stupni nejde celulitida rozpoznat pouhým okem, je potřeba postižené místo zmáčknout prsty. Vzhledem k tomu, že se jedná o projev v ranném stádiu, je léčba snadná. Stačí se jen v postižené oblasti správně starat o pokožku.
- U druhého stupně lze postřehnout různé kožní nerovnosti a hrbolky bez nutnost stlačovat kůži. Jde o mírnou celulitidu, která se rovněž dá dobře vyléčit, případně alespoň razantně zmírnit.
- Třetí stupeň znamená již rozvinutou celulitidu, kterou jde vidět za všech okolností. I tu je však možné alespoň zmírnit, ovšem pouze za předpokladu důsledného dodržování léčebných procedur.
- Celulitida v posledním stupni se již nedá vyléčit. Nerovnosti na kůži jsou již patrné i z velké dálky.
Rizikové faktory celulitidy
Mezi nejhlavnější rizikové faktory patří puberta u obou pohlaví a těhotenství a menopauza u žen. Nicméně i jiné druhy hormonálních změn mohou kůži zvrásnit. Rizikem je i špatný životní styl. Hlavně lidé, jež nejsou příliš aktivní a preferují spíše sedavý způsob života, mohou celulitidu dříve nebo později na vlastní kůži zažít.
Diagnostika celulitidy
Diagnostiku provádí lékař, jenž se specializuje na kožní choroby. Obvykle stačí pouze základní klinické vyšetření, ale při podezření na jiná onemocnění se dělá i vyšetření krve.
Léčba celulitidy
Léčba celulitidy je všechno jen ne rychlá. Zásadní je posílit postiženou vazivovou tkáň a postarat se o správné prokrvení pokožky.
Toho lze dosáhnout mimo jiné i vhodným životním stylem, hlavně tedy vyváženým jídelníčkem. Je potřeba omezit tučné a sladké a zaměřit se více na čerstvé ovoce a zeleninu, které obsahují spoustu tělu prospěšných vitamínů a minerálů. Samozřejmostí je snížit na minimum konzumaci alkoholu a omezit kouření. Ještě lepší je však nekouřit vůbec.
Důležitý je i pitný režim. Lidé, kteří z nějakého důvodu přes den příliš žízní, si o celulitidu vyloženě říkají. Ideální je pít čistou neperlivou vodu z kohoutku. Je nejlevnější a zároveň nejzdravější.
Samozřejmostí by měl být i pravidelný pohyb. Rovněž může pomoci i saunování, díky němuž je možné rozproudit krev v těle. Toho lze docílit i bez horkých par, a sice sprchováním se střídavě teplou a studenou vodou.
Doporučuje se chodit na lymfatickou masáž. Kdo na ni nemá, může si domů koupit speciální žínku, se kterou docílí prakticky totožného efektu. Vhodný je i krém na celulitidu.
Babské rady ohledně celulitidy
Nejlepší babskou radou je dodržování zdravého životního stylu. Pravidelný pohyb i kvalitní jídelníček dokáží celulitidu po nějakém čase zcela odstranit.
Prevence celulitidy
Jíst co nejzdravěji to jde. Snažit se o každodenní aerobní pohyb, vyhýbat se alkoholu a cigaretám. Jako prevence může fungovat i nepoužívání hormonální antikoncepce.