Úvod Nemoci Kvasinková infekce
Kvasinková infekce

8. listopadu 2021 |

Kvasinková infekce (Candida albicans)

S kvasinkovou infekcí se setkáváme na sliznicích úst, krku, nosu, na kůži, ve střevech i v intimních partiích. Plíseň Candida, která žije na povrchu naší kůže a sliznic, se v určitých situacích dostává do nerovnováhy, a náš organismus pak postihne kvasinková infekce. Co bychom o ní měli vědět?

Příčiny vzniku kvasinkové infekce

Kvasinky s námi žijí v symbióze. Najdeme je na našich sliznicích, od úst, přes nos, krk, kůži až po pohlavní orgány. Jsou součástí naší přirozené mikroflóry. Pokud však dojde k jejich přemnožení, máme problém. Kvasinková infekce se rozvine a způsobí nám nepříjemné pocity. Snad nejhorší jsou její projevy v oblasti intimních partií.

Rizikové faktory vzniku infekce

Proč vznikají kvasinkové infekce? Příčin je poměrně hodně. I když může jít třeba o důsledek oslabené imunity, častěji je příčinou narušené PH sliznic. K tomu dochází při pobytu v bazénu, při pohlavním styku, z nadužívání desinfekčních i mycích přípravků, ale též jejich nesprávným výběrem. Příčinou bývá dokonce stres.

Mnoha ženám tento problém odstartuje menstruace. Vyskytuje se však též v těhotenství. Častěji jím též trpí ženy v menopauze. Jsou to období, kdy se mění přirozené PH sliznic i složení vaginálního hlenu. Ovlivňuje to hladina estrogenu v ženském organismu.

Přirozenou mikroflóru našich sliznic narušuje též užívání některých léků. Především to jsou antibiotika, která totiž neničí jen ty zlé bakterie, ale i ty, které do našeho organismu patří a potřebujeme je. Stejně tak je problematická hormonální antikoncepce. Ta mění konzistenci poševního hlenu a sliznice pohlavních orgánů je pak méně chráněná a ztrácí svoji samočisticí funkci.

Pozor též na stravu plnou sacharidů a jednoduchých cukrů. Právě ony mají vliv na přemnožení problematických kvasinek.

Nezapomeňte ani na nevhodné oblékání. Mokré plavky i syntetické spodní prádlo, dokonce těsné džíny či leginy, mohou být příčinou zapaření sliznic a namnožení problematických bakterií.

Léčba kvasinkové infekce

Vážnější stavy kvasinkových infekcí se léčí antimykotiky. Tradičně se používají Canesten, Jenemazol, Klotrimazol či Ekonazol. Chronická kvasinková infekce by měla být řešena i podporou proti zánětům a infekcím obecně, třeba užíváním Wobenzymu. Nezapomeňte, že pokud léčíte kvasinkovou infekci u sebe, je zapotřebí ji léčit i u partnera. Zapomínáme na to, a zejména ženy se pak potýkají s opakovanou nákazou. Přitom kvasinková infekce u mužů je velice častou. Léčbu méně vážných stavů lze určitě zahájit domácí léčbou. Buď volně dostupnými léky, ale i babskými radami. Řekneme si, které nejsou k zahození.

Babské rady – přírodní léčba bez antibiotik

Už naše babičky říkaly, že na kvasinky platí kyselé prostředí. Pomáhá proto octová voda. Ta se dá používat jako sedací koupel, obklad, ale i v hodně nízké koncentraci vnitřně. Za bojovníky proti kvasinkám jsou též považovány česnek a cibule. Přidejte je do stravy v syrovém stavu. Z bylinek si naordinujte čaj z řebříčku, řepíku nebo ze šalvěje. Užívat se mohou i tinktury. Pozor ale, šalvěj by se neměla užívat s alkoholem. Zejména při vysokých dávkách hrozí poškození jater.

Prevence kvasinkových infekcí

Strava

Léčba kvasinkové infekce může být zdlouhavou, projevy jsou nepříjemné. Rozhodně se oplatí prevence. Vyhněte se stravě s jednoduchými cukry. Jaká to je? V podstatě je to strava podobná ketonové dietě, i když nemusíte být na sebe tak přísní. Omezte bílé pečivo, těstoviny i sladkosti. Pozor též na kvasnice v jídle, ale i v pivu. Nedoporučují se ani plísňové sýry.

Jiná opatření

  • Preferujte bavlnu a dejte si pozor i při výběru menstruačních pomůcek.
  • Nepřehánějte to s mytím. Umýt se je lepší pouze vodou, nebo používat speciální přípravky, zejména pro intimní hygienu.
  • Noste prodyšné a bavlněné spodní prádlo.Vyhněte se oděvům příliš na tělo.
  • Pohlídejte si kvasinkové infekce i u partnera a udržujte správně vyčištěné i sexuální pomůcky.
  • Řešte problém s kvasinkami tradičně dostupnými prostředky hned při prvních příznacích. V počátku neléčená kvasinková infekce se pak umí protáhnout, nebo se dostaví vážnější komplikace kvasinkové infekce.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět močových cest

Denisa

Dobrý den paní Darino,
doporučila mi vás má kamarádka, které jste též hodně pomohla. Chci vás požádat o radu. Už dlouho se léčím plísňovou infekci a nic mi nepomáhá. Pořád se střída zánět močových cest nebo zánět pohlavních orgánů. Jsem z toho hodně špatná a nevím co s tím dále?

Poraďte mi prosím
Denisa

Dobrý den Deniso,

plísňová infekce vyvolaná kvasinkovou houbou ,, Candida albicans,, je kvasinka, která žije v naších vnitřnostech a produkuje spoustu toxinů. Bakterie se množí ve střevech a tělo je absorbuje skrze střevní stěnu do krve.

Toto narušuje celý organismus. Tvoří se afty, začínají bolesti kloubů, bolesti hlavy, deprese, únava, zánětlivá onemocnění i rakovina tlustého střeva i jiných druhů rakoviny.

Zánět začíná tím, že je oslabený imunitní systém a infekce nebo cizorodé látky způsobují celé kaskády biochemických reakcí. Kolonie plísní se začnou masívně šířit do všech prázdných koutů tlustého i tenkého střeva.

Krev je infikovaná přímo plísněmi, které pak vyvolávají záněty od hlavy po paty. Candida se často stává nezvládatelná.

Plísňová infekce vzniká z nadměrné konzumaci antibiotik, hormonů, zakyseleného organizmu ( nadměrná konzumace cukru a sladkých pokrmů a sladkostí.

Pijte často kysané mléko s jitrocelem ( Psylliem ) a s kořenem čekanky. Vynechte konzumaci ovocných jogurtů, ztužené tuky, banány, med, mléko, kvasnice, bílý chléb a cukr.

Doporučuji tinktury nebo čaje z bylin – pelyněk, hřebíček, česnek, oreganový olej, ořech.

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800

Další vyhledávané nemoci