Úvod Nemoci Lupy
Lupy

20. prosince 2021 |

Lupy

Lupy se řadí k celkem častým problémům. Jde o části kůže o velikosti malých bílých teček, ale i větších kousků kůže. Odlupují se od pokožky, přičemž některé odpadnou od hlavy, jiné zůstávají ve vlasech.

Příčiny vzniku lupů

Lupy jsou dermatologickým problémem, kde je nejčastějším důvodem to, že se přemnoží kvasinky rodu Malassezia furfur. Sice se v pokožce přirozeně vyskytují, ale kvůli vnějším vlivům se zvýší jejich množství o tolik, že se pokožka ničí. Zánět se vytvoří tam, kde se jich vytvoří příliš hodně. Na kůži často působí i plísně, houby a jiní původci způsobující infekční projevy.

Mezi nejčastější příčiny vzniku patří:

  • používání nevhodné a agresivní vlasové kosmetiky
  • dlouhotrvající stres a psychické problémy
  • příliš časté česání a používání přípravků po umytí vlasů
  • fénování horkým vzduchem
  • seboroická dermatitida a jiná kožní onemocnění
  • hormonální změny
  • nezdravě složená strava
  • neurologická onemocnění, cukrovka, oslabená imunita, Parkinsonova choroba

Projevy, příznaky a možné komplikace lupů

Lupy jsou odloupnuté kousky kůže, které mohou být suché nebo mastné. Ve vlasech lze spatřit shluky bílých částí, které mají tendenci odpadávat. Při běžném stavu jde o pomalé obnovování pokožky a ničeho si nevšimnete. Problémy se pojí se zánětem kůže a jinými zdravotními problémy, které způsobuje hlavně špatný zdravotní styl. Kromě nevábného vzhledu může zčervenat a svědit pokožka, častěji se mastí hlava. Objevují se po celé hlavě, nebo jen na některých místech. 

Komplikace lupů se rozšíří, když se nijak neléčí. Pokožka hlavy obsahuje velké strupy, které mizí velmi pomalu.

Rizikové faktory vzniku lupů

Lupy se tvoří především v zimním období, kdy se přechází z tepla do zimy a naopak. Doporučuje se nosit venku čepici. Lupy mohou značit poruchu imunity a psychické nepohodlí jedinců. K rizikům patří nedostatek vitamínů, nezdravá strava, psychické vypětí, nekvalitní vlasová kosmetika a stylingové přípravky, ale i vážnější onemocnění jako lupénka a seborea.

Diagnostika lupů

Pokud běžné způsoby na odstranění lupů nezabírají během dlouhé doby, zajděte si k lékaři. U kožního lékaře absolvujete dermatologické vyšetření, kdy se odebere vzorek kůže k prozkoumání. Suché lupy ukazují na nadměrnou obnovu kožní pokožky. Jde o reakci na teplotní změny, podráždění a zánět. Šupinky jsou bílé, suché a odpadávají na ramena. Také se rychleji mastí vlasy. Za mastné lupy může hlavně seborea. Kousky kůže jsou větší, nažloutlé, mastné a zůstávají ve vlasech. Mohou zapáchat.

Léčba lupů

S lupy si nejčastěji poradí profesionální přípravky, nejčastěji jde o speciální šampony. Seženete je v drogériích a v lékárnách. Záleží na správném výběru podle toho, jestli máte suché nebo mastné lupy. Na suché se hodí druhy obsahující hydratační a zklidňující látky, na mastné s antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Pokud nepomůže vlasová kosmetika, lékař vám doporučí jiné účinnější přípravky, ale i léky či doplňky stravy. Předepisují se antimykotika nebo homeopatika.

Babské rady – přírodní léčba lupů

Připravit si můžete přeliv na vlasy ze dvou lžic rozmarýny lékařské a čtvrt litru vroucí vody. Necháte vyluhovat asi čtvrt hodiny, scedíte a jednou denně výluhem oplachujete vlasy. Poté nijak nefénujte, ale necháte je přirozeně uschnout. Vlasy si lze oplachovat také půl litrem vody, do kterého přidáte dvě lžíce jablečného octa. Další babské rady na lupy ve vlasech jsou odvary z kopřivy, z olše lepkavé, z heřmánkových květů nebo zkuste zábal z bílého jogurtu po dobu patnácti minut.

Prevence lupů

Zapomeňte na nezdravou stravu a špatný životní styl. Lupům a jiným zdravotním potížím předejdete pestrým jídelníčkem, kde nechybí vitamíny a minerální látky. Mnoho slaného, kořeněného, sladkého, tučného a smaženého jídla nedělá tělu dobře, potřebuje vyváženou stravu. Preventivně používejte takové vlasové přípravky, které budou šetrné k vlasové pokožce a vlasům samotným. Nemyjte vlasy příliš často, rozhodně ne v moc horké vodě.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Lupy

Martin

Dobrý den paní Darino,
doporučila mi vám napsat o radu moje sousedka. Ona vás zná a víc krát jste ji hodně pomohla.
Mám problémy s lupy ve vlasech. Používal jsem různé šampóny proti lupům, ale nemůžu se jích pořád zbavit.

Martin

Dobrý den pane Martine,

lupy ve vlasech je nepříjemné onemocnění a snižuje značně sebevědomí. Většinou se lupy objevují u lidí s mastnými vlasy a kůže. Vlasy se můžou mastit, z různých důvodů.  Může to být psychická vyčerpanost, zánět kůže, používání špatné kosmetiky, nadměrná tvorba kožního mazu, nedostatek vitamínů v těle, nesprávný jídelníček nebo jiné onemocnění ( průvodní znak lupénky).

Lupy rozlišujeme :

 mastné – ulpívají na pokožce a způsobují svědění.

 suché – jsou více viditelné na celé délce vlasů i na oblečení.

Je dobré navštívit kožního lékaře, aby odborně posoudil příčinu. Samozřejmě je dobré léčbu podpořit bylinkami.

Doporučuji následné rostlinné léčení : po umytí vlasů teplou vodou a heřmánkovým šamponem, vlasy opláchněte odvarem z dubové kůry ( čtyři polévkové lžíce dubové kůry vaříme 20 minut v 1 litru vody). Vlasy si umývejte vždy teplou vodou, nikdy ne horkou. Píšete, že jste používal různé šampony proti lupům, nevím které? ale můžu doporučit šampon NIZORAL, ALPECIN.

Výborná je i masáž hlavy odvarem z nati vratiče, z kořenu hluchavky bílé, z nati přesličky nebo šťáva z citrónu. Při léčbě lupin je nutné užívat i vitamíny A, B1, B6, B12, C, E, selen a zinek.

Pokud lupy způsobuji kvasinky, opláchněte po umytí vlasy ústní vodou.

Bylinky na kožní neduhy ( podrážděná nebo přecitlivělá pokožka) – měsíček lékařský, řepík lékařský, podběl obecný, česnáček lékařský, kořen pampelišky, kořen lopuchu ( udělat čaj a popíjet i 3 x denně.)

Zdravá výživa má velký vliv na snížení tvorby lupů. Zařaďte do jídelníčku zeleninu, ryby, vejce, semínka.

Martine, věřím, že mé rady využijete a lupů se navždy zbavíte.

Přeji vám hodně zdraví a vše dobré.

Darina

 

 

Přeji Vám

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800

Další vyhledávané nemoci