Příčiny vzniku mononukleózy
Mononukleózu vyvolává primoinfekce virem Epstein-Barrové (EBV). Ten následně zůstává v organismu v latentním stavu celý život, ale dochází i k jeho reaktivování. Nejčastěji se projevuje mononukleóza u dětí a mladých lidí do čtyřiadvaceti let. U osob starších čtyřiceti let se vlastně neobjevuje.
Projevy, příznaky a možné komplikace mononukleózy
Hlavně u menších dětí se nemusí nemoc nijak projevovat. Nástup mononukleózy může být pomalý a nečekaný.
Nejčastěji se objevují potíže shodné s angínou – bolesti v krku, vysoké teploty, oteklé mandle s bílým povlakem. Dále jde o zvětšení lymfatických uzlin v podpaží, v tříslech a na krku. Během nemoci převažuje nechutenství, nevolnost, únava, nadměrné pocení a zvětší se slezina a játra.
Pacienti si stěžují i na krátkodobou žloutenku, bolest v pravém podžebří, otoky víček, ucpané horní cesty dýchací, zápach z úst nebo na různé vyrážky.
Komplikace mononukleózy nastávají po nesprávné léčbě a nedodržení doporučeného léčení. Nemoc se znovu vrátí, navíc probíhá mnohem komplikovaněji. Ze začátku je organismus náchylnější k infekcím. Zvětší se slezina, která je posléze křehčí, oslabí se imunita, dochází k zánětu mozkových blan.
Rizikové faktory vzniku mononukleózy
Přenos se uskutečňuje slinami, ale rizikem jsou i transfuze krve. Za infekčním přenosem stojí půjčování používaných skleniček na pití, lahví s vodou, rtěnek, příborů, nabízení jídla ke kousnutí apod.
Diagnostika mononukleózy
Inkubační doba nemoci je čtyři dny až čtyři týdny. K diagnostikování slouží odběry krve, jaterní testy a výtěry z krku. U CRP se zaznamenává různé zvýšení – konkrétní hodnoty se odvíjí podle přítomné bakteriální superinfekce. V periferní krvi jsou reaktivní lymfocyty. Prokazují se heterofilní protilátky a specifické protilátky pomocí metody ELISA.
Léčba mononukleózy
Mononukleóza příznaky mohou být velice mírné a není výjimkou, že nemoc probíhá zcela bez příznaků. Nemocný v tomto případě chodí jen na pravidelné kontroly do nemocnice, konkrétně na infekční oddělení.
K hospitalizaci se přistupuje, když má nemocný člověk oteklý krk, vysoké horečky a rozsáhlejší zánět jater. Při superinfekci se podávají antibiotika, ale jinak nezabírají. Kortikoidy se užívají při potížích s dechem a s polykáním, při větším nálezu v krku. K další léčbě náleží kloktadlo a obklady na krk, vitamíny, jaterní dieta, klid a antipyretika, aby se snížila teplota. Mononukleóza ustupuje během dvou až čtyř týdnů, ale některé příznaky přetrvávají i půl roku.
Nemocná osoba zůstává první měsíc doma.
Babské rady – přírodní léčba mononukleózy
Zaměřte se na lehký jídelníček, aby se rychleji regenerovaly jaterní buňky. Doporučují se pokrmy dušené v páře, připravované na vodě, s minimem soli. Jezte bílé maso, ochuťte jídla bylinkami a hodně pijte vodu.
Doporučuje se také speciální jaterní čaj, echinacea, pampeliška, česnek a ostropestřec mariánský, který je dostupný v různých formách. Nepijte alkohol a kávu. Nekonzumujte hořčice, kečupy, uzeniny, sladkosti, konzervy a živočišné tuky.
Prevence mononukleózy
Vyhýbat se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi, ale i s rekonvalescenty nebo se zdravými nosiči viru. Pokud proděláte mononukleózu, musíte fyzickou aktivitu zvyšovat postupně, aby se znovu nevrátila. Užívejte preventivně doplňky stravy s výtažkem z ostropestřce mariánského a bylinné kapky či čaje na játra a žlučník.