Příčiny
Existuje spousta příčin vzniku boulí na krku, mezi něž spadají onemocnění jako infekční mononukleóza, štítná žláza a podobně.
Infekční mononukleóza
Infekční mononukleóza je způsobena většinou virem Epstein-Barrové (EBV). Vyskytuje se hlavně u středoškoláků a vysokoškoláků. Příznaky jsou horečka, zduření lymfatických uzlin, bolest v krku, bolest hlavy, únava, noční pocení a bolesti těla. Příznaky mohou přetrvávat až dva měsíce.
Uzly ve štítné žláze
Jedná se o pevné, případně tekutinou naplněné bulky, které se objevují ve štítné žláze. Ještě se rozdělují na studené, teplé a horké, a to podle toho, jestli produkují hormony štítné žlázy, nebo nikoliv. Uzly ve štítné žláze jsou většinou neškodné, ovšem mohou být známkou závažnějšího onemocnění (rakoviny i autoimunitní dysfunkce).
Příznaky jsou zduření nebo hrudkovitost štítné žlázy, kašel, chraptivý hlas, bolest v krku a šíji, potíže s polykáním i dýcháním a podobně.
Cysta branchiální štěrbiny
Velká bulka na krku u dětí může být projevem vrozené vady. Cysta branchiální štěrbiny se projevuje bulkami na obou stranách krku u dítěte, ale i pod klíční kostí. Vzniká během embryonálního vývoje, kdy se tkáně v oblasti krku a klíční kosti nevyvíjí normálně. Cysta většinou není nebezpečná, ale může způsobit podráždění kůže, infekci a ve vzácných případech rakovinu.
Infekce lymfatických uzlin
Virová i bakteriální infekce lymfatických uzlin může být dalším důvodem, proč se objevuje boule na krku. Uzlina způsobuje potíže s polykáním a mezi dalšími příznaky bývají horečka, zimnice, bolest hlavy, zápach z úst a bolest v krku.
Hodgkinův lymfom
Hlavním příznakem Hodgkinova lymfomu je nebolestivé zduření lymfatických uzlin. Způsobuje také noční pocení, svědění kůže a nevysvětlitelnou horečku. Dalšími příznaky jsou bulka na krku, únava, úbytek hmotnosti a úporný kašel.
Rakovina štítné žlázy
Rakovina štítné žlázy vzniká v okamžiku, kdy začnou normální buňky štítné žlázy abnormálně a nekontrolovatelně růst. Jedná se o nejčastější formu endokrinní rakoviny s mnoha podtypy. Příznaky jsou knedlík v krku, kašel, chraptivý hlas, bolest v krku, potíže s polykáním, zvětšené lymfatické uzliny na krku, zvětšená štítná žláza a podobně.
Zduření lymfatických uzlin
Zduření lymfatických uzlin je reakce na nemoc, infekci, léky a stres, vzácněji na rakovinu a autoimunitní onemocnění. Zduřelé uzliny mohou být citlivé nebo nebolestivé a nachází se na jednom i více místech po celém těle (v podpaží, pod čelistí, po stranách krku, v tříslech i nad klíční kostí). Bulka na levé straně krku i na pravé straně krku je za lymfatickou uzlinu považovaná v okamžiku, kdy je větší než 1 centimetr.
Lipom
Lipom je tuková na dotek měkká boule na krku, která je malá a nachází se těsně pod kůží. Objevit se může i na ramenou a zádech. Lipom je bolestivý jen v případě, kdy prorůstá do nervů, je nezhoubného charakteru.
Příušnice
Boule na krku u dětí bývá způsobena i příušnicemi, což je extrémně nakažlivé onemocnění šířící se slinami, nosními sekrety a blízkým osobním kontaktem s nakaženými lidmi. Příušnice způsobují otoky, tlak a bolesti ve tvářích.
Odkud pocházejí boule na krku?
Bulka na krku bývá tvrdá, nebo měkká, citlivá, nebo necitlivá. Bulky se nachází v kůži i pod kůží (mazová cysta, cystické akné a lipom). Bulka může pocházet ještě i z tkání a orgánů na krku.
V blízkosti krku se nachází spousta svalů, tkání a orgánů, a tak bulka může vzniknout z mnoha z míst – lymfatických uzlin, štítné žlázy, příštítných tělísek, rekurentních hrtanových nervů umožňující pohyb hlasivek, krčních svalů, průdušnic, hrtanu, krčních obratlů i nervů sympatického a parasympatického nervového systému.
Diagnostika
Při diagnostice je důležité zohlednit příznaky, anamnézy a výsledky fyzikálního vyšetření. V některých případech se pacient odesílá ke specialistovi na ušní, nosní a krční (ORL), kde se provede podrobné vyšetření těchto částí těla i dutin.
Součástí diagnostiky bývají různé testy, aby se zjistila příčina bulky na krku. V některých případech je žádoucí kompletní krevní obraz, jež zhodnotí celkový zdravotní stav a poskytne náhled na řadu možných onemocnění. Třeba množství bílých krvinek je vysoké při infekci. Dále se provádí vyšetření jako:
- rentgen dutin a hrudníku,
- ultrazvuk krku,
- magnetická rezonance hlavy a krku.
Léčba
Léčba jako taková závisí na příčině. Bulka způsobená bakteriálními infekcemi se léčí antibiotiky. V případě rakoviny jsou nezbytnou součástí léčby chirurgické zákroky, ozařování a chemoterapie. Klíčem k úspěšné léčbě bulky na krku je její včasné odhalení.
Babské rady
Vzhledem k tomu, že příčin vzniku bulky na krku může být spousta, je nezbytné se zaměřit nejprve na zjištění příčiny, a podle toho potom nastavit i alternativní léčbu. Univerzální babská rada na bulku na krku neexistuje.
Prevence
Prevencí je jednoznačně zdravý životní styl. Stejně tak se pravidelně prohlížejte, abyste případnou bulku odhalili včas, neboť některé útvary jsou nebolestivé a extrémně malé.