Příčiny
Existují vskutku rozmanité příčiny chrapotu a mnohé z nich jsou naštěstí nezávažné. Příčinami tedy jsou:
Časté používání hlasu. Pokud mluvíte příliš dlouho, hlasitě jásáte, zpíváte či mluvíte ve vyšších i nižších tónech než obvykle, může se potom objevit chrapot. Stejně tak je důležité brát v potaz, že hlasivky se s věkem přirozeně ztenčují a ochabují, a tak je u starších lidí hlas chraplavější.
Nachlazení a infekce dutin. V takovém případě by měl chrapot do dvou týdnů sám odeznít, většinou nejsou potřebné ani medikamenty.
Zánět hrtanu. Hlasivky dočasně zduří kvůli alergii, nachlazení či infekci horních cest dýchacích, což může vést právě k zánětu hrtanu.
Gastroezofageální reflux (GERD). GERD je stav, při kterém pálí žáha, protože se žaludeční kyseliny dostávají do krku. Kyseliny se někdy dostávají až k hlasivkám, a potom jde o laryngofaryngeální reflux (LPR).
Krvácení do hlasivek. V případě, že nastane i ztráta hlasu při chrapotu, může se jednat o závažnější onemocnění. Krvácení do hlasivek nastává, když praskne céva na hlasivce a svalová tkáň se naplní krví.
Neurologické onemocnění a poruchy. Po prodělání mrtvice či při Parkinsonově chorobě je ovlivněna i část mozku, jež ovládá svaly v hrtanu.
Hlasové uzlíky, cysty a polypy. Uzlíky, polypy a cysty jsou nenádorové výrůstky, jež se mohou vytvořit na hlasivkách. Vznikají v důsledku přílišného tření či tlaku.
Ochrnutí hlasivek. Někdy se stane, že jedna nebo obě hlasivky nepracují správně, tedy nemusí se otevírat a zavírat. Příčina je obvykle neznámá, ovšem někdy k tomu dochází kvůli úrazu, rakovině plic či štítné žláze, dále pak i kvůli infekci, roztroušené skleróze, mrtvici a podobně.
Rakovina hrtanu. Chrapot trvající déle než tři týdny může být příznakem rakoviny hrtanu.
Dysfonie způsobená svalovým napětím. V okamžiku, kdy nadměrně napínáte svaly v hlasivkách a jejich okolí, může dojít k dysfonii, tedy chrapotu.
Diagnostika
Kdy vyhledat lékaře? Léčba chrapotu by se měla zahájit, pokud chrapot trvá déle než tři týdny. V závislosti na příznacích vás lékař pošle k otolaryngologovi nebo na ORL ke specialistovi. Lékař vám položí i nějaké základní otázky, jako:
- Jak dlouho máte chrapot?
- Začaly vaše příznaky náhle, nebo přicházely postupně?
- Prodělali jste v minulosti infekci horních cest dýchacích?
- Objevují se u vás i jiné příznaky?
- Kouříte?
- Pijete alkohol?
Poté si lékař poslechne váš hlas a vyšetří hlavu i krk. Zkontroluje, jestli nemáte na krku bulky, a vyšetří hlasivky pomocí laryngoskopu. Jedná se o nástroj, který se zavádí do zadní části krku přes nosní dírky. Dlouhodobý chrapot může vyžadovat i důkladnější vyšetření, a to biopsii, počítačovou tomografii (CT) či magnetickou resonanci (MRI).
Léčba
Léčba se odvíjí od toho, co vůbec chrapot způsobuje. Podívejte se na nejčastější důvody chrapotu a doporučenou léčbu:
- Příliš časté používání hlasu. Poskytněte hlasivkám odpočinek. Nemluvte. Pijte vodu.
- Nachlazení a infekce dutin. Nechejte nachlazení proběhnout a užívejte volně prodejné pastilky na chrapot i nachlazení.
- Zánět hrtanu. Poraďte se s lékařem, který vám pravděpodobně předepíše antibiotika či kortikosteroidy.
- Gastroezofageální reflux. Existuje celá řada možností léčby, přičemž se podává hlavně antacid.
- Krvácení do hlasivek. Vyžaduje hlasový klid.
- Neurologická onemocnění a poruchy. Léčba se nastavuje podle druhu neurologického onemocnění.
- Uzlíky, cysty a polypy na hlasivkách. Změníte stravu a podstoupíte hlasovou terapii s logopedem. Někdy se doporučuje i chirurgický zákrok.
- Rakovina hrtanu. Léčba zahrnuje radioterapii, chemoterapii, imunoterapii a chirurgický zákrok.
Pokud vás trápí dlouhodobý chrapot, případně se objevuje opakovaně, navštivte logopeda a vyzkoušejte hlasovou terapii. Existují totiž cvičení, která se provádí, abyste se naučili používat hlas, a tím se vyhnuli chrapotu.
Prevence
Chrapotu je možné předcházet, přičemž je několik snadných způsobů, které byste měli praktikovat. Jestliže používáte hlas i ve své profesi, pečujte o něj každý den. Vyzkoušejte následující metody, jež vám pomohou chrapotu předcházet.
- Přestaňte kouřit. Vyhýbejte se i pasivnímu kouření.
- Nepijte alkohol a kofeinové nápoje, případně i další tekutiny, které dehydratují organismus.
- Dodržujte pitný režim.
- Používejte zvlhčovač vzduchu.
- Vyhýbejte se kořeněným jídlům.
- Nepoužívejte příliš dlouho svůj hlas a nemluvte moc nahlas.