Příčiny
Pravděpodobnost vzniku žlutého povlaku na jazyku zvyšují specifické návyky, podmínky a také léky. Co se týče příčin, existuje jich hned několik.
Přípravky na ústní hygienu s oxidačními látkami
Některé produkty určené k ústní hygieně (ústní vody, zubní pasty a podobně) obsahují chemické látky či částice způsobující suchost v ústech. Stejně tak dráždí kožní buňky na jazyku, a tím pádem způsobují změnu jejich barvy. Zbarvení jazyka způsobují peroxidy, mentol, alkohol, thymol a eukalyptus.
Špatná ústní hygiena
Čištěním zubů a jazyka snižujete množství bakterií na povrchu jazyka, a tím pádem se eliminuje i riziko vzniku žlutého povlaku.
Tabák
Tabákové výrobky obsahují sloučeniny a toxiny odbarvující kožní buňky. Tabák má na svědomí i zvětšování buněk, což zvyšuje pravděpodobnost, že se na nich zachytí částice a bakterie.
Dýchání ústy nebo sucho v ústech
Lehce žlutý jazyk potrápí i lidi, kteří dýchají ústy hlavně v noci. Sliny přirozeně pomáhají odstraňovat přebytečné bakterie z povrchu jazyka. Dehydratace snižuje produkci slin, takže bakterie a částečky potravy zůstávají v blízkosti buněk, což zvyšuje riziko přemnožení bakterií.
Potraviny s barvivy
Spousta potravin obsahuje barviva, která také mohou zapříčinit zbarvení jazyka do žluta.
Léky
Velký vliv mají na žlutý jazyk antibiotika. Určité medikamenty totiž obsahují barvící částice, jež způsobují změnu barvy pigmentu a oslabují imunitní systém. Vedle antibiotik může žlutý jazyk nastat při užívání léků na cukrovku i ředění krve, léků na rakovinu, antipsychotických léků a podobně.
Plísně v dutině ústní
Přemnožením bakterie Candida se na jazyku objeví bílé skvrny, které však nakonec získají žlutý nádech.
Žloutenka
U lidí se žloutenkou se v tkáních abnormálně hromadí bilirubin, což je chemická látka vznikající rozpadem červených krvinek. Občas jsou zažloutlé pouze určité části těla, například oční bělmo, ovšem jindy může být nažloutlá i kůže. V případě, že máte při žloutence i žlutý jazyk, vyhledejte lékařskou pomoc, protože se může jednat o selhávání jater.
Ekzém a autoimunitní onemocnění
Autoimunitní onemocnění, mezi něž spadá třeba ekzém, oslabují imunitní systém organismu, čímž se přemnoží jinak neškodné bakterie na jazyku.
Žaludeční potíže a infekce
I zánět sliznice může být příčinou žlutého povlaku na jazyku.
Diagnostika
Pokud je žlutý jazyk doprovázen dalšími příznaky, může jít o závažnější zdravotní komplikaci, jako je právě žloutenka. Lékařskou pomoc byste tedy měli vyhledat, pokud se u vás objevují:
- příznaky žloutenky,
- zvracení, nevolnost, horečky,
- další problémy s jazykem,
- bolest,
- silné a výrazné kožní buňky na jazyku (papily).
Lékař vás prohlédne, vyslechne si všechny příznaky, a potom vás případně odešle na podrobnější vyšetření, nebo nastaví léčbu.
Léčba
Pokud hledáte způsob, jak odstranit žlutý povlak na jazyku, existuje spousta metod a technik. Samozřejmě je léčba závislá i na tom, jaká je příčina žlutého jazyku.
Zásadním faktorem je ústní hygiena. Stejné návyky a prostředky, jež pomáhají léčit žlutý jazyk, jsou i způsob, jak mu předcházet.
- Zvyšte frekvenci a důkladnost čištění zubů.
- Čistěte si zuby a vyplachujte si ústa antibakteriální ústní vodou po každém jídle.
- Čistěte si jazyk zubním kartáčkem s měkkými štětinami.
- Používejte fluoridové výplachy dutiny ústní.
- Jemně každý den škrábejte jazyk.
- Přestaňte kouřit a používat tabákové výrobky.
- Zbavte se infekcí dutiny ústní.
- Dbejte na správnou hydrataci.
- Zvyšte příjem vlákniny.
- Eliminujte konzumaci sladkých potravin.
- Vyhýbejte se sladkým nápojům, alkoholu i kofeinu.
- Vyhýbejte se barevným nápojům a kyselým potravinám.
- Konzumujte zdravou stravu s dostatkem vlákniny.
Jestliže je žlutý jazyk bolestivý, máte pocit pálení a nepříjemné pocity, může vám lékař předepsat léky či speciální výplachy ústní dutiny.
Pro léčbu žlutého jazyka se používají lokální steroidy nebo výplachy, výplachy úst kyselinou salicylovou, vitamin A, antihistaminika, lokální antimykotika proti plísním, lokální anestetika, antibiotika či antivirotika a léky proti bolesti.
Babské rady
Žlutého povlaku na jazyku se zbavíte i přírodními prostředky, jako jsou probiotika, která upravují střevní mikroflóru k lepšímu. Probiotika seženete nejen v lékárnách, ale můžete sáhnout i po přírodní alternativě. Stejnou službu jako probiotika vám prokážou mléčně kvašené bílé zelí, kombucha, kyselá nakládaná zelenina i jogurt s živými kulturami.
S bakteriemi a plísněmi v dutině ústní můžete bojovat i pomocí jedlé sody. Špetku sody si nasypte na zubní kartáček a vyčistěte si tím zuby i jazyk.
Účinná je také kurkuma s citronem. Stačí smíchat mletou kurkumu se šťávou z citronu, čímž vám vznikne hustá kašička. Naneste si směs na jazyk, nechejte ji dvě minuty působit, a potom si ústa vypláchněte.