Úvod Zdravotní obtíže Žlutý jazyk
Žlutý jazyk

6. února 2022 |

Žlutý jazyk

Obvykle žlutý jazyk nesignalizuje nic závažného. Silný a nažloutlý povlak na jazyku je většinou důsledkem nahromadění odumřelých kožních buněk, bakterií či zabarvujících se částic. Žlutý jazyk vyčistíte pomocí kartáčku. Ve vzácných případech je však nezbytné navštívit lékaře. 

Příznaky žlutého jazyka se liší v závislosti na tom, jaká je příčina. Povlaku se zbavíte správnou ústní hygienou. V případě, že však žlutý jazyk přetrvává několik dnů až týdnů, je lepší to konzultovat s lékařem.

Příčiny

Pravděpodobnost vzniku žlutého povlaku na jazyku zvyšují specifické návyky, podmínky a také léky. Co se týče příčin, existuje jich hned několik. 

Přípravky na ústní hygienu s oxidačními látkami

Některé produkty určené k ústní hygieně (ústní vody, zubní pasty a podobně) obsahují chemické látky či částice způsobující suchost v ústech. Stejně tak dráždí kožní buňky na jazyku, a tím pádem způsobují změnu jejich barvy. Zbarvení jazyka způsobují peroxidy, mentol, alkohol, thymol a eukalyptus. 

Špatná ústní hygiena

Čištěním zubů a jazyka snižujete množství bakterií na povrchu jazyka, a tím pádem se eliminuje i riziko vzniku žlutého povlaku. 

Tabák

Tabákové výrobky obsahují sloučeniny a toxiny odbarvující kožní buňky. Tabák má na svědomí i zvětšování buněk, což zvyšuje pravděpodobnost, že se na nich zachytí částice a bakterie. 

Dýchání ústy nebo sucho v ústech

Lehce žlutý jazyk potrápí i lidi, kteří dýchají ústy hlavně v noci. Sliny přirozeně pomáhají odstraňovat přebytečné bakterie z povrchu jazyka. Dehydratace snižuje produkci slin, takže bakterie a částečky potravy zůstávají v blízkosti buněk, což zvyšuje riziko přemnožení bakterií. 

Potraviny s barvivy

Spousta potravin obsahuje barviva, která také mohou zapříčinit zbarvení jazyka do žluta. 

Léky

Velký vliv mají na žlutý jazyk antibiotika. Určité medikamenty totiž obsahují barvící částice, jež způsobují změnu barvy pigmentu a oslabují imunitní systém. Vedle antibiotik může žlutý jazyk nastat při užívání léků na cukrovku i ředění krve, léků na rakovinu, antipsychotických léků a podobně

Plísně v dutině ústní

Přemnožením bakterie Candida se na jazyku objeví bílé skvrny, které však nakonec získají žlutý nádech. 

Žloutenka

U lidí se žloutenkou se v tkáních abnormálně hromadí bilirubin, což je chemická látka vznikající rozpadem červených krvinek. Občas jsou zažloutlé pouze určité části těla, například oční bělmo, ovšem jindy může být nažloutlá i kůže. V případě, že máte při žloutence i žlutý jazyk, vyhledejte lékařskou pomoc, protože se může jednat o selhávání jater

Ekzém a autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění, mezi něž spadá třeba ekzém, oslabují imunitní systém organismu, čímž se přemnoží jinak neškodné bakterie na jazyku. 

Žaludeční potíže a infekce

I zánět sliznice může být příčinou žlutého povlaku na jazyku.

Diagnostika

Pokud je žlutý jazyk doprovázen dalšími příznaky, může jít o závažnější zdravotní komplikaci, jako je právě žloutenka. Lékařskou pomoc byste tedy měli vyhledat, pokud se u vás objevují:

 • příznaky žloutenky,
 • zvracení, nevolnost, horečky, 
 • další problémy s jazykem, 
 • bolest,
 • silné a výrazné kožní buňky na jazyku (papily).

Lékař vás prohlédne, vyslechne si všechny příznaky, a potom vás případně odešle na podrobnější vyšetření, nebo nastaví léčbu.

Léčba

Pokud hledáte způsob, jak odstranit žlutý povlak na jazyku, existuje spousta metod a technik. Samozřejmě je léčba závislá i na tom, jaká je příčina žlutého jazyku. 

Zásadním faktorem je ústní hygiena. Stejné návyky a prostředky, jež pomáhají léčit žlutý jazyk, jsou i způsob, jak mu předcházet. 

 • Zvyšte frekvenci a důkladnost čištění zubů.
 • Čistěte si zuby a vyplachujte si ústa antibakteriální ústní vodou po každém jídle. 
 • Čistěte si jazyk zubním kartáčkem s měkkými štětinami. 
 • Používejte fluoridové výplachy dutiny ústní. 
 • Jemně každý den škrábejte jazyk. 
 • Přestaňte kouřit a používat tabákové výrobky.
 • Zbavte se infekcí dutiny ústní. 
 • Dbejte na správnou hydrataci.
 • Zvyšte příjem vlákniny. 
 • Eliminujte konzumaci sladkých potravin. 
 • Vyhýbejte se sladkým nápojům, alkoholu i kofeinu. 
 • Vyhýbejte se barevným nápojům a kyselým potravinám.
 • Konzumujte zdravou stravu s dostatkem vlákniny. 

Jestliže je žlutý jazyk bolestivý, máte pocit pálení a nepříjemné pocity, může vám lékař předepsat léky či speciální výplachy ústní dutiny. 

Pro léčbu žlutého jazyka se používají lokální steroidy nebo výplachy, výplachy úst kyselinou salicylovou, vitamin A, antihistaminika, lokální antimykotika proti plísním, lokální anestetika, antibiotika či antivirotika a léky proti bolesti.

Babské rady

Žlutého povlaku na jazyku se zbavíte i přírodními prostředky, jako jsou probiotika, která upravují střevní mikroflóru k lepšímu. Probiotika seženete nejen v lékárnách, ale můžete sáhnout i po přírodní alternativě. Stejnou službu jako probiotika vám prokážou mléčně kvašené bílé zelí, kombucha, kyselá nakládaná zelenina i jogurt s živými kulturami. 

S bakteriemi a plísněmi v dutině ústní můžete bojovat i pomocí jedlé sody. Špetku sody si nasypte na zubní kartáček a vyčistěte si tím zuby i jazyk. 

Účinná je také kurkuma s citronem. Stačí smíchat mletou kurkumu se šťávou z citronu, čímž vám vznikne hustá kašička. Naneste si směs na jazyk, nechejte ji dvě minuty působit, a potom si ústa vypláchněte.

Prevence 

 • Přestaňte kouřit. 
 • Čistěte si zuby dvakrát denně a alespoň jednou denně používejte zubní nit.
 • Používejte škrabku na jazyk k odstranění odumřelých buněk, jídla a dalších nečistot z jazyka.
 • Zvyšte množství vlákniny ve stravě, čímž snížíte množství bakterií v ústech.

Souvisejíci výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Dobrý den, potřebovala bych poradit cystou na játře, mám geneticky, ale za poslední rok se mi zvětšila. Často to tak zvláštně tlačí.
Pak mám žlučníkové kameny, chtěla bych zkusit přírodní cestu…
Děkuji

Dobrý den Jani,

cysty velmi často souvisí s celkově sníženou imunitou organismu, alergiemi a chronickými záněty v těle nebo častými kandidózami. Můžu doporučit – Slzovku (tahá z těla, co se zapoudřilo) cysty na vaječníkoch, na játrech, ledvinách i v prsu.

Dobrých výsledků při léčbě dosahuje kombinace tinktury svízele syřišťového a jeřábu ptačího. Léčba trvá několik měsíců, proto je třeba trpělivosti a vytrvalosti.

Lidi, kteří mají potíže se žlučníkem se obvykle budí v dobu mezi             23.00 – 1. 00 hodinou.

Na žlučníkové kameny doporučím – čaj z kořene Čekanky, sirup šípkový, který je proti tvorbě kamenů. Dále žlučnikové kameny rozpuští- šťáva  ČERNÉ ŘEPY ( pozor v malém množství 10 kapek 3 x denně).

Ještě můžu doporučit – malé žlučníkové kameny a bahno rozpustíte Rabanonem, stačí využít jedno celé balení a můžete po měsíci kůru zopakovat. Větší kameny… pít měsíc 100% jablečný džus, ten kameny zmenšuje a zaobluje. Musíte ale 2 litry denně. Poslední týden přidat každé ráno na lačno lžičku olivového oleje.

Na nedostatečnou činnost žlučníku popíjejte čaj  – květ černého bezu, kopřivové semená, řebříček obecný….

Jani, věřím, že některé doporučení vyzkoušíte a vaše problémy se zlepší nebo dokonce zmizí.

Přeji hodně trpělivosti a věřte, že budete opět plná života a energie.

Darina

Uzlíky na štítné žláze

Petra

Dobrý den mám uzle ve štítné žláze už několik let.Jinak štítná žláza funguje .V loni jsem měla covid a skončila na kyslíku v nemocnice uzle se zvětšily.Je něco na zmenšení uzlů na operaci nechci když štítka funguje jak má .Děkuji.

Dobrý den Petro,

převážná většina uzlů na štítné žláze nevyvolává žádné příznaky a nepředstavuje závažný zdravotní problém. Často se stává, že pacient o svém uzlu ani neví, dokud vám ho lékař neobjevil při náhodném vyšetření. Důvod vzniku může být různý.

V řadě případů není žádná léčba nutná a postačí sledování velikosti uzlu ultrazvukem. V některých případech je vhodná tzv. supresní léčba hormonem štítné žlázy, jejímž cílem je zpomalit eventuální růst uzlu. Také je možné odebrat malý vzoreček buněk z uzlu k mikroskopickému vyšetření. Toto tzv. cytologické vyšetření pak pomůže určit, zda se jedná o uzel maligní, částečně podezřelý či nepodezřelý.

Přesné příčiny tvorby uzlíků nejsou známy, souvisejí zčásti s nedostatkem jódu. Prevencí tedy je dostatek jódu v potravě, alespoň jednou za týden jíst mořské ryby a užívat jodidovanou sůl.

Určitě bych doporučila nejdříve pročištění organismu:

MSM – síra hraje důležitou roli při detoxikaci. ( Užijeme na špic lžíčky do čaje.)

Tužebník jilmový – užívá  se vždy tam, když chceme odvést škodlivé zplodiny z organismu.

Pampeliška, čekanka a lopúch kořen – podporuje vylučování a pročišťuje organismus.

Fenykl, třezalka, jalovec, přeslička – je vhodný na detoxikaci těla.

Křen selský ve všech podobách – prohřívá, uvolňuje, rozpouští, čistí.

Bylinné směsi efektivně pomáhají v léčbě štítné žlázy – Rozrazil lékařský, lněné semeno, komonice, dubová kůra, šťovík (ještě roste všude na loukách).

Doporučuji ještě následující léčivé rostliny ( tinktury):

Ořešák královský, Bříza, Karbinec evropský (nať), Aronie ( plod), řasa – Chaluha bublinatá, Pískavice řecké seno.
Jako zábal bych vyzkoušela plátky červené cibule kolem krku a zabalit. Nechat působit.

Dále jako zábal – rozklepat zelné listy nebo listy z lopuchu a obalit krk a zabalit. Nechat působit.

Petro, věřím, že nekteré rady vyzkoušíte a váš problém se zlepší. Chce to trpělivost a věřit, že vše bude dobré.

Darina

 

 

Se svým zdrav. problémem bojuji již od začátku covidu jaro 2020, budu se snažit být stručná. Svým špatným životním stylem jsem si v té době zřejmě únavový syndrom, kdy jsem nebyla schopná vstát z postele, věčná únava, problémy s tlakem. Měla jsem za sebou dost hektické období, hodně přesčasů, drastická dieta (16 kg dole za rok), málo spánku, rekonstrukce v bytě, vše v jeden čas. Protože jsem cítila, že něco není v pořádku, začala jsem lítat po doktorech od obvodního přes kardiologa, imunologa, internisty, orl, neurologa atd. až po psychiatra.
Do svých 56 let jsem neměla neschopenku, ale až mi nasadila paní doktorka první antidepresiva, tak kvůli vedlejším účinkům jsem skončila na 5 týdnů doma. Pak jsem byla chvíli na občasném Neurolu, a tak nějak jsem fungovala. V červnu roku 2020 jsem dostala do srdce třetí stent a od té doby mám problémy horšího rázu, ovšem nevím, zda to má souvislost. Začala jsem občas pociťovat nervozitu, měla jsem třes, pak ataky a úzkosti, strašná únava, kdy jsem usínala i dopoledne. K tomu se přidal problém s jakoukoliv činností od žehlení po nákupy, vaření, úklid. Ještě v roce 2021 to bylo jakž takž, sice hrozné vstávání, neschopnost ráno se vůbec obléci a jít ven. Také na mě byly zkoušeny další ATD, vydržela jsem jen pár dnů, než se dostavily vedlejší účinky a já opět šla pro další léky, a tak to bylo stále dokola. V tom roce se to ještě dalo, zkoušela jsem i bylinky, procedury, terapie, meditace…
Stav se mi však zhoršoval a já Vám nyní popíšu současnost. Od paní doktorky mám dvoje ATD, nevím, zda je mi zle z nich, trápí mě také deperzonalizace a derealizace, jsem prostě mimo. Největší problém mám s hlavou, resp. s mozkem-začalo mi asi před 6 měsíci nenápadně brnět na temeni hlavy, pak se to rozšířilo po celém mozku, někdy bolí jen levá půlka, jindy zabolí tam či tam. Ze začátku mi bylo zle jen ráno, kdy jsem prostě vůbec nevstala a ležela třeba do oběda, protože to prostě nešlo. Časem se přidávalo i noční pocení, špatně mi bylo už i odpoledne a nyní je to od rána do večera. Mívám i brnění nohou a rukou (RS dle lumbálky nemám), byla jsem i na EEG, CT, MR. Poslední dny už je to k nevydržení, mozek mi doslova vaří, silné tlaky a mám ho jakoby zastřený, nedá se to dost dobře popsat. Vstávání katastrofa, někdy motolice, rozostřené vidění, stále zle, nemůžu takto dál fungovat. Ještě před 2 měsíci se mi stávalo, že se mi z ničeho nic ulevilo, vše špatné odešlo a já se cítila naprosto v pořádku jen do dalšího rána, kdy bylo vše zpět-neschopnost vstát, něco dělat…
Vůbec nevím, co to s tou hlavou mám, pravda je, že toto brnění a mravenčení v mozku mi taky někdy začalo po zapálení cigarety, před tím jsem však s kouřením žádné problémy neměla. Nyní už nekouřím raději.Netuším, k čemu to ještě přirovnat, ale mám kompletně rozhozený organismus včetně trávení. Ráno do sebe nemůžu nic dostat, jen vstanu, začne to strašné pálení a brnění v mozku, někdy je to na temeni, někdy po stranách, někdy celá hlava a stále celý den, je to na zbláznění. Po ránu jsem také nervózní, snad úzkost také, no prostě nanic.
Také se stávalo, že jsem cítila takové jakoby praskání nebo lupání v hlavě. Já věřím, že je to léčitelné a nebudu to tak mít napořád. ATD očividně nesnáším a řekl mi to i pan léčitel Hnilica z časopisu Meduňka, že ty mi nepomohou, spíše naopak. Ať jsem v klidu, sedím či ležím, chodím, stojím-stále hlava, poradíte, prosím?
Jinak beru lék na tlak Kapidin 10 a Anopyrin na ředění krve kvůli stentům v srdci. Už jsem také slyšela od jednoho pana doktora, že Anopyrin nemám brát, ať ho vysadím, což bych nejraději udělala včetně léků psycho. Chtěla bych žít bez chemie a ne obětí Zentivy. Prosím poraďte, už nevím, jak dál. Nemůže to být ucpání cév, nedokysličení,zúžení nebo je to nevratné? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jana

Dobrý den Jani,

Vaše zdravotní problémy, které popisujete jsou skutečně vážné. Píšete, že to vše začalo, když jste onemocněla Covidem.

Ano, tělo bylo oslabené a vy píšete, že v tom čase jste pracovala i přes časy, málo spánku, držela drastickou dietu, rekonstrukce bytu, ….tak se nemůžete divit, že tělo si řeklo a DOST!

Léky na depresi,  ředění krve, na tlak…je úplně zničujíci pro organismus.

Pokud nezačnete o organismus pečovat zdravě, tak ho nikdy nenastartujete.

Píšete, že i pan doktor vám radil, že Anopyrin nemáte brát, ať ho vysadíte. Nerozumím, proč ho teda berete? Každý z nás má imunitní systém, který se nám stará o zdraví. Užívaním spoustu léku, imunitní systém šíleně zatěžujeme a oslabujeme. Pak se nemůže divit, že vás přenasleduje jedna nemoc za druhou.

Já bych začala tím:

vážit si sama sebe, být na prvním místě, přát sobě i druhým, dopřát si hlavně klid, žádný stres. Hodně čerstvého vzduchu a procházek. Zdraví jídelníček a pravidelný pitný režim. Neuzavírat se do sebe, ale hlavně vyhledávat společnost milých a pozitívních lidí, s kterými je vám dobře. Úzkost léčit hudbou, hezkými fotkami z krásných událostí a dostávat se do pozitívní nálady. Nekoukat na zprávy, reklamy a nebavit se o nemocech. Čím se člověk zabívá a nejvíc na to mysllí, to i přitahuje.

Doporučuji při Covidu inhalovat jedlou sodu do vody. Klienti pišou, že jim to hodně pomohlo. Můžete to vyzkoušet též, zničí to spoustu bakterií.

Hořec,  dostane do pohody každého jedince. Jeho vliv na organizmus skvěle doplňuje heřmánek římský. Dokážou vyloučit z těla přebytečné látky, které nám ubírají sílu.

Vyčerpané a přepracované tělo potřebuje schladit a právě to dokážou byliny s hořkou chutí.  Benedikt čubet kombinovaný s pomerančovou kůrou. Účinné látky se velmi rychle vstřebávají a dokážou zregenerovat organizmus po fyzické i psychické stránce. Ochlazení všeobecně tělu prospívá a probouzí ho k lepším výkonům. Pelýněk pravý – na lačno (lžička do čaje) povzbudí trávení.

Cítíte nedostatek síly? Nemáte na nic náladu? Máte vysoký tlak, tlaky v hlavě a problémy se srdcem? To se stane, když tělo začne šetřit energii. Ucpané cévy zabraňují transportu živin potřebných pro orgány a tělo snižuje svou aktivitu na minimum. Chce to vyčistit cévy, připravte si – extrakt z plodů hlohu, extrakt z mateřídoušky, extrakt ze srdcovky obecné, extrakt z plodů chmele, extrakt z květů třezalky a lípy, extrakt z přesličky rolní. Užívejte 3 x denně lžičku.

Kopřivový kořen – přispívá k zachování vitalityduševní rovnováhy a napomáhá osvěžení těla. Kopřiva obsahuje vápník, hořčík, fosfor, železo, síru, draslík, křemík, jód, vitamíny A, C, B, K, karotenoidy, chlorofyl, serotonin, histamin, třísloviny a flavonoidy, kyselinu mravenčí. Nálev – 1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 l vroucí vody, pouze spaříme a 15 minut louhujeme. Popíjíme 2 – 3 šálky denně.

Sklon k časté psychické i fyzické únavě, u často nemocných pacientů pomáhá Silicea jako homeopatický lék velmi dobře.

Jani, věřím že některé rady využijete. Buďte trpělivá a pečlivě se o sebe starejte. Uvidíte, že váš imunitný systém to ocení a nastartuje se. Budete opět plná energie a radosti ze života. Důležité je věřit a dělat proto co nejvíc.

Darina

Dobrý den,trápí mě zvýšená únava, buseni srdce zadychavani a nespavost večer sice usnu rychle,ale cca po 2 hodinách se vzbudím a převalují se.Lecim se s vysokým krevním tlakem.Po covidu se to vše zhoršilo.Na ekg a krevní testy v pořádku.

Dobrý den Lenko,

je možné, že vaše zdravotní problémy ovlivňuje hladina estrogenu a progesteronu, které začínají klesat a to vede k poměrně rozsáhlým změnám v organismu ženy. Postupně se zastavuje menstruační cyklus a tělo se připravuje na klimakterium.

Následující léky pak mohou posilovat a léčit organismus v přechodu: Salvia, Ovosan D 3 a Ignatia, ale také Sepia D 6 a Aconitum D 10. Tento způsob léčby posílí spánek a zklidní organismus. Vrátí se veselá povaha, naleznou znovu svou psychickou rovnováhu a radost ze života. Právě proto je dobré brát tyto léky a posílit celkový zdravotní stav ženy v klimakteriu. Doporučím ještě pít čaj – kontryhel, červený jetel, řebříček, chmel ( jsou to byliny, které vás dostanou do pohody),pomáhají i při nespavosti. Dále – Kopřivový kořen přispívá k zachování vitalityduševní rovnováhy, zklidnění.  Kopřiva obsahuje vápník, hořčík, fosfor, železo, síru, draslík, křemík, jód, vitamíny A, C, B, K, karotenoidy, chlorofyl, serotonin, histamin, třísloviny a flavonoidy, kyselinu mravenčí aj. Nálev – 1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 l vroucí vody, pouze spaříme a 15 minut louhujeme. Popíjíme 2 – 3 šálky denně. Ještě můžete vyzkoušet – Hořec,  dostane do pohody každého jedince. Jeho vliv na organizmus skvěle doplňuje heřmánek římský. Dokážou vyloučit z těla přebytečné látky, které nám ubírají sílu. Proti bušení srdce doporučuji  – svízel vonný, hloh i tinktura z Šišáku Bajkalskeho. Skvěle účinkuje na zklidnění a na činnost srdce.

Lenko, popsala jsem vám bylinky, které vám pomůžou problémy řešit. Věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše zdravotní problémy se upraví.

Přeji vše dobré a hodně trpělivosti.

Darina

 

Střeva, nafouklé břicho....

Petra

Dobrý den léčím se Štítná žláza,vysoký tlak,intolerance na železo,alergie,léky euthyrox,bysoprolon mylan 5mg,feronat infuze on dva měsíce,xyzal můj problém je stále nafouklé břicho vše mi vykrkava ,jak kdybych měla v puse aceton,hořkost,cokoliv sním snad jak kdybych nestrávila nyní jsem opět odeslána na vyšetření žaludku a problém trpím na zácpu připadá mi dokud se střeva úplně nenacpou tak nejdu kadit ,dostanu strašně křeče v břiše povolí to až tehdy až se veškerá stolice protlačí střevy a úplně že mě jde voda ,pak mě strašně bolí střeva a jsem jak zmlácena na zácpu trpím strašně dlouho ,není u mě problém klidně 8dni se nevyprázdnil,děkuji moc za rady♥️

Dobrý den Petro,

vše co popisujete je problém se střevy. Já, neznám váš jídelníček, pitný režim, užívání léku a hlavně jestli máte nějaký pravidelný pohyb. Na to vše reagujou střeva. Podle mně, jsou zněčištěné, zanesené a třeba je vyčistit.

Dubová kůra – pozitivně ovlivňuje fungování střev. Dubová kůra se podává ve formě odvaru – 1 čajová lžička drcené kůry na 1/4 l šálek vody, povařit 8 minut a ihned slít. Užívá se 2 – 3x denně. Ve formě prášku – 5x denně na špičku nože.

Dále – MSM může pomoci obnovit střevní výstelku a snížit zánětlivé nebo alergické reakce na určité potraviny. Je také prospěšný pro osoby, které se potýkají se syndromem děravého střeva. MSM zlepšuje propustnost a absorpční schopnosti buněk ve střevním traktu. Zvyšují svalový tonus žaludku a střev, což pomáhá efektivně posouvat potravu v trávicím traktu.

Ještě doporučím :

Jitrocelový sirup – udržuje správnou funkci střev.

Na činnost gastrointestinálního traktu, zejména pohyb střev a mikroflóru – přispívá kořen kopřivy.

Sléz – pohlcuje plyny a jedy ze střev, mírně projímá.

Čekanka obsahuje Inulin – podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu užitečných střevních bakterií. Podporuje procesy trávení, a tak usnadňuje vyprazdňování. Čekankový sirup pro lidi co trpí zácpou.

Petro, napsala jsem vám pár rad, které můžete vyzkoušet. Doporučuji ale, odborné lékařské vyšetření, váš zdravotní stav to vyžaduje.

Přeji vše dobré a hodně trpělivosti.

Darina

Zánět šlach v kolenou

Ladislav

Dobrý den,prosím o radu. Syn 13 let,velký zánět šlach v kolenou,asi z rychlého růstu a zároveň přetížení,dělá enduro cyklistiku.Je to zároveň doprovázeno velkými bolestmi. Děkuji za radu

Dobrý den Ladislave,

bolest šlachy pod kolenem u sportovců jsou důsledkem nadměrné zátěže. Koleno je nejsložitějším kloubem a součástí celého pohybového aparátu lidského těla. Bolest je projevem poruchy a přetížení svalů, které syn při sportu namáhá. Tento stav je nutné řešit včas, aby se více nezhoršil.

Je důležité zjistit, jestli má bolest jenom při zátěži, při dotyku nebo i v klidu. Tím se dá určit, v jaké míře je komplexní vazivový aparát poškozen. Pokud je zatížení opravdu hodně silné, pak může dojít k omezení průtoku krve a lymfy a způsobí to zánět šlachy. Místo je oteklé, červené, případně teplota. To už vyžaduje odborné lékařské ošetření.

Bude nutné dodat tělu potřebné vitamíny, minerály a živiny. Základem je pestrý a nutričně hodnotný jídelníček.

Jídelníček by se měl skládat z různých druhů ovoce a zeleniny, především vitamínu C, který pomáhá tvorbě kolagenu. Kolagen tvoří základ všech pojivových tkání a pro funkci pohybu je zásadní. Dále pro klouby je důležitý vitamín D, omega-3 mastné kyseliny a různé doplňky stravy pro správnou funkci. ( ale to už zřejmě všechno víte).

Pohyb je nutno střídat s odpočinkem a dopřát tělu i prostor pro regeneraci a to alespoň jeden den v týdnu.

Já, doporučím natírat bolavé místo mastí z borovice i koupel z borovicového jehličí. Dále jsou důležité studené zábaly (chladivý sáček s gelem, nebo mražená zelenina v sáčku..), které přiložíme na bolavé místo a necháme působit.

Výborný je i zábal rozklepaných zelných listů, listů z černého bezu, listů z muškátů, listů kostivalu.(přiložíme na bolavé místo, zabalíme do potr.folie a necháme působit.)

Kostivalový nebo Kaštanový gel smícháme v dlani a přidáme pár kapek eukalyptus oleje. Mazat každé 4 hodiny. Na noc větší vrstvu, obvázat, aby se to zapařilo a vytáhlo bolest.

Můžete vyzkoušet i kroužky syrových brambor nebo kroužky červené cibule, přiložit na bolavé místo a zabalit.

Ještě doporučím nějaké doplňky na klouby, vazy a šlachy ( pod odpovědí na dotaz).

Věřím, že některé rady vyzkoušíte. Chce to hodně trpělivosti a sportovat pokud to zdraví dovoluje.

Přeji rychle uzdravení a hodně úspěchů ve sportu.

Darina

 

 

Ekzém u kojenců (Ouročky)

Marcela

Dobrý den paní Darino,
mám velký problém s moji půlroční dcerkou. Pár týdnu po narození začala trpět ekzémem. Jsem z toho velmi nešťastná a nevím si s tím rady. Udělala bych cokoliv, abych jí pomohla. Poraďte mi Darino prosím, nějaké bylinky nebo rady, jak to vyléčit.
Děkuji vám
Marcela

Dobrý den Marcelko,

příčinou ekzému není, jak si myslí mnoho lidí, vnější faktory, infekce nebo cokoli podobného. Výsledkem je přecitlivělost dětského organismu nebo také nedostatek nějaké látky. Odstraníme-li příčinu, ouročky zmizí bez dalšího léčení.

Hypersensibilita (přecitlivělost) může být u dítěte vrozená. Mají-li rodiče či prarodiče náchylnost k ekzémům, může se u dítěte projevit krátce po narození kožní onemocnění. Proto je zapotřebí odstranit jí v zárodku, jakoukoli funkční poruchu. Zjistíme-li zažívací poruchu, dosáhneme stabilizace zažívání rýžovou kaší nebo jiným přírodním způsobem.

Neošetřujeme-li ouročky správným způsobem, může dítě později trpět nedostatkem odolnosti vůči infekčním chorobám. Je nutné snažit se o doléčení ekzému u novorozeně, aby nevyvolávaly další zdravotní problémy. Takový stav se pak léčí obrovskými potížemi.

U kojenců bývá často příčinou ouročků samo mateřské mléko. Maminky by si měly uvědomovat, že to co konzumují, se dostává do mateřského mléka a to přijímá i jejich dítě. Marcelko, pokud si vy nebudete hlídat co jíte, můžete dítě léčit čímkoliv a bude to bezvýsledně. Zažívací porucha zmizí, když dítě odstavíte. Ale v takovém případě ho zbavíte jeho nejcennější potravy, mateřského mléka. Maminky prostě během kojení nesmějí brát laxativa na bázi aloe či podobných substancí.

Přípravky na bázi lněného semínka nebo jitrocele (Psyllium), jsou účinné a neškodné. Už v těhotenství škodí plodu alkohol i nikotin a můžete si to ověřit. Přiložíme-li ucho k matčinu břichu, uslyšíme tlukot dětského srdíčka. Zapálí-li si matka cigaretu, zrychlí se tlukot až na osminásobek za minutu. A také matčina strava má vliv na mateřské mléko. Ze zkušeností vím, že poté, co matka přestala konzumovat vaječný bílek ouročky zmizely. Myslete na to, že když kojíte, nejíte jen za sebe, ale také za své dítě. A kojte, dokud jen to jde. Zaveďte dietu, a nahraďte vždy jedno kojení mandlovým mlékem.

Po odstavení kojence trpícím ekzémem nedávejte mu kravské mléko, ale místo něho mandlové mléko. Organismus kojence neumí vždy zužitkovat rostlinné bílkoviny a dítě pak ztrácí na váze. Bude-li třeba se vrátit k mléku, je lepší mu dávat kozí nebo ovčí. O něco větším dětem s úpornými ouročky, můžeme dávat obilné klíčky, do zeleninové kašičky přidáme mrkvovou šťávu, aby netrpěla nedostatečnou funkci jater.  Speciálním lékem na ouročky je výborný slabý nálev ze Zlatobýlu a Macešky polní. Pro zevní léčbu natírat svatojánským olejem, výtažkem z Echinacey a ještě doporučím pudr Urticalcin. Mají dobré výsledky a dítě nijak nepoškozuji.

Už po staletí se traduje, že ekzém se zlepšuje a léčí díky koupání postižených partií v čerstvé syrovátce, nebo ještě lépe v kyselé syrovátce.

Dieta je pochopitelně velmi důležitá. Vzhledem k tomu. že jsme zcela vypustili bílkoviny obsažené v mléce a nahradili sójou a mandlemi (formou mandlové kašičky). Dodržujeme dietu chudou na sůl.

Marcelko, věřím, že nějaké rady použijete a přeji vám hodně trpělivosti a brzké uzdravení dcerky.

Darina

Plíseň na nohou

Jitka

Dobrý den.
Mám plíseň pod nehty na nohou. U palců na boku mě začínají černat a nehty jsou tak silné, že nejdou ani stříhat. Ani když je nechám odbočit ve vodě
Mám to asi rok.
Děkuji za radu a přeji hezký den.

Dobrý den Jitko,

při léčení plísně pod nehty je důležité udržovat svá chodidla v suchu a chodit co nejvíce naboso či v sandálech, aby se nohy nezapařovali. Právě plíseň ( mykóza), se projevuje tvrdými nehty, roztřepené, zápachem, kůže mokvá a vyskytuji se i šupiny. Pokud se plíseň objevila na nehtech, je důležité pročistit střeva, které jsou zanešená. Na pročištění střev je výborná Kyselina salicylová, ničí plísně i bakterie Stafylokoka. Obsahují je – Jahody, měsíček lékařsky, aloe vera, tužebník jilmový….

Sléz, listy šťovíku a kořen kopřivy – pohlcuje plyny a jedy ze střev, mírně projímá, odvodňuje tělo a čistí krev.

Trnka květ, řepík – pro uchování normální funkce střevního traktu.

Jitko je důležité pročistit tělo zevnitř a současně můžete natírat i nehty.

Nejdřív koupel na chodidla: do vody nalijte jablečný ocet nebo přidejte jedlou sodu a nechte 15 minut nohy namočené v lázni.

Nohy vysušte a namažte, smrkovou mastí.

Další vyzkoušený recept:

recept na natírání nehtů: 200 ml arašídového másla + ocet + vejce. Vše nechte do dobí odpočinout, pokud se vejce nerozpustí. Pořádně promíchejte a nalijte do nádobky a mast je hotová. Natírejte nehty ráno i večer.

Dále doporučím – Molkosan (koncentrát syrovátky) je osvědčeným lékem na plíseň. Je to (syrovátka) koncentrovaná kyselina mléčná spolu s mléčnými fermenty a učinkují dezinfekčně. Potíráme i bereme vnitřně.

Jitko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a problémů se zbavíte.

Přeji hodně trpělivosti

Darina

 

Únava a vyčerpanost

Jitka

Dobrý den trápí mě únava.. nemám energii.
Děkuju.

Dobrý den Jitko,

cítíte nedostatek síly? Nemáte na nic náladu? To se stane, když tělo začne šetřit energii.

Ucpané cévy zabraňují transportu živin potřebných pro orgány a tělo snižuje svou aktivitu na minimum. Chce to vyčistit cévy, nejlepší kombinace bylinek – extrakt z plodů hlohu a chmele, pampelišky, srdcovky obecné, třezalky, ginkgo biloba, lípy a přesličky rolní. Pít dvakrát denně.

Dále doporučím – Kopřivový kořen nebo kopřivové semena ( teď rostou všude) – přispívá k zachování vitalityduševní rovnováhy, napomáhá osvěžení těla. Kopřiva obsahuje vápník, hořčík, fosfor, železo, síru, draslík, křemík, jód, vitamíny A, C, B, K, karotenoidy, chlorofyl, serotonin, histamin, třísloviny a flavonoidy, kyselinu mravenčí aj. Nálev – 1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 l vroucí vody, pouze spaříme a 15 minut louhujeme. Popíjíme 2 – 3 šálky denně.

Vyčerpaně a unavené tělo potřebuje schladit a právě to dokážou byliny s hořkou chutí. Benedikt čubet  kombinovaný s pomerančovou kůrou. Účinné látky se velmi rychle vstřebávají a dokážou zregenerovat organizmus po fyzické i psychické stránce. Ochlazení všeobecně tělu prospívá a probouzí ho k lepším výkonům.

Ještě můžu doporučit – Hořec,  dostane do pohody každého jedince. Jeho vliv na organizmus skvěle doplňuje heřmánek římský. Dokážou vyloučit z těla přebytečné látky, které nám ubírají sílu. Doplníme vitamínem B6 a E.

Paní Jitko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše tělo opět získá spoustu energie. Doplníme vitamínem B6, E a Magnesium.

Darina

Spermie (intenzita a rychlost)

Jirka

Dobrý den paní Darino,
mám problém, s kterým potřebuji poradit. S manželkou máme jednu dceru, ale pořád mi vyčítá, že jsem k ničemu, protože chce ještě druhý dítě a pořád nemůže otěhotnět. Posílá mě po různých vyšetřeních. Na posledním vyšetření mi zjistili, že mám pouze 2O % spermií, které jsou schopné oplodnit vajíčko. Zbývající spermie jsou líne a pokud chci dítě , nemám moc času. Můžete mi prosím poradit nějaké bylinky, které by probrali i ty ostatní k aktivitě? Jinak s manželkou nevydržím, ještě se do toho montuje tchýně a doma mi dělají ze života peklo.
Moc děkuji za pomoc a radu.
Jirka

Dobrý den Jirko,

v dnešní uspěchané a stresující době nejste jediný mužský, který se potýká s tímto problémem. Neplodných mužů přibývá a může za to stres, špatné stravování, kouření, obezita… Vaše manželka, by Vás měla povzbuzovat a ne ještě více stresovat. Věřím, jak se cítíte, pokud  byla vždy s výkonností v ložnici spokojená a vaše výbava vás nikdy nezklamala.

Dokonce jste se nechal přemluvit i k návštěvám odborníkům, co zřejmě nebylo pro vás jednoduché. Nepředpokládal jste, že problém bude na vaši straně, ale manželky. A to je pro vás obrovské zklamání a ponížení, že právě vy, respektive vaše spermie jsou líne. Vaše psychika a sebevědomí je zlomené a situace nastává nervóznější.

Intenzivní stres ovlivňuje produkci hormonů a negativně se podepisuje na produkci spermií. Počet aktivních spermií může ovlivňovat přehřívání varlat, horečnaté onemocnění, sauny a horké koupele, některé léky, chlamydie, poruchy ledvin i onemocnění jater, diabetes a řada další nemocí. Příčin neradostného stavu je celá řada.

I kdyby jste měl dostatečný počet spermií vyhráno nemáte, jsou vám k ničemu. Pokud spermie nemají dostatečnou rychlost a intenzitu, aby rozrušili membránu vajíčka a pronikli do něj.

Jirko, pokud máte ještě aspoň 20 % spermii schopných k oplodnění vajíčka, není nic ztracené.

Důležitá je strava, jezte vlašské ořechy ( vědci dokázali, že po ořechách se zlepšuje pohyblivost i vitalita spermií), podpořte své spermie vitamínem C, E, B5, zinkem, nepijte alkohol, nekuřte.

Jezte brokolici, papriky, ryby, vejce, mrkev, kakao,  fazole, dýňové semínka, celozrnné pečivo…..

Nenoste mobilní telefon v kapse, je možné, že i to škodí. Noste kalhoty a slipy pohodlné.

Ještě bylinka na intenzitu a dostatečnou rychlost – šafrán , je neskutečně výkonný a vyzkoušený.

Maca kořenzvyšuje erekce, plodnost, vydrž při souloži, zvyšuje počet a pohyb spermií, oddaluje ejakulaci, zvyšuje chuť na milování, zlepšuje fyzickou i duševní výkonnost i sexuální impotenci mužů.

Oves setý -obsahuje testosteron, je to jeden z hlavních anabolických hormonů, které v těle kolují. Působí na výkonnost, stimuluje tvorbu spermií, ovlivňuje erekci a její trvání.

Škornice velkokvětá – ovlivňuje tvorbu spermií, zvyšuje prokrvení penisu, léčí poruchy potence a vitalitu.

Sibiřský ženšen- ( podpora a zlepšení erekce, funguje jako viagra pro muže).

Thuja Occidentalis (Zerav západní) – zvýšená sexualita, zbytnění prostaty.

Další byliny jsou – kotvičník, jinan.

Pokud budete chtít směs ke zkvalitnění spermií, můžu vám namíchat bylinky a poslat.

Jirko, věřím, že mé rady vyzkoušíte, sen vaši manželky se splní a miminko bude jako andílek.

Čekám za dva měsíce pozitivní zprávu, že  manželka je těhotná a spermie splnili očekáváné.

Přeji vám hodně štěstí, pohody a energie.

Darina

 

 

 

 

 

Dobrý den,
Nízký tlak, problémy se slinivkou, věk 74let. Poradíte mi prosím něco primárně na tlak, ale ať to nezatíží slinivku?
Děkuji

Dobrý den paní Vlasto,

problémy slinivky není dobře brát na lehkou váhu. Aktivita slinivky začíná 9 – 11 hodin. V této době nepožívat alkohol a nekouřit! Je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit kousek sladkosti.

Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol. V tomto čase se vyhýbejte přílišné fyzické činnosti.

Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

Slinivka břišní miluje hořké a horké.  Můžete ji posílit pitím horkého čaje z kořene pampelišky, kořen lékořice, kořen hořce, kořenem čekanky. Koncem září je nejlepší čas na vykopání kořenů, které mají v sobě obrovskou léčivou sílu. Kořeny očistěte, vysušte a pomelte. Jednu kávovou lžičku prášku zalejte vroucí vodou a nechte 15-20 minut louhovat, sceďte a čaj je hotový. Pijte před jídlem 3 x denně.

Ještě doporučím bylinu zeměžluč,  normalizují a urychlují hojení.

Udělejte si čaj – majoránka, levandule, šalvěj, mateřídouška…Vezměte 1 lžičku směsi a přelejte 250 ml vroucí vody. Louhujte 15 minut a před jídlem vypijte.

Pokud trpíte při nízkém tlaku motáním hlavy, únavou, mžitky před očima, bolesti hlavy…je důležité, pokud se tento stav projeví, okamžitě větrat místnost. Sednout si s nohami zkříženýma a sklonit hlavu až ku kolenům. Tento stav způsobuje nedostatečné okysličením mozku kyslíkem.

Krevní tlak hodně ovlivňuje i věk a signalizuje, že něco je v nepořádku. Ve vašem případě je to slinivka, při které je nutně dodržovat dietu. Bylinkami, které jsem doporučila, by se měla slinivka zklidnit i krevní tlak zlepšit.

Paní Vlasto, přeji vám hodně klidu, pobytu na čerstvém vzduchu a vše dobré.

Darina

 

Dobrý den paní Darino,
obracím se na Vás s vážným problémem. Už léta se s manželem snažíme o dítě a pořád se nám nedaří. Jsme z toho už zoufalí. Prošli jsme si i lékařským vyšetřením a pořád nic. Je fakt, že prožíváme hodně stresu, manžel se začal věnovat víc kamarádům a domů se vrací v nočních hodinách. Věřím, že manželství by zachránilo jenom dítě. Moc Vás chci požádat o pomoc.
Doporučil mi Vás můj kamarád, kterému jste též manželství zachránila.
Děkuji za pomoc a radu. Posílám peněžní poděkování.
Zdena

Dobrý den paní Zdenko,

neplodnost je pro mnohé páry velmi vážným problémem. Neznamená to ale, že se jedná o závažné onemocnění. Může mít mnoho příčin a z lékařského pohledu řazená do kategorie nevysvětlitelných.

Jednoznačně mezi faktory snižující plodnost ženy patří:

 • kouření
 • alkohol
 • vyšší věk (posouvání těhotenství po třicítce)
 • stres
 • strava
 • drastické diety
 • nadměrná fyzická zátěž (včetně sportovního vysílení)
 • obezita
 • překonané pohlavní nemoci
 • dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce
 • narušená rovnováha chemikálii v prostředí

Dnes je velmi běžnou příčinou neplodnosti takzvaný polycystický ovariální syndrom. Je to soubor příznaků od nárůstu hmotnosti přes akné, zvýšené ochlupení v obličeji až po nepravidelnost menstruačního cyklu. Vedle těchto příznaků je potvrzený velký nález cyst na ultrazvuku.

Cysty  vznikají z vajíčka, které zůstane ve vaječníku místo toho, aby se z něj uvolnilo. Vlivem hormonální stimulace pořád roste, až se z něj vytvoří cysta. Tím mohou později dokonce narušovat strukturu vaječníků a proto je nutná co nejdříve léčba. Symptom výrazně narušuje plodnost kvůli chybějící ovulaci. Tento syndrom doprovází a podporuje nadbytek jednoduchých cukrů v krvi.

Pro všechny páry, které plánují početí, je zásada –  zdravá strava:

 • maximální omezení jednoduchých cukrů
 • upřednostňovat obiloviny
 • dostatek mono-nenasycených mastných kyselin (olivový a avokádový olej)
 • zajištění dostatku kyseliny listové (příjem zelené listové zeleniny)
 • vyloučit z jídelníčku (jídla z rychlého občerstvení , lupínky, celozrnné tyčinky a pod.)
 • upřednostňovat příjem luštěnin, ořechů, semínek na úkor masa.
 • hormonální rovnováhu negativně ovlivňují i produkty sójových produktů (z nefermentované sóji)

Při potížích s otěhotněním je vhodné vyzkoušet 4-5 týdnů bezlepkovou dietu.

Právě lepek může způsobit u partnerů neplodnost, co velká část lidí vůbec netuší, že jejich organismus je na lepek alergický. Neléčená alergie na lepek může vedle obvyklých trávicích potíží negativně ovlivňovat otěhotnění, zvyšovat riziko potratu nebo předčasného porodu. U mužů zvyšuje riziko snižovat počet spermii i jejich funkčnost.

Stres – více studií prokazuje, že právě stres zapříčiňuje neplodnost.

Stres u žen narušuje hormonální komunikaci mezi mozkem a pohlavními žlázami a tím zasahuje do ovulačního cyklu.

Dlouhodobý stres ovlivňuje uvolnění hormonů regulujících dozrávání a uvolnění vajíčka. Při stresu dochází ke stažení vejcovodů a dělohy, což působí na pohyblivost a usazení oplozeného vajíčka.

Stres u mužů snižuje počet spermií, jejich pohyblivost, rychlost a kvalitu oplodnění vajíčka.

Stres může být příčinou neplodnosti a dlouhodobá neschopnost otěhotnět vede ke stresu. Je to jeden začarovaný kruh.

Zdenko, doporučují vám i manželovi,  nechat se testovat u lékaře na potravinové alergie. Dalším krokem je zdravá strava a žádný stres.

Doporučuji bylinu Šafrán, vynikajíci pro rychlost a aktivitu spermií.

Můžu doporučit další bylinky:

 • Kopřiva dvoudomá – nejlepší na očistu těla.
 • Kotvičník zemní – spíše pro může, ale i pro ženy, které touží po těhotenství. Jeho přezdívka je bylina Viagra.
 • Pelyněk pravý – pročišťuje krev a prokrvuje pánev. Pomáhá při léčbě neplodnosti.
 • Meduňka lékařská – reguluje menstruační cyklus, zklidňuje nervy.
 • Šalvěj lékařská – obsahuje fytoestrogeny, které jsou podobné ženským hormonům. Je výborná nejen pro otěhotnění, ale také v klimakteriu.
 • Kontryhel obecný – je to nejvýznamnější bylina pro ženy. Dokonale pečuje o ženské orgány.
 • Sporýš lékařský – pozitivně ovlivňují těhotenství. Má vliv na dělohu, zlepšuje její činnost i funkci vaječníků. Dokáže vyvolat porod a pomáhá při tvorbě mléka při kojení.

Paní Zdenko, věřím, že z odpovědi si vyberete a vyzkoušíte některé z rad, které vám doporučuji.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré. Za finanční podporu moc děkuji.

Darina

Alzheimerova choroba

Milena

Dobrý den paní Darino,
obracím se na Vás s vážným zdravotním problémem. Lékařka mi stanovila diagnózu po kompletním vyšetření Alzheimerova choroba. Jsem už stará a zapomínám, ale mám velký strach, že se to bude zhoršovat a budu odkázaná na cizí pomoc. Jsem zoufalá, nemůžu spát a pořád přemýšlím, co se mnou bude dál. Nikomu nechci být na obtíž, ale jak se z toho mám dostat?
Léky nechci brát, protože po nich se vše ještě zhorší a nevyléčí. Poraďte mi prosím radou nebo nějakou bylinnou léčbu.
Moc děkuji. Poslala jsem vám finanční odměnu.
Milena

Dobrý den paní Mileno,

nevěšte hlavu, zapomínání je další z projevu stáří. Ovšem stejně jako s ostatními obtížemi se dá i s tímto snadno pracovat. Lidský mozek je neustále od narození ve střehu, pracuje i když vy spíte. Během života se vzděláváte, pracujete a v důchodu už mozek tolik nenamáháte. Lidé v důchodě prostě vypnou a užívají si pohody. Pak se není čemu divit, když se mozek zamkne a není schopen vyvíjet tolik aktivity.

Při této závažné nemoci dochází k narušení části mozku. Tím jsou oslabeny jeho funkce, kdy nastává velký zlom hlavně s pamětí a myšlením.

Nejvíce se nemoc projevuje po 65. roce, ale někdy už i u padesátníků. Je to smutné, ale nejčastěji končí stařeckou demencí, kdy lidé zůstanou odkázáni na pomoc druhých.

Alzheimerova choroba ze začátku nemá žádné nápadné projevy, stane se, že zapomínají, ale to se stává i mladým lidem. Jenomže, u této choroby se zhoršuje jejich krátkodobá paměť.

Nemají problém si vzpomenou na školní léta nebo jak chodili na tancovačky a další zážitky z minulých let. Ale problém je si vzpomenout co měli k obědu, jestli už byly nakoupit a hlavně s vyjadřováním.

Vím, o čem píšu, zažila jsem to s tátou. Když jsem za ním přišla, tak se pořád ptal ,, a která ty jsi?,, ale když mi začal vyprávět, že v kolik ráno musel vstávat do školy, aby nezmeškal vlak, protože jezdil jen jednou ráno a odpoledne. Kolik kilometrů by musel běžet, aby nepřišel pozdě na vyučování, protože by se paní učitelka zlobila.

Nebo když hráli fotbalový turnaj v deváté třídě a on dál dva góly. To bylo neuvěřitelné, jak si vše pamatoval, jména hráčů, kdo mu přihrál míč a on střelil do brány a byl z toho gól.

Takže zatímco si dobře pamatoval vše z mládí, tak si nevzpomněl co bylo včera nebo kdo jsem já. Vodu z kohoutku dokázal pustit, ale už nikdy nezastavil, nechal jí téct.

Nemoc se ale více či méně pomalu zhoršuje a lidé s touhle nemocí se už nedokážou o sebe ani o domácnost postarat.

To, jak rychle se nemoc zhorší, je velmi individuální. Každá osoba postižená Alzheimerovou chorobou to má jinak. Zatím, co někdo žije s touto chorobou roky bez velkých potíží, někoho může složit za pár měsíců.

Je důležité žít zdravě, bez stresu a strachu, není třeba panikařit a nalhávat si to nejhorší a zbytečně to přivolávat.

Paní Mileno, důležitá je zdravá životospráva, pohyb, velký vliv má neustála činnost mozku.

Hodně čtěte, je dobré luštit křížovky, kreslete, sestavujte puzzle, stavebnice, začněte vyšívat a plést, zabývejte se  činnostmi, u kterých musíte namáhat mozek. Dobře je tyto aktivity střídat a nezabývat se jenom jednou.

Dosud není známo, z jakých přesných důvodu nemoc vzniká, ale je mnoho možností, jak se jí snažit bránit.

Jezte hodně čerstvého i sušeného ovoce, zeleniny, vitamín B a C. Vynechte z jídelníčku cukry, přepálené jídla, bílou mouku.

Doporučím vám bylinky (tinktury), které povzbuzují mozek, prokrvují cévy a proti zapomnětlivosti :

Na klidný spánek a proti stresu:

Tinktury přidávejte do vody nebo čaje.

Jezte ryby, brusinky, špenát, brokolici.

Vše konzultujte se svou lékařkou.

Paní Mileno, věřím, že některé rady budete dodržovat a vaše nemoc se nebude zhoršovat.

Přeji hodně trpělivosti a užívejte života. Nemyslete na to nejhorší, myslete pozitivně.

Moc děkuji za příspěvek.

Darina

Šalvěj a její využití.

Zlata

Dobrý den , pěstuji na zahrádce šalvěj a krásně mi roste, ráda bych si z ní udělala nálev pro dásně a zuby, jak se píše, že pomáhá. Prosila bych popis z čerstvé šalvěje kolik čeho a když ji usuším jak udělat nálev či čaj ze sušené. Děkuji a za zprávu vám pošli fin.částku. Zlata

Dobrý den paní Zlato,

šalvěj je skutečně úžasná bylina a nejvíc léčivé síly má před květem. Dělám z ní tinkturu, která si zachová velké množství léčivých účinků a vydrží hodně dlouho.

Postup výroby tinktury: natrhejte tak dvě hrstě šalvěje, dejte do igelitového pytlíku a rozklepejte ji trochu. Vezměte sklenici a šalvěj do ní přeložte. Zalejte vodkou 37,5 – 40% , tak aby byla šalvěj zalitá. Sklenici uzavřete víčkem na 14 dní, jednou denně sklenici zatřepte (lépe se uvolní její léčivé účinky). Pak to sceďte a přelejte do lahvičky, kterou budete mít doma po ruce.

Čerstvé lístky šalvěje používám běžně. Natrhám večer lístky šalvěje ( 5-7 lístku) dám do hrnku a zaleju studenou vodou ( 250 ml). Nechám celou noc louhovat, ráno scedím a ohřeju na teplotu čaje.  Piju ke snídaní s troškou medu.

Čaj nebo odvar ze sušené šalvěje ( 2-3 lžičky) zaleju vodou horkou ( 250 ml) a nechám louhovat 12 minut. Můžete používat jako kloktadlo při bolesti v krku, dezinfikuje ústní dutinu. Výplach z odvaru  při bolesti zubů, dásní nebo proti kazivosti zubů, paradentóze, zbavení aftu, žaludečních problémů….Můžete použít i jako obklad na bolestivé místo, záněty…

Na potírání a masáž dásni – kokosový olej (2 lžičky), rozmačkejte ( nebo odšťavte) do ní 8 lístku šalvěji, zamíchejte a nechte 1 den odpočívat. Pak to přes sítko přelisujte a olejem dásně masírujte.

Paní Zlato, na dásně bych vám doporučila recept, který si dělám a je vyzkoušený. Do malé skleničky si vymačkejte zubní pastu ( běžnou, jakou používáte, jenom si ji vylepšíte). Připravíte si směs z bylinek, které pastu zdokonalí.  Smíchejte  přibližně (4 listy) ve stejném poměru, čerstvé lístky šalvěje, listy angreštu, lístky kopřivy, nať kontryhelu, kopr, tužebník jilmový, rozemelte hřebíček (5 ks) a kousek dubové kůry a vše zamíchejte do pasty. ( Pokud nemáte vše co píšu, nic se neděje, klidně nahraďte i jinými bylinkami, na každého nepůsobí to samé). Pastu ve skleničce nechte 2 -3 dni odpočívat a jednou denně ji zamíchejte. Po třech dnech ji přes sítko přepasírujte, přidejte lžičku kokosového oleje, zamíchejte a pasta je hotová.

Pokud si budete chtít pastu udělat i v zimě, můžete směs udělat i se sušených bylinek. Bylinky ve stejném poměru ( 1 lžička), zalejete horkou vodou ( 1 dcl) přikryjete a necháte louhovat 15 minut. Scedíme, necháme vychladnout a studený odvar postupně vléváme do skleničky se zubní pastou a mícháme. Pasta hustne do správné konzistence.

Každá pasta má jinou osvěžující sílu a můžeme k ní přidat výtažky z bylin dle naši úvahy pro doplňující léčivé účinky.

1. Například, když přidáme : fenykl, jidášové ucho, kostival, lékořice, lopuch, puškvorec, sedmikráska, vojtěška a zázvor.

Po vyčistění úst cítíme lehké mravenčení a slabý analgetický efekt, rostlinné silice pokryjí narušené zuby ochranným filmem. Pocit čistoty v ústech trvá velmi dlouho.

2. když přidáme : přesličku, komonici, arniku, lékořici, šalvěj, vilín, kosatec.

Získáme pastu s protizánětlivým účinkem, pocit čistoty, středně silná svěžest a ochrana v ústech trvá velmi dlouho.

Na dásně je výborný výplach – do 2 dcl vody dáme na špičku lžičky jedlou sodu, zamícháme a vyplachujeme.

Paní Zlato, nevím jestli jsem to napsala srozumitelně, ale není se čeho bát. Můžete vyzkoušet z bylinek cokoliv.

Pokud by vám nebylo něco jasné, ráda vám opět zodpovím na otázky.

Přeji vám hodně zdraví, klidu a spokojenosti. Za finanční podporu moc děkuji.

Darina

 

Co pomáhá proti nespavosti

Stela

Dobrý den paní Darino,
mám velký problém, kterým se na vás obracím. Nikdy jsem neměla problém s nespavostí. Když se mi sousedka pořád stěžovala, jaké má problémy s nespavostí, tak jsem to nemohla pochopit. Já, kam sedla nebo lehla, bez problému usnula.
Teď, se to ale změnilo a věřím, jak tím šíleně musela trpět.
Před pár měsíci jsem se rozhodla, že ještě začnu opět chodit do práce. Je to šílený stres a šílená honička. Když přijdu domů, jsem unavená, ale večer nemůžu usnout. V posteli se převaluji, a když už usnu, tak na 3-4 hodiny.
Ráno jsem nevrlá, unavená a ve stresu. Tu práci potřebuji a nechtěla bych o ní přijít. Žádné léky na spaní brát nechci. Vařila jsem si i bylinkové čaje, ale nějak nefungovali.
Moc vás prosím o radu a děkuji. Posílám vám finanční podporu.
Stela

Dobrý den paní Stelo,

dnešní stres a spěch nás ničí všechny. Díky našemu zrychlenému způsobu života a nedostatku spánku se odráží na našem zdraví. V posledních letech je průměrná délka spánku snížená.

Naše tělo je vyčerpané, i když se snaží s námi udržet krok. Vyžaduje však množství času na zotavení, odpočinek a potřebuje dobít energii na další den.

Moderní svět, ve kterém žijeme nás odvádí od toho mít dobrý spánek. Zažíváme vyšší hladiny stresu, která je způsobená prací, aktuální situací ve světě, rodinnou situací a dalších faktorů.

Naštěstí matka příroda nám nabízí problémy vyřešit, abychom se vyspali a ráno vstávali zcela svěží a v dobré náladě.

Co potřebujeme?

 • 5 čajových lžiček organického medu
 • 1 lžičku růžové Himálajské mořské soli

Smíchejte tyto složky a uložte je do sklenice. Můžete si udělat kolik chcete, ale poměr 5:1 funguje nejlépe. Dejte si trochu směsi pod jazyk, každý večer když půjdete spát a nechte přirozeně rozpustit.

Himálajská sůl obsahuje více než 80 minerálních látek, které jsou nezbytné pro naše tělo. Med obsahuje glukózu, která dodává naším buňkám energii. Táto kombinace soli a medu zvyšuje hladinu serotoninu a pomáhá nám zmírňovat přirozeně stres. Vyzkoušejte si tento přírodní lék a váš spánek bude klidný a zdravý.

Dále vám nabídnu čaje z bylinek:

Milá Stelo, věřím, že mé rady, jak se klidně vyspat do růžova vyzkoušíte a vaše únava, vyčerpanost vymizí.

Přeji vám hodně energie a radosti ze života. Za příspěvek moc děkuji.

Darina

 

 

 

 

Sem diabetik inzulin si picham čtyřikrat denně,mam vysoky krevni tlak dale trpim bolesti nohou nebo mam polineuropatiji.Potreboval bych poradit,a skusit lečbu bylinkami.

Dobrý den Radku,

jako diabetik můžete vyzkoušet – kořen lopuchu, kořen čekanky – napomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi. Borůvkové listy obsahují velké množství vitamínu C, který má ve vysokém množství podobné účinky jako inzulin. Hladinu cukru normalizuje – Ostropestřec, Kozinec blanitý, žen šen.

Krevní tlak snižuje hloh, kopřiva, levandule…Aronie, česnek medvědí, květ černého bezu, banán – snižuje vysoký tlak. Rezavec šikmý – rozšiřuje cévy, snižuje tlak hned po podání. Proti vysokému tlaku pomáhají ostružiny (teď není žádný problém si je natrhat).

Postižení periferního nervu je opravdu vážný problém, který ovlivňují různé vlivy. Jeden z nich je cukrovka, kterou trpíte. Doporučuji magnetoterapii, kterou jste už určitě vyzkoušel.

Doporučuji bylinky:  rozmarýn – na nervový systém cév. Dále vyzkoušet rozklepaný zelný list a květy třezalky, přiložit na bolavé místo a zabalit do potr. folie. Nechat působit.

Zelný list můžeme nahradit i za list vinné révy, lopuchové listy, kostivalové listy. Koupel v kopřivě. Kaštanová mast, Arniková mast nebo mast z Vratiče obecného.

Radku, věřím, že některé rady vyzkoušíte.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

 

Patní ostruha

Hana

Dobrý den, po včerejší dlouhé vycházce po asfaltu mi bolí zřejmě patní ostruha ze spodu paty. Dneska na to nemůžu vůbec došlápnout, píchá v tom. Mám to už takhle delší dobu po chůzi.

Dobrý den Hanko,

ostruha  patní začne bolet pokud dopadáte při chůzi tvrdě, po patách a ne po špičkách. Bolest je pak ostrá a pichlavá. Většinou problém vzniká nevhodnou obuvi, propad klenby, plochou nohou nebo velká zátěž.

Doporučuji navštívit odborného lékaře ( ortopéda), je možné, že vám předepíše ortopedické vložky do bot, které problém částečně vyřeší.

Při bolesti doporučím zabalit chodidlo do rozklepaných zelných listů a folie. Nechat působit, bolest vytáhne. Dále je možné chodidlo obalit listy černého bezu nebo vinných listů.

Ještě můžete vyzkoušet mast z Vratiče obecného ( můžete si vyrobit sama) roste teď všude. Výborně pomáhá na patní ostruhu. Nebo mast z kostivalu.

Ještě můžu doporučit – jíst 3 kuličky homeopatik Hekla Láva. Každé 2 hod. užívat a potom tak po 5 dnech 3 x denně po 3 kuličkách.

Hanko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a pomohou od bolesti. Chce to trpělivost.

Přeji vám vše dobré a brzké vyřešení problému.

Darina

Dobrý den Darino, píšu vám na doporučení kamaráda.
Mám velký problém s pálením žáhy. Je fakt, že když jdeme na pivko s kamarády, tak si tam dám pár panáku a pivo. Ale na druhý den mi je šíleně špatně. Pálí mě žáha, cítím kyselost, která se mi vrací ze žaludku. Myslím, že to s pitím nepřeháním, i když moje žena příšerně vyvádí, když se vrátím domů.
Darino, můžete mi prosím poradit nějaké bylinky nebo rady, jak se zbavit toho pálení?
Děkuji vám moc.
Ondřej

Dobrý den Ondřeji,

myslím, že vaše manželka ví co dělá. Záleží ji na vašem zdraví, když vás ráno vidí, jak trpíte. Proto vás zřejmě varuje před pitím alkoholu.

Pocit pálení žáhy je zaviněn překyselením. To vyvolává stoupání kyselých šťáv do jícnu. Jícen, se tím poškozuje a silná kyselina jej rozleptává ( proto to pálení).

Proto vám v první řadě doporučuji vynechat pití alkoholu nebo aspoň omezit na minimum. Proti překyselení žaludku můžete užít i jedlou sodu a jableční ocet smíchaný ve vodě.

Proti pálení žáhy vám můžu doporučit (brambor) – nastrouháte jeden syrový brambor i se slupkou a pak z něj vymačkáte šťávu. Do bramborové šťávy přilejete jednou tolik teplé vody a vypijete hned nalačno po ránu, v poledne před jídlem a večer než půjdete spát. Šťávu připravujte těsně před užitím, protože na vzduchu se kazí.

Pokud pálení po této kúře nezmizí, budete ještě po jídle užívat kávovou lžičku dřevného popele rozpuštěného v teplé vodě. Popel smícháte v teplé vodě a vypijete. Pokud nemáte popel, použijte dřevěný uhlí, nejraději z lipového dřeva. Roztlučte a smíchejte s teplou vodou nebo s ovesnými vločkami. V žaludku uhlí zneutralizuje kyselost. Pokud to nedokážete pozřít, tak to přefiltrujte přes plátno nebo vatový filtr. Má to ten stejný účinek.

Chcete-li se trvale vyléčit a zbavit se překyselení žaludku, musíte omezit alkohol, sůl, pálivé jídla, cukr a sladké moučníky.

Také vám můžu doporučit skvělou bylinku zeměžluč,  jitrocel, skořice, kterou můžete užívat jako čaj nebo tinkturu. Výborná je i červená řepa.

Ondřeji, věřím , že mé rady vyzkoušíte a doporučení si vezmete k srdci.

Přeji hodně síly a úspěšnou léčbu.

Darina

 

Oslabená slezina

Lukáš

Dobrý den paní Darino,
dostal jsem na vás kontakt od kolegyně. Obracím se na vás s problémem sleziny. Před rokem se se mnou rozvedla manželka. Našla si jiného a od té doby pociťují slabost, úzkost, neskutečně mně to stresuje. Začali problémy s trávením, nespavost, pociťuji píchání v levé části pod žebry. Pořád mám obrovskou chuť na sladké, takže se cpu jenom sladkým jídlem. Byl jsem u lékaře a po vyšetření mi řekl, že je to problém sleziny.
Moc bych vás chtěl požádat o nějaké bylinky a rady. Nechci hned brát léky a proto se chci začít léčit bylinkami.
Děkuji za radu a doporučení.
Lukáš

Dobrý den Lukáši, děkuji za vaši důvěru.

Slezina je orgán, jehož význam v těle není moc známý. Dosud je málo známo o rozsahu její funkcí, ale táto žláza je považována za jednu z nejdůležitějších v těle. Nachází se po levé straně žaludku, naproti játrům, těsně pod žebry v horní části břicha ( tam, kde vás to bolí). Slezina se zažíváním nemá nic společného. Nemá návaznost ani na mízní oběh. Má důležitou funkci v imunitním systému a při rozkladu červených krvinek. Všechny vaše příznaky potvrzují , že vás opravdu trápí slezina. Často se při nemoci sleziny, vyskytuje únava, studené ruce, problémy s trávením a příšerná chuť na sladké.

Slezina je velká jako zaťatá pěst, fialové barvy a tvaru kávového zrna. Vstupuje do ní slezinná tepna a vystupuje slezinná žíla. Uvnitř je vyplněná červenou a bílou dření (pulpou).

Slezina má funkci třídit zdravé a poškozené červené krvinky. Ty poškozené se zachycují v červené pulpě a tak zanikají. Bílá pulpa se podílí na tvorbě protilátek, spolupracuje s bílými krvinkami na obranyschopnosti organismu.

Slezina je orgán, který potřebuje teplo, neprospívají jí nápoje s ledem, hodně zmrzliny a studené potraviny.

Prospívá jí teplé snídaní (kaše ovesné), pravidelné teplé polévky, dostatečné přežvýkané jídlo a dostatek času na jídlo.

Slezině dodávají energii všechny kulaté plody – žluté, oranžové, červené….

 • maliny, jahody, třešně, meruňky, broskve
 • vařená nebo dušená zelenina, kukuřice, dýně, celer, ředkvičky, mrkev
 • luštěniny (fazole, čočka), česnek, kurkuma, kopr
 • vlašské ořechy, kaštany, pistácie, sezamové a slunečnicové semínka
 • zelený a jasmínový čaj, čaj z listů malin
 • ječné kroupy, ovesné vločky, pohanka, žitná mouka
 • plody moře, jehněčí maso a zvěřina

Bylinné čaje – zázvor, skořice, rozmarýn, tymián, fenykl, šalvěj.

Co slezině neprospívá – stres, starosti, úzkost, nepravidelná strava, příliš velké množství jídla, sladké jídla a velká konzumace mléčných výrobků, alkohol, uzeniny, bílá mouka.

Oslabená slezina – je příčinou trávicích obtíží, alergii, snížená odolnost vůči infekcím.

Během dne se postupně aktivují vnitřní orgány, táto doba trvá 2 hodiny. Slinivka a slezina přebírá aktivitu po žaludku a to v době od devíti do jedenácté hodiny dopoledne. V této době není dobré přejídat se, ale pít bylinkové čaje, dopřát si klid na podporu trávení.

Lukáši, věřím, že z mého doporučení a vysvětlení rad, to vyzkoušíte a obtíže, které vás trápí se zklidní a budete opět fit.

Začněte žít naplno, nelitujte se, nevzpomínejte co bylo. Život nekončí, ale pro vás opět začíná něco nového a krásného.

Přeji vám vše dobré .

Darina

Potíže s ledvinami

Alice

Dobrý den paní Darino,
mám časté problémy s ledvinami. Bolesti to jsou šílené a pak se k ním přidají i močové cesty. Je fakt, že v práci jsem většinou venku a sychravé počasí jím nesvědčí. Můžete mi prosím poradit nějaké bylinky, jako prevenci i proti bolesti. Nechci pořád jíst léky z lékárny.
Moc vám děkuji za rady a posílám finanční podporu.
Alice

Dobrý den Alice,

děkuji za důvěru.

Správná funkce ledvin je důležitá pro každého z nás. Ledviny vylučují škodlivé a odpadní látky z těla, regulují obsah soli a filtrují krev. Starají se o množství tekutin v těle.

Ledviny vylučují do krve tři důležité hormony:

 • Renin- má vliv na krevní tlak
 • Erytropoetin – zvyšuje produkci červených krvinek
 • Kalcitriol – podporuje vstřebávání vápníku i fosforu

Ledviny přefiltruji 5 – 7 litrů krve denně a odvádějí toxické látky z těla. Pokud ledviny jsou nemocné, nemůžou správně fungovat. To znamená, že nahromaděné zplodiny v organizmu ohrožují všechny důležité orgány.

Špatná funkce ledvin nijak nebolí, ale problémy se objeví až je nemoc ve velmi špatném stádiu.

Léčivé byliny fungují jako přírodní čističe ledvin.

Starý recept naších babiček je ledvinový čaj z devatera bylin:

 • vřes (nať)
 • květ černého bezu
 • listy brusinky
 • průtržník
 • divizna
 • truskavec
 • list břízy
 • libečkový kořen
 • lichořeřišnice – působí výrazně antibiotický a širokým spektrem, a to na stafylokoky, streptokoky, proteus, vulgaris, escherichia coli, salmonely a dalčí druhy bakterií.

Čaj není zrovna dobrota, ale každý doušek nám ledviny prokrví a pročistí.

Pokud upřednostňujete jedno druhové čaje, doporučují :

Zlatobýl – používá se k detoxikaci ledvin a močových cest. Snižuje zánět, léči infekci, rozpouští kaménky a podporuje celkovou látkovou výměnu. Můžete užívat ve formě čaje nebo výtažku.

Hortenzie – kořen funguje jako rozpouštědlo a dokáže vyhladit ostré kraje ledvinových kamenů. Kořen koupíte v kapslích nebo jako výtažek.

Přeslička – snižuje otoky a výskyt ledvinových i močových kamenů. Pomáhá taky při úniku moči.  Užívá se čaj nebo kapsle.

Celer – vyplachuje a stimuluje ledviny prostřednictvím draslíku a sodíku. Kořen celeru je výživný  i syrový nebo jako extrakt nebo v kapslích.

Medvědice lékařská – uklidňuje, podporuje a čistí močové cesty proti infekci i bez antibiotik. Užívá se čaj nebo v kapslích.

Alice, doporučila jsem vám byliny, které vám určitě při prevenci i léčbě pomohou. Je, ale důležité si ledviny chránit a tepleji se oblékat.

Přeji vám hodně zdraví a vše dobré. Za finanční podporu moc děkuji.

Darina

 

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800