Příznaky a projevy
Žlutá stolice obecně signalizuje špatné trávení a vstřebávání tuků. Na vině může být nedostatečná činnost slinivky břišní způsobená zánětem, celiakií, cystickou fibrózou, žloutenkou, výjimečně rakovinou.
Zelená stolice se objevuje zpravidla při průjmech, u pacientů s předepsanými antibiotiky či přemírou užívaných projímadel. V praxi to znamená, že strava projde střevy rychleji než by měla. Za zelenou stolicí mohou stát i potraviny s chlorofylem, tedy zelené potraviny, jako jsou špenát, brokolice a další.
Pozorujete-li ve stolici světle žlutou až šedou barvu, pak se jedná pravděpodobně o žlučníkový zánět. Za světlou barvou stolice stojí nedostatečná činnost ledvin, popřípadě užívání léků s hydroxidem hliníku. Stejně tak mohou být příčinou žlučníkové kameny, popřípadě jaterní cirhóza.
Černá stolice je většinou důsledkem konzumace červené řepy, ostružin či doplňků stravy s obsahem železa. Méně často se jedná o vředy či nádory. Zpozornět byste měli v případě, když ve stolici objevíte krev. Může jít o prasklý vřídek nebo hemoroidy v oblasti konečníku, ale i o krvácení v žaludku nebo v horním tenkém střevě.
Není nutné panikařit, ale krev a hlen ve stolici je dobré konzultovat se svým lékařem.
Možná příčina objevení hlenu ve stolici
Jasně viditelný hlen ve stolici může být odrazem nadměrné konzumace mléčných výrobků. V takovém případě je hlen průhledný, bílý, nebo žlutý. Provází i potravinové alergie a intolerance. Například alergii na lepek, intoleranci laktózy a dalších specifických potravin.
Je-li hlen ve stolici žlutý, pak příčinu hledejte v nesprávném vylučování žluči z těla, výskytu žlučových kamenů či rakovině tlustého střeva, popřípadě konečníku. Na vině může být i hepatitida, zánět jater.
Zelený hlen ve stolici odkazuje na průjmovou infekci, cestovatelský průjem způsobený změnou klimatických podmínek a stravy. V úvahu připadá i porucha vstřebávání živin.
Objevuje-li se hlen ve stolici během zácpy, jde pravděpodobně o střevní parazity. V tomto případě je důležitý pitný režim a omezení přísunu cukru.
Existuje samozřejmě mnoho dalších možných příčin, které odhalí vyšetření u lékaře. Vyhledejte jej, jsou-li vaše obtíže provázeny dalšími symptomy, trpíte bolestmi nebo křečemi v břiše, mění se barva, konzistence i zápach vaší stolice.
Pokud se objeví hlen ve stolici dětí, pak bývá na vině třeba i obyčejná dětská rýma. Střevní mikroflóra je zvláště u dětí velmi citlivá a reaguje na sebemenší fyziologické změny.
Léčba
Diagnostika ze strany lékaře se opírá především o kultivační vyšetření vzorku stolice. Pokud dojde k odhalení bakterií, přichází na řadu laboratorní krevní testy a kolonoskopie, rentgen břicha, případně CT vyšetření. Hlen ve stolici se léčí podle diagnostikované nemoci, obecně pomohou antibiotika a probiotika. Pomáhá též změna stravovacích návyků, skoncování s kouřením a alkoholem a pasivním způsobem života. Nezapomínejte, že zdraví začíná ve střevech a je třeba o ně náležitě pečovat.
Babské rady
Konkrétní babské rady na hlen ve stolici nejsou, udělejte však maximum pro své zdraví, dopřejte si stravu bohatou na vlákninu, zeleninu a ovoce, začněte s pravidelnou fyzickou námahou a sledujte, jak často chodíte na velkou. Pokud trpíte průjmy, zácpami či pozorujete ve stolici jakékoliv anomálie, řešte je s vaším lékařem, jenž navrhne postup léčby.