Typy otoků a příznaky
Otoky v dolní části nohou vznikají kvůli hromadění tekutin v mezibuněčných prostorách měkkých tkání, což znamená, že se uvnitř cév zvyšuje tlak na stěny, jež začnou vodu propouštět ven. Lékaři hovoří o třech typech otoků nohou.
V první řadě je to systémové zvýšení tlaku v cévách, jež postihuje celý organismus. Tento otok je charakteristický tím, že zanechává otisky při stlačení. Příčinu můžeme hledat v poruše funkce ledvin, v problémech se srdcem, hormonální disbalanci, špatné funkci štítné žlázy, nižší hladině bílkovin v krvi, popřípadě jaterní cirhóze.
Žilní příčiny patří k nejobvykleji diagnostikovaným, a to především jako důsledek poranění, úrazu a hojení rány po operaci. Někoho může trápit chronická žilní nedostatečnost. V tomto případě, stejně jako u akutní trombózy a horšího průtoku krve v hlubokém žilním systému, se otoky projevují bolestí, nohy jsou na dotyk měkké, později tuhnou a mění barvu. Obě končetiny zpravidla otékají najednou a každá noha může mít odlišnou podobu otoku.
V neposlední řadě je příčinou takzvaný lymfedém, neboli lymfatické otoky, jež jsou příznakem zhoršené funkce lymfatického systému. Pevný a nebolestivý otok je viditelný většinou v okolí nártů a prstů, a je nutné ho léčit vhodnými metodami.
Možná příčina
Kdy navštívit lékaře a řešit otoky kotníků s ním? Je to jednoduché. Nejdříve zvažte, zda trpíte některou z možných funkčních příčin a zkuste se jí vyvarovat. Otoky způsobuje i dlouhé stání nebo sezení v jedné poloze. Pokud vás trápí nadváha a nemáte dostatečnou pohybovou aktivitu, pak nemusí mít otoky nohou žádné závažnější odůvodnění a postačí změnit přístup k sobě sama. Zařaďte do svého rozvrhu plavání a svižnou chůzi, vyměňte příliš těsné oblečení za pohodlné a vyvarujte se kouření. Za otoky může rovněž hormonální léčba.
Léčba
Léčba otoků je navržena ošetřujícím lékařem. Samotné léčbě předchází vyšetření žilního a cévního systému, následují různé rehabilitace. Ty zpravidla zahrnují manuální a někdy též přístrojovou lymfodrenáž. Vždy záleží na příčině onemocnění, tedy výsledcích doprovodných vyšetření. Bolestivým otokům můžete snadno ulevit i vy sami, pokud zvýšíte pohyb, přestanete kouřit a nebudete dlouho setrvávat ve stejné poloze. Vyhněte se nohám přes sebe a začněte obouvat boty, jež jsou pohodlné a netlačí vás. Pokud trpíte otoky nohou používejte během dlouhých cest kompresní punčochy, může vám je předepsat lékař, a dělejte si často přestávky, které vyplníte cvičením nohou.
Kdykoliv můžete vyměnit auto za procházku a výtah za schody, udělejte to. Vaše nohy vám poděkují, stejně jako za jejich důkladné protahování. Významnou roli může hrát i pitný režim. Možná pijete málo, nebo naopak příliš. Poraďte se se svým lékařem a nastavte společně optimální množství denního příjmu tekutin.
Babské rady a přírodní léčba
Na otoky skvěle funguje Kneippův chodník, kdy se střídá teplá a studená voda a oblázky kamenů masírují šlapky chodidel. Kvůli tomu ale nemusíte jezdit do lázní, stačí do dvou mís nalít teplou a studenou vodu, popřípadě nohy střídavě sprchovat, a rychleji tak rozproudit krevní oběh. Mezi vyhledávané bylinky pak patří aloe vera, jahodník obecný nebo měsíček a kostival lékařský. Vyzkoušet je můžete ve formě čajů i mastí. V lékárně najdete celou řadu namíchaných směsí na podporu srdeční a jaterní činnosti, jež mohou otokům také významně ulevit.