Příznaky a projevy
Pískání může doprovázet praskání, šumění i hučení, v každém případě jde o nepříjemnou záležitost, která umí pořádně potrápit i dovádět k zbláznění. Značně nepříjemné až omezující je pískání v pravém uchu. Vnímáme-li pískání pouze v jednom uchu, můžeme hledat původ tohoto stavu v nevyspání, psychickém vypětí i depresích. Mnoho pacientů potvrzuje, že dlouhodobé pískání v uších je dohání k zoufalým myšlenkám.
Příčiny pískání v uchu
Odborně hovoříme o tinnitu. Zvuky v hlavě, především pak pískání v uších, řešil v České republice prakticky každý třetí člověk. Odborníci definovali několik hlavních příčin, mezi nimiž najdeme například cukrovku, roztroušenou sklerózu, nedostatečné prokrvení mozku i špatnou funkci štítné žlázy. Někdy se objevují jako příčiny zvýšená hladina krevních tuků, popřípadě choroby krční páteře. Za pískáním v uchu však může stát též Meniérova nemoc, dále pak zánět středního ucha, srdeční a cévní choroby či lymská borelióza. Svůj podíl na pískání v uších mají mnohdy bakteriální a virové infekce, stejně jako neprůchodnost sluchové trubice.
Nesmíme zapomenout, že sluch je namáhán bez přestávky, pískání se tak může objevit jako důsledek fyziologického vyčerpání, například po poslechu hlasité hudby. V těchto případech pískání do několika hodin odezní. Dopřejte si kvalitní masáž, naordinujte si odpočinkový den v tichém a klidném prostředí a pro jednou vynechte sluchátka.
Léčba pískotu v uších
Pozorujeme-li pískot v uších dlouhodobě, může se jednat o chronický stav. Léčbu pískotu lze řešit několika způsoby, zpravidla doktoři začínají u prokrvování vnitřního ucha.
Jednou z možných metod je infuzní terapie, při níž jsou pacientovi podávány kortikoidy nebo léky na rozšíření cév. Terapie HBO znamená, že pacient sedí v přetlakové komoře, kde inhaluje 100% kyslík. Jednou z možností je též masáž či fyzioterapie. Nabízí se akupunktura, laser, terapie zvukem nebo relaxací.
Příznaky šumění a hučení v uších rozhodně nepodceňujte a svěřte se do rukou odborníků. Na oddělení ORL vám udělají veškerá vyšetření, která odhalí, zda se jedná o symptom onemocnění ucha. Bude-li zjištěno, že příčina je psychosomatická, obraťte na terapeuta. Určitě počítejte s tím, že léčba pískání v uších je dlouhodobá a bude vyžadovat řadu vyšetření, kontrol u lékaře a vašeho vlastního odhodlání. Sledujte, kdy se vám pískání v uších vrací, jak dlouho trvá, v jakých intervalech přichází a co mu předchází. To vše mohou být pro ošetřujícího lékaře indicie, jak dále v léčbě postupovat a na co konkrétně se zaměřit.
Babské rady na pískání v uších
Z babských rad doporučujeme vyzkoušet ginko bilobu, která je známá svými účinky na prokrvení cév. Máte-li doma čerstvý rozmarýn, uvařte si čaj, eventuálně svou mysl uklidněte kozlíkem lékařským, meduňkou či osvědčenou klasikou v podobě heřmánku. Chcete-li se zbavit pískání v uších, zapomeňte na alkohol, vyhněte se kouření a šetřete svůj mozek – ten totiž bývá tinnitem nejvíce zasažený. Doporučuje se poslech relaxační hudby a pomoci by vám mohla i samota v přírodě.