Možné příčiny nočního pocení
Pocení je důležitý a prospěšný proces v lidském těle. Jde o projev termoregulace, kdy se vyrovnává tělesná teplota, aby nedošlo k přehřátí organismu a během kterého se zároveň dostávají z těla ven odpadní látky.
O problému se hovoří, když se během noci potíte tak, že promáčíte polštář i peřinu, dokonce se ráno probudíte úplně mokří. Tento stav je vyvoláván různými potížemi. Nejčastěji se u pacientů projevuje noční pocení hlavy, na hrudi, na prsou, okolo krku a během nespavosti.
Vliv prostředí, prádla a podmínek na spaní lze snadno vyřešit. Noční pocení na hrudi a na krku může být způsobeno tím, že venkovní teploty jsou příliš vysoké. Jde třeba o letní vedra, v zimě naopak o přetopení místnosti. Potíže přivodí i změna večerních zvyklostí, moc teplá přikrývka, nevyhovující matrace, neprodyšné pyžamo či noční košile, špatná kvalita lůžkovin a nedostatečné vyvětrání ložnice či pokoje, kde spíte.
Psychické nepohodlí se podílí na pocení. Jde o případy, kdy pociťujete strach, stres, trpíte nočními můrami. Potit se můžete i z důvodu, že jste před spaním hodně cvičili nebo vykonávali náročnou fyzickou aktivitu. Tělesná teplota se po výkonu dosud nemusela vrátit do normálního stavu.
Nevyhovující skladba jídelníčku negativně ovlivňuje i noční pocení. Mohou vám chybět minerály, vitaminy, upřednostňujete příliš kořeněná, tučná a horká jídla. Před spaním se nedoporučují alkohol a potraviny, které se špatně tráví či obsahují mnoho cukru.
Hormonální změny patří mezi další příčiny nočního pocení. Hormonální výkyvy se týkají žen, které prochází obdobím před menstruací, dospívají, jsou v přechodu, těhotné, po porodu nebo užívají hormonální antikoncepci.
Silné noční pocení přichází též společně s užíváním některých léků a se závažnějšími chorobami. Jde o běžné infekce, cukrovku, chronické záněty, epilepsii, infarkt, poruchy nervového systému a hormonální dysbalance. Dále o zvýšenou funkci štítné žlázy, neléčený vysoký krevní tlak, o leukémii, nádory krevních buněk a idiopatickou hyperhidrózu, kdy se pacienti hodně potí, ale není známá příčina.
Léčba nočního pocení
Diagnostika nočního pocení: Pokud vám již připadá, že se nadměrné pocení nedá zvládat, zajděte si na odborné vyšetření. Lékař posoudí stav celého organismu. Absolvujete vyšetření krve, ultrazvuk břicha, rentgen plic a jiné testy, dokud se nepřijde na to, co způsobuje obtíže.
Včasné diagnostikování a nasazení vhodné léčebné metody vám pomůže nadměrné noční pocení porazit, nebo aspoň zmírnit příznaky. S hormonální nerovnováhou pomohou speciální léky. Problémové léky si nechte vyměnit za jiné. Určitě upravte ložnici a upřednostněte materiály s termoregulačními vlastnostmi a kvalitní oblečení na spaní. Neopomíjejte častější hygienu, pořiďte si deodoranty a antiperspiranty v dostatečné kvalitě. Nezapomínejte na pitný režim, pravidelně se hýbejte a upravte jídelníček tak, abyste si drželi zdravou hmotnost. Naposledy jezte dvě až tři hodiny před uložením k spánku. Dopřávejte si odpočinek, a vyhněte se tak přílišnému stresování a obavám.
Babské rady na noční pocení
Jezte ovoce a zeleninu v dostatečném množství, aby se podpořilo zdravé trávení a vy se budete potit méně. Zařaďte do jídelníčku celer, vodní meloun, okurky, grepy, papriky, špenát, hlávkový salát a olivový olej. Produkování potu kontroluje i jablečný ocet, který aplikujte na postižená místa, než půjdete spát. Lze si ho připravit i k pití jednou až třikrát za den, stačí smíchat několik lžic jablečného octa s medem a sklenicí vody. Pomůže i šalvěj, heřmánek, dobromysl, meduňka, chmel, kozlík lékařský. Dále vilín, brambory, černý bez, aronie a šťáva z pšenice.