Výroba bylinných tablet a kapslí
Jak vyrobit vlastní bylinné kapsle nebo tablety?
V tomto článku zjistíte:
Bylinné kapsle a tablety jsou pro užívání jednodušší a rychlejší. Proto hodně lidí, se raději rozhodne pro nákup kapslí než tinktur nebo čajů. Hotové kapsle zakoupené v obchodech, ale nebyly příliš kvalitní. Byliny, které se do kapslí naplňovali, zahřívali na vysokou teplotu (93 stupňů C) a byliny tím, ztrácely léčivé účinky.
Samotné kapsle, byly vyráběny ze želatiny (jatečného průmyslu), která byla těžko stravitelná a v těle po ní zůstávalo hodně lepkavých zbytků.
Dnes se už většina kapslí vyrábí z rostlinného základu. Snadno se rozpustí a do těla se bez problému dokáže vstřebat. Náplň bylin se mele pod bodem mrazu a tak si léčivé látky byliny uchovají.
Nejlepší je ale, když si kapsle naplníme svými vypěstovanými bylinkami sami. Tím si do kapslí můžeme namíchat směs bylin, podle svých potřeb a víme, že užíváme kvalitní léčivý výrobek.
Budete potřebovat prázdné kapsle, koupíte je v lékarně nebo ve specializovaných prodejnách. Vyplatí se vám koupit i domácí plničku kapslí, jejich plnění je jednoduchší.
Můžete si vyrábět i bylinné tablety, tím ušetříte peníze za nákup kapslí. Jsou účinné a spolehlivé.
Jejich příprava je následující:
- Namelte byliny a dejte do misky, přilejte vodu a med, aby vám vznikla lepkavá kaše.
- Kápněte do hmoty esenciální olej např. ořechový a promíchejte.
- Zahustěte hmotu karobovým práškem a důkladně prohněťte ( jako chlebové těsto).
- Tuto hmotu můžete plnit do kapslí nebo dělat jednoduše kuličky velké jako tablety.
- Tablety dejte na pečící papír a sušte v troubě při nízké teplotě nebo na slunci (účinnější). Takhle vysušené vám vydrží opravdu dlouho a ušetříte spoustu peněz nákupem z obchodu.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zdravím do bylinkové poradny. Před dvěma lety jsem prodělala střevní potíže po konzumaci zkaženého jídla a od té doby se mi střeva nevrátila do normálu. Nějakolik měsíců jsem trpěla stavem, který by se dal nazvat jako chronický průjem (vodnatá stolice několikrát denně). Ale nejsem si jistá, jestli to byl pouze následek střevních potíží. Mohlo to být způsobené i stresem. Z toho, co jsem byla schopná vypozorovat, tak na to neměly potraviny vliv. U lékaře jsem byla, tvrdil, že jsem v pořádku, nenašel žádný zánět ani bakterie, stěr byl v pořádku. Poslal mě na kolonoskopii, ale tam jsem nechtěla jít. Tak mi radil psyllium, ale to moc nepomáhá. Nyní je stav mnohem lepší. Ale přesto mám přibližně jednou za týden tekutou stolici. Léčím se jen se štítnou žlázou, beru Letrox. Jinak jsem zdravá. Chtěla jsem se zeptat, jestli na obnovení rovnováhy ve střevech existuje nějaká bylinná směs. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den paní Adámková,
proti otravě jídlem je nejlepší kořen čekanky nebo Lékořice lysá. Čekanka obsahuje Inulin – podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu užitečných střevních bakterií.
Na očistu střev – kořen pampelišky, kořen čekanky a kořen lopuchu.
Sléz – pohlcuje plyny a jedy ze střev.
Lněné semínka – obsahují velké množství vlákniny, bílkovin, manganu, železa, fosforu, selenu, hořčíku a vitamínu B1,B6, a mají blahodárny vliv na střeva.
Očista střev – čaj z ořechových listů je skvělý na vyčištění střev.
Trnka květ, řepík – pro uchování normální funkce střevního traktu.
Na ozdravení střev – dobromysl.
Pilát lékařský – posiluje žaludek, čistí střeva.
Borůvková nať – podporuji správnou funkci střev.
Heřmánek pravý – napomáhá správné činnosti střev.
Routa vonná – přispívá k normální činnosti střevního traktu, ovlivňuje mikrobiální rovnováhu.
Na pročištění střev nalačno : 2 dcl vody + čtvrt malé lžičky sody bic. + čtvrt malé lžičky javorového sirupu.
Vyzkoušejte některé bylinky a věřím , že váš problém se vyřeší.
Darina