Příznaky
Příznaky se mohou objevovat pravidelně i nahodile. Pacienti je zpravidla popisují jako tlak, pálení a bolestivé píchání v oblasti hrudníku. Někdo pociťuje svírání, tíhu a bolest na prsou. Pro někoho je typická bolest při nádechu, jiní zase cítí bolest jakoby za hrudní kostí. Při hlubokém nádechu se může objevit píchání. Ať už pociťujete jakýkoliv typ bolesti, vždy vyhledejte svého lékaře, abyste včas odhalili všechny příčiny vedoucí k tomuto stavu. Pouze tak můžete úspěšně zahájit léčbu a předejít fatálním zdravotním následkům.
Možná příčina
I když si zpravidla každý spojí tlak na hrudi s infarktem, příčiny mohou být jiného charakteru. Infarkt myokardu představuje jednu z nejzávažnějších prognóz ohrožující život. Infarkt myokardu, s nímž je bolest na hrudi úzce spojena, má za následek poškození srdečních buněk a odumření srdeční svaloviny, kdy dochází z nedostatečnému přenosu kyslíku v tepnách. Nebude-li tepna včas zprůchodněna, hrozí pacientovi selhání organismu a smrt.
Mezi častou příčinou tlaku na hrudi bývají stres a psychické obtíže. Tlak na hrudi se objevuje rovněž u zápalu plic, kdy je bolest citelná při nádechu nebo kašli. Úzce souvisí tlak na hrudníku s plicní embolií či zánětem cest dýchacích.
V některých případech může být příčinou bolesti na hrudi i akutní pankreatitida. Jde o zánět slinivky břišní a bolesti na hrudníku předchází bolest v okolí břicha. Intenzivní bolest může vystřelovat až do oblasti zad, doprovázet ji může nevolnost, zvracení i zrychlený srdeční tep.
Pocit tlaku na hrudi může být příčinou anginy pectoris. U této choroby dochází k limitaci dodávky kyslíku do srdečního svalu, to zapříčiňuje zúžení průtoku krve skrze tepny a jako vedlejší signál choroby se objevuje pálení na hrudníku.
Příčin samozřejmě existuje celá řada, mezi další časté můžeme jmenovat například zlomeninu žeber, covid-19 onemocnění či disekci aorty a refluxní chorobu jícnu. Možnou vedlejší příčinou mohou být též projevy dušnosti. Může se jednat též o pásový opar či změny na prsou u žen.
Léčba
Objeví-li se silná bolest, tlak či pálení na hrudi například v situaci v zaměstnání, kdy máte nadměrný stres, pak jde zřejmě o chvilkovou reakci těla, ovšem stále byste se měli mít na pozoru.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc? Pokud tlak na hrudníku neustupuje, bolest je nesnesitelná a objevuje se častěji nebo v intervalech a samozřejmě i při souběhu dalších příznaků. Kromě bolesti na hrudi obvykle přichází i další komplikace, třeba nadměrné pocení, nevolnost až zvracení, bolest čelisti a jejího okolí, bodavá bolest v okolí břicha nebo vystřelující bolest v tříslech a končetinách. Především v těchto situacích návštěvu lékaře neodkládejte.
Tlak na hrudi ale může být doprovodným signálem fyzického přetížení organismu, kdy si tělo žádá zvýšenou dávku kyslíku.
Babské rady
Bude-li stát za bolestivým hrudníkem zánět dýchacích cest, pak se nabízí osvědčené tipy našich babiček. Mezi nimi nechybí třeba popíjení zázvorového čaje, pravidelná dávka sirupu vyrobeného z nakrájené cibule smíchané s medem či Priessnitzovy zábaly na hrudník. Jestliže je na vině stres a psychické vypětí, pomůže vám meditace a odpočinek. Někomu prospěje čtení knihy, pro jiného bude odpočinkem okopávání záhonů na zahradě. Rozhodně ale nedejte stresu šanci.
Prevence
Závažným onemocněním lze předcházet pouze pravidelnými návštěvami specialistů a lékařskými prohlídkami u obvodního doktora. Žádné z příznaků nepodceňujte, může vás totiž stát život. Vnímáte-li dlouhodobé problémy, požádejte lékaře o další potřebná vyšetření k odhalení příčiny a zahajte léčbu.