Úvod Zdravotní obtíže Bolest krční páteře

11. listopadu 2021 |

Bolest krční páteře

Bolest za krkem je nepříjemná a vystřelující bolest u každého jiným směrem. Způsobená je blokádou krční páteře nebo napětím šíjových svalů. Zpočátku se projevuje únava a slabost šíjového svalstva, ale postupně přechází v nesnesitelnou bolest.

Typ/druh bolesti

Bolesti krční páteře způsobují:

bolest hlavy, bolest za očima, hučení v uších, pocit na zvracení, motání hlavy, blokádu hrudní páteře, migrénu a také bolest žeber.

Zablokování krční páteře může způsobit akutní ústřel krční páteře. Bolest bude na jedné straně, ale pohybem hlavy vám ostrá bolest bude vystřelovat do horních končetin a temene hlavy. Často je doprovázena mravenčením a brněním a projevuje se i nevolností a závratěmi.

Ochablost šíjových svalů –- zpočátku je nenápadná a bolest se projevuje na konkrétním místě, při pohybech hlavou se ale pořád zhoršuje a vystřeluje do hlavy a lopatek.

Chronický algický vertebrální krční syndrom –- tupá bolest, bolest za krkem,vystřelující do ramen a lopatek. Způsobují ji nepřirozené držení hlavy a zatěžování horních končetin nebo degenerace krčních obratlů.

Ztuhlost celého krku – (šíjové a krční svalstvo), omezená pohyblivost krční páteře. Viníkem je špatné držení těla.

Zablokovaná krční páteř  náhlý, prudký pohyb. Špatná poloha ve spaní, přetížená krční páteře nebo nachlazení.

Zakřivení páteře – dochází k přetížení krčních svalů, vzniku bolesti šíje a hlavy.

Místo vzniku bolesti

Bolest nastává, je-li jeden nebo více obratlů zablokováon a omezuje se pohyblivost krční páteře. Svaly v okolí zablokovaných obratlů se stahují a fixují zablokování obratlů. Celá tato situace je doprovázená silnou bolestí a tuhostí, která vystřeluje do ramen a záhlaví.

Kdy se bolest objevila

Bolest se objeví po spaní na břiše, při špatném držení těla, při prudkém pohybu, při špatném sezení s předkloněnou hlavou nebo při zakřivené páteři.

Možná příčina bolest

  • Špatné držení těla – doba počítačová mění zakřivení krční páteře směrem dolůu. Doba strávená sezením s kulatými zády a rameny dopředu, předklonem hlavy, krční páteř přetěžuje. A tak začne krční páteř volat o pomoc.
  • Spaní na břiše – pokud usnete na břiše, dochází k nepřirozenému zaklonění hlavy. Ráno vás pak bolí hlava a za krkem. Raději spěte na boku.
  • Svalová nerovnováha – tento problém vzniká nerovnoměrným zatížením dvou skupin svalů. První dvojice tvoří prsní a lopatkové svaly a druhou přední a boční svaly na krku. Pokud jeden sval z této dvojice více přetěžujeme, druhý sval nám ochabuje.
  • Chronický stres, špatné sezenív (např. v práci)
  • Drobné úrazy – prudký záklon, náhly pohyb hlavy, při autonehodě a dalších úrazech.

Léčba bolesti

Při bolesti je nutné dodržovat klidový režim maximálně 2–3 dny  u krutých bolestí).

Lékař vám nejčastěji předepíše léky na utišení bolesti a fixační límec. Účinné jsou volně prodejné léky, (proti bolesti). Vyhněte se prudkým pohybům hlavy a zdvihání těžkých břemen. Myslete na správné držení těla a domluvte se na cvičení s terapeutem.

Na bolest krční páteře je výborný lék Recoxa s kombinaci s Magnerotem.

Na skřípnutý nerv na krční páteři pomůže Ibalgin (proti bolesti a zánětu). Na uvolnění bloku páteře je vhodný Guajacuran.

Babské rady

Doporučuji Aronii, černý rybíz nebo hloh.

Na bolesti krční páteře pomůžou ale také zábaly z rozmarýnu nebo smrkového jehličí.

Bolestivé místo můžete natírat i třezalkovým olejem.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Bolest krční páteře

Petr

Dobrý den Darino,
mám problém s krční páteři. Bolest je silná a vystřeluje do hlavy. Hlavou nemůžu otáčet do stran a bolest vystřeluje krutou bolestí.
Můžete mi poradit z čeho to může být?
Je to hlavně ráno, když vstávám, přes den se to trochu zklidní. Manželka u Vás už byla z jinými potížemi a moc Vás doporučovala.

Děkuji Petr

Dobrý den Petře,

za důvěru moc děkuji a pozdravuji paní manželku.

Petře, potřebuji vědět jestli nespáváte na břiše ? Pokud ano, je to možné z této polohy spánku. Veškeré svalstvo při spánku povolí a tíha zůstává na krční páteři. Ta se zablokuje a bolest je na světě.

Další problém může být, že jste přepracovaný, unavený anebo sedíte dlouho v nesprávné poloze. Svalstvo je oslabené a bolest vystřeluje do hlavy.

Zkuste se častěji protáhnout nebo projít, to vám určitě pomůže.

Od bolesti hlavy je nejlepší bylina řimbaba s heřmánkem. Buď tinktura nebo silný čaj.

Na masírování krční páteře můžete použít kaštanovou mast a par kapek eukalyptus oleje.

Věřím, že mé rady vám pomůžou.

Přeji krásný den.

Darina L.

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800

Další vyhledávané obtíže