Příznaky a projevy
Víte, proč k tvrdnutí břicha dochází? Může za to rostoucí děloha. Byť se tvrdnutí břicha může u žen objevovat již od šestého týdne těhotenství, ženy jej vnímají zhruba až od poloviny gravidity. Tvrdnutí břicha se může objevit po větší fyzické námaze, například náročnějším úklidu či větší procházce. S přibývajícími týdny těhotenství je tvrdnutí břicha častější a ženy hůře odlišují tvrdnutí břicha a předčasný porod.
Ztvrdlé břicho si můžeme představit jako moment, kdy vší silou zatneme všechny svaly v těle s tím rozdílem, že tvrdnutí břicha během těhotenství neovlivníte vlastní vůlí, neboť tvrdne samo. Mnoho budoucích maminek to vyleká a vyhledá okamžitě svého gynekologa, popřípadě spěchá do porodnice. Příčinou však nemusí být jen pokročilý týden těhotenství, ale rovněž nevhodné stravovací návyky a nadměrný pohyb spojený se zvedáním těžkých předmětů, nošení objemných nákupů a intenzivní úklid. Tomu všemu se v období očekávání raději vyhněte a poproste o pomoc své nejbližší.
Tvrdnutí břicha častěji provází prvorodičky a hubené těhotné ženy, u nichž dochází k většímu napínání dělohy, a tím pádem i prokrvování malé pánve. Jakmile zjistíte, že jste těhotná, vaše tělo začíná procházet významnými tělesnými proměnami a jednou z nich je právě změna dělohy – jinak dutého a elastického orgánu.
Léčba
U tvrdnutí břicha sledujte jeho frekvenci, ta je rozhodující pro případná omezení. Od druhé poloviny těhotenství můžete vnímat tvrdnutí břicha až dvacetkrát denně. Nenechte se tímto stavem vylekat. Od cca třicátého čtvrtého týdne těhotenství se tvrdnutí břicha může objevit až třicetkrát denně, ale nemusí to znamenat nic zásadního.
Tvrdnutí břicha před porodem by maminky měly řešit v momentě, že půjde o intenzivní stahy, které nejen že nepřestávají, ale dokonce mohou sílit a tvrdnutí břicha je bolestivé. V tom případě si domluvte prohlídku u svého gynekologa i mimo těhotenskou poradnu. Chcete-li zabránit tvrdnutí břicha v těhotenství, respektive tvrdnutí omezit na minimum, dodržujte klidový režim a vhodné stravovací návyky. Tvrdému bříšku lze ulevit odpočinkem a relaxací.
I přes veškeré snahy být dokonalou těhotnou pacientkou vám nikdo nemůže zaručit, že vás tvrdnutí břicha nebude trápit a neobjeví se. Váš ošetřující lékař vám může vystavit dočasnou pracovní neschopnost, popřípadě předepsat tablety magnézia pro doplnění hořčíku. Má-li budoucí maminka náročné povolání, jež může být spouštěčem tvrdnutí břicha, měla by zvážit nemocenskou a odpovídající klidový režim. Těhotné mohou rovněž zaměnit tvrdnutí břicha se zánětem slepého střeva.
Babské rady
Při tvrdnutí břicha si podle babských rad můžete pomoci velmi jednoduše. Stačí si lehnout na záda a pánev podložit polštáři. Tato poloha by měla břichu ulevit. Rozhodně se vyvarujte sprchování horkou vodou, raději se sprchujte vlažnou vodou, kterou nepouštějte přímo na bříško. Některé babské rady dokonce říkají, že by se bříško během tvrdnutí nemělo hladit, aby se kontrakce nezhoršily. Pod proudící vodou rovněž bříško nehlaďte a nemasírujte. Pokud si nebudete jisti, jak se k tvrdnutí břicha postavit, bez ohledu na to, v jakém týdnu těhotenství jste, vždy informujte svého gynekologa a nepodceňujte svůj zdravotní stav.