Možné příčiny vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů u žen způsobují hormonální změny, ke kterým dochází během menopauzy a těhotenství. Hladina estrogenu se také dostává do normálu velice pomalu po porodu, vlasy mohou ženy ztrácet i několik měsíců.
Testosteron je dalším problémem, u mužů konkrétně dihydrotestosteron, kdy ho má tělo nadbytek a kvůli tomu se ničí kořínky vlasů, které posléze vypadávají.
Na vině mohou být i vážnější onemocnění – nadledvinky, štítná žláza, léčba radioterapií. Často lidé nesprávně pečují o vlasy, málo se hýbou, špatně jí, kouří a chybí jim vitamíny. Rozsah potíží s vlasy ovlivňují stresová období, silné šoky, alergické reakce a celková vnitřní nerovnováha.
Léčba vypadávání vlasů
Jak zabránit vypadávání vlasů? Tělu chybí živiny a vitamíny, proto je doplňte. Zaměřte se na vitaminy B6, B12, B3, H, A, C a E. Dále na zinek, železo a hořčík. Více jezte lněná, dýňová, slunečnicová a sezamová semínka, vlašské ořechy, luštěniny, rýži, ryby, mořské plody a ovoce se zeleninou. Muži by měli konzumovat mrkev, špenát, brokolici, maso, játra, pohanku, rýži, rybí tuk, oříšky a ječné kroupy. Lámavé a křehké vlasy vyžadují zvýšení příjmu aminokyselin a selenu.
Péče o vlasy a masáže pokožky hlavy podpoří růst kořínků díky lepšímu prokrvení pokožky. Dopřejte si relaxační masáže hlavy, speciální vyživovací kúry pro větší objem vlasů, vlasové tinktury, aktivátory a doplňky stravy, kdy tablety obsahují potřebné vitaminy a vyživující látky, zejména cystein, biotin a methionin.
Existuje mnoho speciálních šamponů proti vypadávání vlasů. Jde například o sérum při vypadávání vlasů s chininem a bio protěží alpskou, kofeinové, fyto-kofeinové a kopřivové šampony. Hodí se i posilující šampon s proteiny proti vypadávání vlasů z bílé lupiny, sérum z čekanky, konopí a extraktu z irského mechu pro podporu kožní rovnováhy mikrobiomu, šampony s pšeničným proteinem a provitaminem B5.
Jakmile vyloučíte z příčin hormonální potíže, můžete realizovat trichologické vyšetření, kdy se během série podrobných testů získá přehled, jak je na tom vaše pokožka hlavy a vlasy. Díky krevnímu rozboru se dozvíte, zda vám nechybí zinek a železo.
Babské rady na vypadávání vlasů
Bylinkové a rostlinné odvary na vypadávání vlasů se vyznačují svou vysokou účinností a připravíte je i doma velice snadno. Odvar z rozmarýnu prokrví hlavu a k přípravě stačí povařit několik větviček ve vodě, poté scedit. Používá se po umytí vlasů. Na odvary se dále používá kopřiva, pelyněk nebo zelené slupky od ořechů.
Pokud vetřete do vlasů a vlasové pokožky mandlový nebo kokosový olej, zabráníte vypadávání. Je potřeba vlasy zabalit do ručníku a nechat olej hodinu působit. Stejný účinek vám přinese dýňový olej s vysokým obsahem zinku, ten však nechte působit jenom půl hodiny.
Výživné masky znaly již naše babičky a neváhaly si připravit například cibulovou. Rozmixují se tři kusy cibule, scedí se šťáva a následně se smíchá se lžící medu. Pomocí hřebenu se nanese na vlasy a nechá působit. Pomáhá i nanesení pěny z dobře vyšlehaného vejce na vlhké vlasy, či smíchání banánu, žloutku a tří lžic olivového oleje.
Aloe vera má mnoho léčivých účinků, postará se také o vyrovnání pH pokožky hlavy a vlasů, protože pronikne do hloubky, a podpoří tak růst vlasů. Postačí obsah buničiny ze stonku či listu vetřít do vlasů a vmasírovat do kůže krouživými pohyby. Po přibližně čtvrt hodině vlasy opláchněte studenou vodou.