Zkušenosti se zánětem nosohltanu
Zánět nosohltanu je infekce sliznice bez postižení mandlí. Nejprve dochází k infekci sliznice, na kterou organismus reaguje rozšířením cév a zvýšeným prokrvením v postiženém místě, což se projeví zarudnutím. Poté dochází k přesunu složek imunitního systému z cév do tkání a vzniká otok. Ten vede ke zduření a bolesti vlivem rozpínání tkáně.
V tomto článku zjistíte:
Druhy zánětu
Nejčastější forma přesunu infekce probíhá kapénkami uvolňovanými při kašli, kýchání či mluvení nebo při kontaktu s nakaženou osobou. Dle původce nemoci rozdělujeme zánět nosohltanu na virový a bakteriální.
Virový zánět nosohltanu se projevuje prosáklou sliznicí hrdla. S počínajícím zánětem přichází i bolest v krku a zvýšená teplota, které se zprvu nemusí projevit, nicméně bývají časté obzvláště u dětí. Mízní uzliny na krku jsou bolestivé a zvětšené. Bývá přítomen suchý kašel, zánět spojivek a rýma. Pokud se na sliznicích v ústech, především na měkkém patře a mandlích, objeví drobné puchýřky, jde většinou o herpetickou infekci.
Bakteriální zánět nosohltanu vzniká buď jako nová infekce, nebo jako komplikace probíhající virové infekce. Nejčastějším projevem bakteriální infekce je řezavá bolest v krku, která vystřeluje při polknutí do uší. Sliznice jsou prosáklé a zarudlé, místy se objevují bělavé povlaky. Onemocnění je potřeba ověřit mikrobiologickým vyšetřením – provede se výtěr z krku a nechá kultivovat. Krevní testy mohou odhalit probíhající zánět a jeho rozsah.
Nemoc většinou za pár dní odezní.
Bylinky na zánět nosohltanu
Mezi bylinky na zánět nosohltanu patří heřmánek, sléz, majoránka, řebříček, plicník, podběl, prvosenka. Uvedené bylinky spařte a intenzivně vdechujte éterické oleje, které v páře odcházejí. Velkým pomocníkem je i bylinný čaj. Správně čaj pijte tak, že jej necháte až do vypití pod pokličkou, a to z prostého důvodu – pokud budete čaj konzumovat teplý, spustí se vám rýma, která nechtěně může skápnout do připraveného čaje. Čaj připravte z uvedených bylinek, a to po jedné lžičce od každé.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zahlenění
Dobrý den, často mě trápí vykašlávání hlenu. Jsem přitom nekuřák, a jinak se cítím dobře.
Hlavně po ránu vykašlávám hlen často, ale v noci spím dobře.
Stravu mám běžnou českou kuchyni. Alergický na nic nejsem.
Můžete mi prosím poradit, čím to může být a jak se toho zbavit?
Děkuji Adam
Dobrý den Adame,
odpovídám na Váš dotaz.
Vykašlávaní hlenu je čištění organismu od toxinů. Hleny se můžou tvořit v krku, v průduškách nebo v plících. Tento stav nemusí souviset s počasím. Není to nic příjemného, ale může to způsobovat i řada onemocnění.
Nejde jenom o hleny, ale trpí tím i slezina. Hleny blokují protilátky, které produkuje a rozesílá po těle slezina. Proto trpí spousta lidí špatnou funkcí sleziny. Zdravá slezina je obrana imunitního systému.
Když se tedy budeme snažit zbavit hlenů, pomůžeme i slezině, aby mohla v těle fungovat, jak má. Proto nemusíme hned za příčinou zahlenění hledat jako příčinu bacily.
Hleny mohou vznikat:
- při nachlazení
- dýcháním špatného prašného ovzduší
- pojídáním mléčných výrobku
- rafinovaný cukr
- pšeničná mouka
Začněte stravou a vyzkoušejte pár dní vysadit mléčné produkty, cukry a pšenici. A výsledek Vás možná překvapí za pár dní. Zahlenění se netýká pouze smrkání a kašlání, ale vysýchání sliznic, dýchacích cest a trávicích potíží.
Podpořme organismus také bylinkami:
- tymián
- šalvěj ( můžeme pít čaj nebo kloktat )
- podběl
- jitrocel
- anýz
- sléz
- petrklíč
- plícník lékařský
- černý rybíz
- bobkový list
- řepík
- divizna
Čaj užívejte hned po ránu nalačno. Můžete jej popíjet i přes den a hrnek čaje si dejte před spaním.
Přeji vám vše dobré.
Darina