Úvod Magazín Články Kojenci a péče o ně

23. srpna 2022 |

Kojenci a péče o ně

Pravidelné koupání novorozence.

Byliny vhodné do koupele.

Péče o pokožku dítěte.

Pravidelné koupání novorozeněte odpovídá dnešním požadavkům hygieny. Koupele jsou nezbytné pro zajištění důležitých funkci kůže i vnitřních orgánu.

Nezapomínejme, že dítě strávilo devět měsíců v matčině lůně za konstantní teploty. A tak bylo chráněno proti nepříznivým vlivům okolního prostředí. Jakmile se octne na světě, je novorozeně vystaveno chladnější atmosféře, na kterou se jeho organismus musí teprve adaptovat. Teplota koupele by neměla být vyšší než 37°C. Koupel je pro dítě příjemný a dokazuje to plácáním ručiček do vody. Kojenci mají jemnou a citlivou kůži.

Byliny vhodné pro ošetření kojence:

Přeslička – uzdravuje a hydratuje kůži.

Meduňka – hodí se pro neklidné a nervózní děti.

Kontryhel zpevňuje tkáně a svaly kojenců.

Heřmánek – pomáhá při zažívacích poruchách.

Měsíček lékařský – je výborný pro batolata, které trpí ekzémem nebo podrážděním pokožky.

Mateřídouška – je účinná u dětí náchylných k nachlazení, rýmě a kašli. A pro děti rodičů trpících plicními chorobami nebo jim náchylným.

Jitrocel kopinatýpřidáme do lázně pro děti, které se pomočují.

Oleje, odvary a nálevy pro kojence.

K mytí používáme jemné kojenecké mýdlo. Není vhodné jej používat denně. Po omytí, dítě osušíme a ošetříme masážním olejem pro kojence (svatojánský olej). Tímto olejíčkem  třeme tělíčko kojence dvakrát týdně. Nožičky třeme každý den. Olej je každopádně lepší než zásyp, který ucpe póry, drží se na něm moč a živí bacily. Používáním oleje můžeme předcházet kožním zánětům.

Odvary a nálevy z bylin, přidáváme do koupele v malém množství, které pomohou :

Fenyklový nebo anýzový nálev – od okamžitých potíži a při poruchách trávení.

Řebříčkový nálev – vyskytne-li se průjem nebo nechutenství. Pokud nepomůže proti průjmů, přidáme ještě špetku mochny nátržníku.

Nálev Zlatobýl – nejúčinnější při potížích ledvin nebo močový měchýř. Pokud nebudeme mít Zlatobýl, k stejnému účelu použijeme přesličku nebo šípek.

Ještě upozornění pro ženy těhotné a matky kojíci zařadit do jídelníčku černý rybíz a aronie, prospěšný a důležitý pro vývoj mozku dítěte.

Související výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět dvanácterníku

Věrka

dobrý den, maminku trápí již několik měsíců zánět dvanácterníku, je jí 90let, mudr nechce zatěžovat ATB, protože mimo to bere spousty prášků na srdce, žaludek, ředění krve, tlak, cukrovku...
Je možné doporučit nějaké byliny? má silné bolesti břicha, v nemocnici byla týden, ale k ničemu, jen určili původce bolestí.
Děkuji.

Dobrý den Věrko,

dvanácterník je první částí tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. V této 12 cm dlouhé trubici ( z toho důvodů název dvanácterník ) dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny vypuzení ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky.

Dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny.

Věrko, pro vysvětlení jsem popsala v krátkosti, jak je důležitý dvanácterník v našem těle. Tím, že vaše maminka bere tolik prášku, není se čemu divit, že má takové bolesti žaludku.

Já bych doporučovala, hlavně na zklidnění heřmánek, řepík, jitrocel, ostropestřec, šalvěj, kořen čekanky. Můžu doporučit i extrakt z Kalisie – je výborný proti zánětu žaludku, slinivky, dvanácterníku i sleziny. Při bolesti žaludku pomáhá 2 dcl vody a jedna lžička jablečného octa. Můžete i na špic lžičky sodu bicarbonu s vodou. Pít ráno nebo po jídle.

Je důležité, aby lékařka schválila této byliny i další mé rady , při užívání tolik léku.

V maximální míře je třeba odlehčit omezením smažených a tučných jídel, cukru a sladkostí, alkoholu a dalších jedů. Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol.

Ještě vyzkoušejte –  kápnete 4 kapky kokosového oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku. Bolesti by měli ustoupit.

Věrko, přeji vám hodně trpělivosti a mamince úlevu od bolestí.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800