Dobrý den paní Zlato,
šalvěj je skutečně úžasná bylina a nejvíc léčivé síly má před květem. Dělám z ní tinkturu, která si zachová velké množství léčivých účinků a vydrží hodně dlouho.
Postup výroby tinktury: natrhejte tak dvě hrstě šalvěje, dejte do igelitového pytlíku a rozklepejte ji trochu. Vezměte sklenici a šalvěj do ní přeložte. Zalejte vodkou 37,5 – 40% , tak aby byla šalvěj zalitá. Sklenici uzavřete víčkem na 14 dní, jednou denně sklenici zatřepte (lépe se uvolní její léčivé účinky). Pak to sceďte a přelejte do lahvičky, kterou budete mít doma po ruce.
Čerstvé lístky šalvěje používám běžně. Natrhám večer lístky šalvěje ( 5-7 lístku) dám do hrnku a zaleju studenou vodou ( 250 ml). Nechám celou noc louhovat, ráno scedím a ohřeju na teplotu čaje. Piju ke snídaní s troškou medu.
Čaj nebo odvar ze sušené šalvěje ( 2-3 lžičky) zaleju vodou horkou ( 250 ml) a nechám louhovat 12 minut. Můžete používat jako kloktadlo při bolesti v krku, dezinfikuje ústní dutinu. Výplach z odvaru při bolesti zubů, dásní nebo proti kazivosti zubů, paradentóze, zbavení aftu, žaludečních problémů….Můžete použít i jako obklad na bolestivé místo, záněty…
Na potírání a masáž dásni – kokosový olej (2 lžičky), rozmačkejte ( nebo odšťavte) do ní 8 lístku šalvěji, zamíchejte a nechte 1 den odpočívat. Pak to přes sítko přelisujte a olejem dásně masírujte.
Paní Zlato, na dásně bych vám doporučila recept, který si dělám a je vyzkoušený. Do malé skleničky si vymačkejte zubní pastu ( běžnou, jakou používáte, jenom si ji vylepšíte). Připravíte si směs z bylinek, které pastu zdokonalí. Smíchejte přibližně (4 listy) ve stejném poměru, čerstvé lístky šalvěje, listy angreštu, lístky kopřivy, nať kontryhelu, kopr, tužebník jilmový, rozemelte hřebíček (5 ks) a kousek dubové kůry a vše zamíchejte do pasty. ( Pokud nemáte vše co píšu, nic se neděje, klidně nahraďte i jinými bylinkami, na každého nepůsobí to samé). Pastu ve skleničce nechte 2 -3 dni odpočívat a jednou denně ji zamíchejte. Po třech dnech ji přes sítko přepasírujte, přidejte lžičku kokosového oleje, zamíchejte a pasta je hotová.
Pokud si budete chtít pastu udělat i v zimě, můžete směs udělat i se sušených bylinek. Bylinky ve stejném poměru ( 1 lžička), zalejete horkou vodou ( 1 dcl) přikryjete a necháte louhovat 15 minut. Scedíme, necháme vychladnout a studený odvar postupně vléváme do skleničky se zubní pastou a mícháme. Pasta hustne do správné konzistence.
Každá pasta má jinou osvěžující sílu a můžeme k ní přidat výtažky z bylin dle naši úvahy pro doplňující léčivé účinky.
1. Například, když přidáme : fenykl, jidášové ucho, kostival, lékořice, lopuch, puškvorec, sedmikráska, vojtěška a zázvor.
Po vyčistění úst cítíme lehké mravenčení a slabý analgetický efekt, rostlinné silice pokryjí narušené zuby ochranným filmem. Pocit čistoty v ústech trvá velmi dlouho.
2. když přidáme : přesličku, komonici, arniku, lékořici, šalvěj, vilín, kosatec.
Získáme pastu s protizánětlivým účinkem, pocit čistoty, středně silná svěžest a ochrana v ústech trvá velmi dlouho.
Na dásně je výborný výplach – do 2 dcl vody dáme na špičku lžičky jedlou sodu, zamícháme a vyplachujeme.
Paní Zlato, nevím jestli jsem to napsala srozumitelně, ale není se čeho bát. Můžete vyzkoušet z bylinek cokoliv.
Pokud by vám nebylo něco jasné, ráda vám opět zodpovím na otázky.
Přeji vám hodně zdraví, klidu a spokojenosti. Za finanční podporu moc děkuji.
Darina